Kademeli temel

ylmzbycn

Yeni Üye
KADEMELİ BİR ZEMİNİMİZ VAR ZEMİNLER ARASINDA 9M KOT FARKI VAR BİNANIN BİR TARAFI 12 KAT DİĞER TARAFI 9 KAT, DİLATASYON YAPACAĞIM FAKAT MERAK ETTİĞİM MODELLEDİĞİM ŞEKİLDE BİNAYI ÇÖZMENİN SAKINCALARI NELERDİR VEYA BÖYLE BİR BİNA ÇÖZÜM ŞEKLİ NE KADAR DOĞRUDUR. (KOLON BOYUTLARINI DEĞİŞTİRECEM SADECE ANALİZİ GÖRMEK İÇİN BÖYLE BİR MODELLEME YAPTIM VE PROGRAM ANALİZİ 77 DK DA BİTİRİYOR DAHA ÖNCE KARŞILAŞMADIĞIM BİR DURUM )
GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM. DOSYAYI SIKIŞTIRARAK KAYDEDİP EKLEDİM V8.5 DE MODELLENMİŞTİR.

Ekli dosyalar

• R1.jpg
    R1.jpg
    246.4 KB · Görüntüleme: 5,428
  • HELVACI ÖNÜÜ.cde
    802.8 KB · Görüntüleme: 525
üst kottaki radyenin bindiği perdeler temel kalınlığında olur normalde. 9 m kot farkı varsa istinat hesabı yapılması gerekir kanımca.

Üstteki temeli perdelere bindirmedim farklı 2 bina olarak düşünüp konsol kirislerle 10 cm mesafe bırakmayı düşünüyorum binalar arasinda zeminin konumundan dolayi dilatasyon yapıp yan yana kolonlar koyamiyorm bununda dilatasyondan farkı yok bnce görüş ve önerilerinizi bekliyorum

Merhaba,

Daha alt kotta olan binanın temel kazısı yapılırken dilatasyon tarafı mutlaka iksalı yapılmalı. Yoksa şevli kazı yapıp sonradan geri dolgu yapılarak üzerine o kadar yüksek binanın oturması güvenli değil.

Ayrıca, alt kotta olan binanın dilatasyon tarafındaki perdelerine mutlaka üst kotta olan binanın sürşarj yükünü alın ve o perdelere dikine perdeler yaparak payanda oluşturmanızı tavsiye ederim.

jXv7mn.png

9m bir istinat duvarı yapıldığında min 50 cm kalınlık çıkmaz mı? İstinat duvarı yerine fore kazık yapılabilir mi?

MaFiAMaX":2ly07egb' Alıntı:
Merhaba,

Daha alt kotta olan binanın temel kazısı yapılırken dilatasyon tarafı mutlaka iksalı yapılmalı. Yoksa şevli kazı yapıp sonradan geri dolgu yapılarak üzerine o kadar yüksek binanın oturması güvenli değil.

Ayrıca, alt kotta olan binanın dilatasyon tarafındaki perdelerine mutlaka üst kotta olan binanın sürşarj yükünü alın ve o perdelere dikine perdeler yaparak payanda oluşturmanızı tavsiye ederim.

jXv7mn.png

iksa yapılınca sürşarj yükü etkiyecek mi ?

- böyle bir yapı mecburen iksalı yapılmak zorunda ya da ?
- arada dilatasyon varsa farklı 2 yapı sonuçta ayrı ayrı proje dosyası açıp tek tek modellemeniz gerekiyor 77 dk da sürmez hem böylelikle
-sıradan bir iksa değil kemerli ankrajlı iksa gerekecektir.
- yöneticilerden ricam paylaştığımız bilgilere kendi tecrübelerini de katmasıdır. yanlış bilgilerimizi düzeltmeleridir. mesela 2 binayı ayrı ayrı modellemek lazım değil mi ?
- konuyu açan arkadaştan ricam da acaba nasıl yapıldı bu yapı konu açılalı 1 yıl olmuş yaklaşık

mkrts88":1b15olah' Alıntı:
MaFiAMaX":1b15olah' Alıntı:
Merhaba,

jXv7mn.png

iksa yapılınca sürşarj yükü etkiyecek mi ?

- böyle bir yapı mecburen iksalı yapılmak zorunda ya da ?
- arada dilatasyon varsa farklı 2 yapı sonuçta ayrı ayrı proje dosyası açıp tek tek modellemeniz gerekiyor 77 dk da sürmez hem böylelikle
-sıradan bir iksa değil kemerli ankrajlı iksa gerekecektir.
- yöneticilerden ricam paylaştığımız bilgilere kendi tecrübelerini de katmasıdır. yanlış bilgilerimizi düzeltmeleridir. mesela 2 binayı ayrı ayrı modellemek lazım değil mi ?
- konuyu açan arkadaştan ricam da acaba nasıl yapıldı bu yapı konu açılalı 1 yıl olmuş yaklaşık

Yapılan neredeyse bütün iksalar geçici iksa olarak tanımlanır. Yani asıl amaç kazı güvenliğinin sağlanmasıdır. Belli bir süre sonra iksaların artk yük taşıyamayacağı ve binanın toprak perdesinin bütün yükü taşıyacağı prensibi ile tasarım yapılır. İksa ankrajları zamanla zemindeki çekme kuvvetlerini karşılayamayacak şekilde aderansı bozuluyor.

Örnek projede arada dilatasyon yoktu sadece kademe farkı vardı. Bana sorarsanız dilatasyon yapılmalı ve yapılıyorsa ayrı iki proje olarak çözülmeli. ideCAD aynı dosya içinde birden fazla dilatasyonlu binanın analizini gerçekleştirebiliyor ama daha basit model yapmak varken ayrı dosyalarda çözümü öneririm.

Geri