Perde kesme güvenliği sorunu ve kolonlarda pursantaj aşıldı

merve

Üye
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
linkte eklediğim projede perde kesme kuvveti problemi sorununu aşamadım. bazı kolonlarda pursantaj aşıldı sorunu alıyorum. daha önce 1. derece ve ı=1.5 bir yapı çözmemiştim donatı miktarını kıyaslama konusunda hata yapmak istemiyorum ama perdelerde 16lık etriye bile yeterli gelmiyor.hataların giderilmesi konusunda bana yardımcı olursanız sevinirim. veri girişimle ya da analiz ayarlarımla ilgili bir hata mı yaptım acaba.

Re: perde kesme güvenliği sorunu ve kolonlarda pursantaj aşı

Merhaba
Yüklediğiniz link virüs uyarısı vermekte virüs taraması yaptıktan sonra yükleme yapınız.

Ünver ÖZCAN

merhaba ünver bey dosya boyutu büyük olduğu için buraya ekleyemedim. başka bir bilgisayardan indirme yaptım bir sorun göremedim.virüs taramasını atladım mı diye tekrar yüklemeyi denedim ama bu site virüs taraması yapmıyor galiba. acaba önerebileceğiniz başka güvenilir bir paylaşım sitesi var mıdır oraya yükleyeyim.

aklıma veri girişi ile ilgili bir şey takıldı acaba bu hatalar panel objelerine bağlanan kirişlerin düğüm noktalarından mı kaynaklanıyor kirişleri tanımlarken perdelerin ucuna değilde tanımlı olduğu aksa bıraktığım için olabilir mi? çünkü perdeleri kolon olarak tanımladığımda döşeme sınırlarında bir problem olmazken panel olarak tanımladığımda döşeme sınırları bazen hata verebiliyor?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
bir de bu siteye yükledim umarım bir problem olmaz proje ile ilgili sıkıntımı çok uzun zamandır aşamadım. bir çok kez yeniden tanımladım bir hata mı yapıyorum diye.

Merhaba

merve":3cytyk19' Alıntı:
http://dosya.web.tr/KroYj2 bir de bu siteye yükledim umarım bir problem olmaz proje ile ilgili sıkıntımı çok uzun zamandır aşamadım. bir çok kez yeniden tanımladım bir hata mı yapıyorum diye.
Merve hanım virüs uyarısı alıyorum.
Bilgisayarımda McAfee Internet Security virüs proğramı yüklü.

cde uzantılı olarak ekliyorum kendi virüs programımda bir uyarı vermedi dosya sanırım site ile ilgili bir durum ilgilendiğiniz için teşekkür ederim şimdiden.

Ekli dosyalar

• f.cde
    2.6 MB · Görüntüleme: 416

Merhaba
Önerilerim
1 Dilatasyon derzi 5cm verilmiş her iki yapının üst kat deplasman toplamı 5 cm geçebilir hesap sonrası kontrol edilmeli. Takozlama yapabilir,
2 Karma sistem verilmiş süneklilik düzeyi yüksek vererek çözüm yapmak bana doğru geliyor, (Burası zannedersem okul)
3 ben durumu görmek için süneklilik düzeyi yüksek vererek çözüm yaptım zayıf kat sistem rijitliğini artırın hatası verdi, (224 hata ile)
4 binalarda katlardaki döşemelerde boşluklar olduğu için ve yeni çıkacak yönetmeliğe de uygun olması açısında yarı rijit diyafram çözüm doğru olur,
5 Ayrıca sol sağ binalar beraber girilmiş, beraber girilince ortadaki aksta perde olmadığı için doğru hesap yapmış olmazsınız. Bunun için sol ve sağ binayı ayrı ayrı girip sol binanı sağındaki, sağ binanın solundaki perdesiz kısmı vererek hesap yaptırın hataları giderdikten sonra radye temeli beraber çözersiniz,
6 Uygun yerlere deprem perdesi ilave edin derim,(dilatasyona perde koyacaksanız perdeler karşılıklı gelmesin temel kurtarmayabilir.)
7 Zemin emniyetiniz bu bina için çok düşük, zemin güçlendirmesi veya kazık temel yapmanız gerekebilecek,
8 (çatı katı) 5. Katta döşeme yüklerini azaltıp duvar yüklerini kaldırın,
9 duvar yüklerini kontrol edin her kirişin üzerinde duvar olmaması lazım.
10 Her zaman söylediğim gibi merdivenleri mesnet durumlarını doğru vererek bina ile birlikte çözün. Merdivenleri döşeme gibi vermeyin
11 Asansör makine dairesi için döşeme yapmak lazım,

Kolay gelsin
Ünver ÖZCAN

Re: Perde kesme güvenliği sorunu ve kolonlarda pursantaj aşı

söylediklerinizi yapacağım teşekkür ederim.

Re: Perde kesme güvenliği sorunu ve kolonlarda pursantaj aşı

Ayrıca sol sağ binalar beraber girilmiş, beraber girilince ortadaki aksta perde olmadığı için doğru hesap yapmış olmazsınız. Bunun için sol ve sağ binayı ayrı ayrı girip sol binanı sağındaki, sağ binanın solundaki perdesiz kısmı vererek hesap yaptırın hataları giderdikten sonra radye temeli beraber çözersiniz
, demişssiniz Ünver Bey

Radye temelde de dilatasyon uygulanmıyor mu ?

Geri