DÖŞEME BOŞLUK KENAR DEMİRLERİ VE KOLON ETRİYE SIKLAŞTIRMASI

ideCAD Betonarme hakkında sorular, görüşler, öneriler

DÖŞEME BOŞLUK KENAR DEMİRLERİ VE KOLON ETRİYE SIKLAŞTIRMASI

Mesajgönderen katibimin » 01 Nis 2010, 22:51

Sayın ide teknik yetkilileri ve foruma katılan arkadaşlar:
ekte sunduğum projemde beklenmedik çizim hataları ile karşılaştım.Şöyleki:Sistem iki katlı 2. katı eğik çerçeve sistemli:
1-projeyi incelerseniz orta düşey aks üzerinde bulunan kirşin sağında ve solunda havalandırma baca boşlukları var hesaptan sonra kalıp planı çiziminde program bu boşlukların her tarafına yırtık kener donatısı attı.Halbuki gerek olmayan yerlerede donatı çizziyor.Gerçi bunlar iki boyutta silinir fakat hem zaman kaybı açısından ve hemde donatı metrajında oluşacak olan eksiklikten dolayı bir hata olduğunu kabul etmek gerekir.
2-yine kalıp planı incelendiğinde Sz03-Sz04-S08-Sz12-S12-Sz06-s06 kolon düşey açılımları incelendiğinde bazı kolonlara tüm katlar boyunca etriyeyi aynı aralıkta çiziyor yanı sıklaştırma yapmıyor.bazılarındada 2. katta yanı eğik kirişlerin olduğu kattaki kolon boyunca etriye sıklaştırması yapmıyor.Çeşitli alternatıfler düşündüm fakat bir türlü düzeltemedim .Ekte gönderdiğim projeyi açıp detay çizimleri incelediğinizde sizde olayı rahatlıkla doğrulayacaksınınz.İlgi beklediğimi belirtir.Şimdiden saygılar sunarım
Eklentiler
DEPO.cde
(667.25 KiB) 129 kere indirildi
katibimin
 
Mesajlar: 18
Kayıt: 28 Mar 2010, 21:28
Konum:

Re: DÖŞEME BOŞLUK KENAR DEMİRLERİ VE KOLON ETRİYE SIKLAŞTIRMASI

Mesajgönderen HakanŞahin » 02 Nis 2010, 11:29

Merhaba,

1. Şimdilik, metraj ve kalıp planı çizimi için döşeme boşluklarını 5'er cm içeriye alarak dizayn edin. Sonra kalıp planında 2B olanaklarıyla düzenleme yapabilirsiniz. Belirttiğiniz sorunu incelemek üzere projenizi iş listemize aldık.

2. İlgili kolonlarda aslında programın "sıklaştırma yapamama" durumu yok, 2.katta eğik kirişlere bağlanan kolonlarda programın "kat boyunca sıklaştırma yapması durumu" var. Halbuki mesnet bölgesinde sıklaştırma yapması orta bölgede sıklaştırma yapmaması gerekirdi. Bu sorunu da incelemek üzere iş listemize aldık.

Bildirimleriniz için teşekkür ederiz.
Kullanıcı avatarı
HakanŞahin
Site Admin
 
Mesajlar: 2531
Kayıt: 09 Eki 2008, 10:37
Konum:


Dön ideCAD Betonarme

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: imfsy11 ve 10 misafir