Performans Analizi için Yardım

sercansucu

Yeni Üye
Herkese Selam
Depodan okula dönüştürülecek olan 1994 yapımı bir bina için güçlendirme projesi hazırlamaktayım. Hedeflenen performans düzeyine ulaşmak için denemediğim şey neredeyse kalmadı fakat göçme den başka birşey çıkaramıyorum. Mantolama yapmadan güçlendirme perdeleri ile neredeyse her yeri denedim ama sonuç alamadım. Rapor sonucunda sorunlu kolonlara mantolamayı ve ayrıca güçlendirme perdelerini ekledim sonuç gene aynı. Bazı kolonlara mevcut temelden dolayı 2 veya 3 kenarına uygulama yapılmak zorunda kalınıyor onu da denedim, hareketli ve sabit yüklerle oynadım gene göçmedeyim. Yardımlarınıza ihtiyacım var acaba analiz ayarlarında veya başka bir noktada gözden kaçırdığım birşey mi var. Şimdiden teşekkür ederim. ( dosya boyutu büyük diye upload ettim.)

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Performans analizi konusunda çok acemiyim ama kolon ve perdelerin donatılarını arttırarak göçmeden kurtardığım olmuştu. Deneyin isterseniz.

Merhaba,

Öncelikle proje aşağıda belirtilen huşusların dikkate alınmasını öneririm.
-Dilatsyonlu yapılarda her bloğun performans analizinin ayrı proje dosyalarında yapılması uygun olur.
-P15-P16 gibi güçlendirme perdelerinde düşey süreklilik sağlanmamış görünüyor.(Kiriş altına tanımlanan güçlendirme perdelerinin kotları hatalı)
-Panel objeleri kabuk olarak modellenebilir.
-Kolon ve perde özelliklerinde performans analizi sekmesinde "7A.3(Eksenel kuvvet üst sınırı)maddesini uygula" seçeneği işaretlenebilir.
İyi çalışmalar

Evet gözden kaçırdığım bir kaç şey varmış. Şu an çözüme ulaştım. İlginiz için çok teşekkür ederim.

sercansucu":3cf460i7' Alıntı:
Herkese Selam
Depodan okula dönüştürülecek olan 1994 yapımı bir bina için güçlendirme projesi hazırlamaktayım. Hedeflenen performans düzeyine ulaşmak için denemediğim şey neredeyse kalmadı fakat göçme den başka birşey çıkaramıyorum. Mantolama yapmadan güçlendirme perdeleri ile neredeyse her yeri denedim ama sonuç alamadım. Rapor sonucunda sorunlu kolonlara mantolamayı ve ayrıca güçlendirme perdelerini ekledim sonuç gene aynı. Bazı kolonlara mevcut temelden dolayı 2 veya 3 kenarına uygulama yapılmak zorunda kalınıyor onu da denedim, hareketli ve sabit yüklerle oynadım gene göçmedeyim. Yardımlarınıza ihtiyacım var acaba analiz ayarlarında veya başka bir noktada gözden kaçırdığım birşey mi var. Şimdiden teşekkür ederim. ( dosya boyutu büyük diye upload ettim.)

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Yazacaklarım sizinle alakalı değil. Bu yüzden üzerinize alınmamanızı rica ederim.

1994 yılında yapılmış olan bir depoyu güçlendirip okul yapılmasına karar veren idareyi anlayamıyorum. Okul bu. Aradaki tasarım farkı sırf deprem yüklerini dikkate alsanız %40. Düşey yükler depo için fazla olsa da (tasarımda alındı mı acaba?) astarı yüzünden pahalıya gelecek bir iş olduğunu düşünüyorum. Siz mühendis olarak ne kadar titiz bir şekilde performans ve güçlendirme hesaplarını yapsanız da imalatın aynı titizlikle yapılması zor. Zira, yeni bir binadaki imalattan daha zor bir imalat yapılacak.

Geri