Projede genel olarak hatalarım neler

suatelmas

Yeni Üye
MERHAB ARKADAŞLAR EKTE SUNDUĞUM PROJEDE;

1.MERDİVEN SAHANLIĞINI FARKLI OLARAK NASIL TAŞITABİLİRİM
2.YAPIDA BODRUM KAT OLMAYAAĞI İÇİN TEMELİ RADYE TEMEL VE SÜREKLİ TEMEL OLARAK ÇÖZMEYİ İSTİYORUM SADECE RADYE TEMELDE KURTARMAKTA
3.PROEJEDE GENEL OLARAK HATALARIMI VE YAPMAM GEREKENLERİ ÖĞRENMEK İSTİYORUM

KOLAY GELSİN

ZEMİN EMNİYET GERİLMESİ 1.2 KG/CM2
YATAKLANMA KATSAYISI K0:2160 t/m3
A0: 0.30
Z3 TA:0.15 TB:0.60

Ekli dosyalar

• 365.cde
    4 MB · Görüntüleme: 554
Re: PROJE NOKSANLARI

Merhaba
Önerilerim;
--Zemin katta döşeme olmadığı için yarı rijit diyafram çözmelisiniz, yarı rijit hesap yaptırdığımda 15 hata veriyor.
--Deprem Perdesi ilave etmenizi öneririm,
--Geometri kontrolündeki hataları düzeltin,
--Çatı katı döşeme yüklerini azaltıp, duvar yüklerini kaldırın,
--Merdiven doğru mesnetleme durumları kontrol ederek beraber çözün,
--Asansör makine döşemesi yok mu?
--1. katta zemine merdiven inmiyormu?
--Duvar yüklerini kontrol edin, her kirişte duvar olmaması lazım,
--Zemin katta B ve O aksında kolonları kiriş ile bağlayın,
--Nervür kirişleri kolonları ortalasın,
--1. katta D7-D9 döşemeleri kenarına nervür kiri koyun,
--1. katta D8 döşemesi sehim kurtarmazsa döndürün,
--1. katta dış kısımlarda yukarı katlardaki gibi kiriş koyabilirsiniz,
--P01 perdesi çevresi kiriş birleşimleri iyi olmamış, çok saplanan var kolon koyabilirseniz koyun,
--P01 perdesi çevresi 1. katta düzeltilmeli

Kolay GELSİN
Ünver ÖZCAN

Ünver beyin söylediklerine ek olarak;

* 1. katta S3, S34 kolonu döşemeyi delip geçiyor, hiç bir kirişle bağlı değil.
* Bu katı (1. kat) nervür döşeme yapmışsınız, bu katta bile ünver beyin de bahsettiği B ve o akslarını kirişle bağlamamışsınız.
* Perdeleriniz boşta duruyor. Sisteme katkısı yok, P1 perdesi sadece Y yönünde bağlanmış. P2 perdesi sadece diğer perdelere bağlı.
* 1. katta P1 perdesinin sağ ve solundaki 25/50 kirişler kendisinden daha alçak 50/30 kirişlere bağlanıyor. Kesinlikle düzeltin.
* K1 ve K25 kirişini üç parçaya bölün (diğer katarda dörde bölün), buna karşılık K31-32 ile 63-64 gibi kirişleri birleştirmenizi öneririm. Bunu gibi konular diğer katlarda da var. (merdiven önündeki kirişler, K74-75 vs gibi)
* Merdivenin sağ ve soluna kolon koyma imkanınız varsa koyup kirişle perde bağlantısını gerçekleştirebilirsiniz.
* Ünver bey "Her kirişte duvar yükü var mı " diye sormuş. Her kirişte duvar yoksa döşeme üzerinde duvarlar olabilir gibi geliyor, yüklerinizi kontrol ediniz.
* en azından üstte ve altta konsollar olduğuna göre temelde o cephelerde ampatman çıkmanız iyi olur.
* Tüm katlarda döşeme hareketli yükleriniz 0.2 olduğundan döşemeleri çok kalın yapmanızın bir artısı olmadığı gibi binanın kütlesi anlamında eksisi olduğunu hatırlatmak isterim.

İyi çalışmalar diliyorum.

N. YILMAZ

normal kat planında üzerinde duvar bulunmayan kirişlerde duvar yükü ve hareketli yükü ne almalıyız. oda ortasından geçen bir kiriş için döşeme yüküyle aynımı olmalı. çatı katında döşeme yükleri ne olmalı genelde 200 kg alıyoruz 100 olabilirmi. birde merdiven çizerken kirişlere sıfırmı çizmeliyiz yoksa taşırarakmı..
-yukarıda b ve o akslarındaki bağlantı zorunluluğu nedir bulunduğum şehirde 1.5m konsol yapıyorlar ve içten kolonları bağlamıyorlar belediye projeleri onaylıyor :eek:

* Oda ortasından geçen duvarla ilgili ya çizgisel yük olarak sisteme girersiniz yada döşeme hareketli yüküne 150 kg ilave edersiniz.
* Çatı arası odalarla ilgili yük kütüphanesinde seçenek var. O B akslarında konsol yapılmasında bir mahsur yok.
* Ama tüm bina boyunca HER İKİ DIŞ AKSTAKİ KOLONLARIN HİÇ BİRİNİ birbirine bağlamazsanız bu elbette doğru bir taşıyıcı sistem tasarımı olmaz. Yönetmelikte bununla ilgili net bir madde olmamakla birlikte yapı denetim kontrol föylerinde bununla ilgili bir kontrol maddesi var diye biliyorum.

Merhaba
sultanfatih":3ny0rq80' Alıntı:
-yukarıda b ve o akslarındaki bağlantı zorunluluğu nedir bulunduğum şehirde 1.5m konsol yapıyorlar ve içten kolonları bağlamıyorlar belediye projeleri onaylıyor
NYILMAZ":3ny0rq80' Alıntı:
yapı denetim kontrol föylerinde bununla ilgili bir kontrol maddesi var diye biliyorum.

Yönetmelikte böyle bir şart yok ama yapı denetim föyünde var.
Bazı belediyeler ve yapı denetim firmaları beraberce prensip kararı alıp bağlantı yapılmayan projeleri kabul etmiyorlar.
Bence çerçeve oluşturmak için bağlanmasında yarar var.

Ünver ÖZCAN

teşekkürler cevabınız için. ben yapıyorum ama mütahitler mimarlar bundan şikayet edip yapmayanları örnek gösteriyorlar bunun gerekli olduğunu anlatamıyorum bi türlü

merhaba
öncelikle teşekkür ederm yorumlarınız için. bahsettiğiniz söz konusu B ve O aksı arasındaki kolon zemin katta(dükkanda) kullanım alanını engellediği için kaldırıp tüm yapıyı asmolen olacak şekilde analiz edeceğim ayrıca yapıda bodrum kat istenmemekte buda statik açıdan rijit kat olmaması pekte mantığıma uymuyor bu iki konuda yardımcı olmanız dileğyle kolay gelsin.

Rijit kat olma mecburiyeti yok ki. Bu sizi neden rahatsız etsin. Bazen binalarda bodrum katlar oluyor, hatta birden fazla oluyor. Fakat hiç biri perdeli olmadığı için rijit kat görevi görmüyor. Bu nedenle bu problem değil. O ve B aksları için önlem almanız doğru bir yaklaşım oldu.

Geri