Kazık Modellenmesi

Merhabalar,
Çözmekte olduğum yapı için kazıklı radye sistemi kullanmam gerekiyor. Bunun için öncelikle idecad'in kazıklı radyeyi modelleme yönetim ile ilgili bir döküman mevcut mu?

1.Özellikle merak ettiğim konu, kazık düşey rijitliğini nasıl modelliyor, tam rijitmi yoksa yaklaşık bir yöntem ile (yüzey dürtünmesi ve taban direncini birleştiren) yay olarak mı modelliyor yoksa radyede bu noktaları rijit olarak mı kabul ediyor.

2.Benim kazıklarımın bulunacağı alan oldukça düşük kohezyonlu bir zemin ve yer yer kohezyonsuz. Fakat zemin katmanları tanımlamasından anladığım kadarıyla, kazıklar kohezyonlu zeminler için tanımlanabiliyor. Benim göremediğim bir bölümden kohezyonsuz zeminleri için kazık tanımlayabilir miyim?

3. Kohezyonsuz zemindeki kazıklarım için kendim , tüm kazığın eşdeğer yay katsayısını bularak , zemin katmanlarındaki zemin yay katsayısı bölümüne girsem ve diğer parametreleri 0 olarak alsam doğru sonuç alabilir miyim? İdecad sadece çakma kazık modellediğinden, bu şekilde fore kazıklarıda yaklaşık hesaplayabilir miyim?

Teşekkür ederim,
Kutay Yücetürk

Geri