Analiz sonrası kiriş hataları

ecspa1

Yeni Üye
Merhabalar analiz sonrası betonarme simgesinden kirişlere girdigimde kirişlerimin yanında kısaltmalar şeklinde hatalar yazıyor fakat bunların anlamlarını bulamadım ve sorunları nasl çözeceğimide (kolonlarda üstüne sağ tıklayınca görebiliyorum ) bana yardım edermisiniz

Merhaba,

Kirişte:

K: Kirişin kesme güvenliği sağlamıyor. Kiriş boyutlarını arttırın.
M: Maksimum pursantaj değeri aşılıyor. ro= As / [b.(h-pp)] > romax .
S: TS500 ani ve zamana bağlı sehim koşulları sağlamıyor. Kiriş boyutlarını arttırın.
N: Nd<=0,1.Ac. fck koşulu sağlanmıyor. Kiriş boyutlarını arttırın.
Ç: TS500 çatlak sınırları koşulları aşılıyor.
ab: TDY Madde 3.4.3.1'i sağlamıyor demektir. Kirişin kendi ekseni doğrultusunda saplandığı kolonun kısa boyutunu arttırmak çözüm olabilir.
Br: TS500 burulma koşulu aşılıyor.
As(-) : Yetersiz donatı durumu. Donatı seçiminde yeter büyüklükte donatı çapı işaretlenmemiş olabilir.

Kolonda :

B: Kolon-Kiriş Birleşim Kesme Güvenliği sağlamıyor. Kiriş genişliği veya kolonun ilgili yöndeki boyutunu artırmak çözüm olabliir.
K: Kolon Orta Bölgesi Kesme Güvenliği sağlamıyor. Kolon boyutları yetersiz gelmektedir.
E: Kolon Maksimum normal kuvvet kontrolü sağlamıyor. (Ndmax> 0.5Acfck) Kolon boyutları yetersiz gelmektedir.
M: Maksimum pursantaj değeri aşılmıştır. Kolon boyutları yetersiz gelmektedir.
ab: Kolon TDY Madde 3.4.3.1'i sağlamıyor demektir. Kolon kısa boyutunu arttırmak çözüm olabilir.
As(-) : Yetersiz donatı durumu. Donatı seçiminde yeter büyüklükte donatı çapı işaretlenmemiş olabilir.
Z: Kirişsiz döşeme veya kiriş radyede zımbalama dayanımını aşılıyor. Plak kalınlığını arttırmak veya başlık plağı teşkil etmek çözüm olabilir.

Döşemede ve radye döşemede:

Çd: Döşeme çift donatılı kesite çalışmaktadır. Döşemelerde çift donatıya izin vermiyoruz. Döşeme kalınlığını arttırın.
Min: Döşeme TS500 minimum kalınlık kontrolünü sağlamıyor. Döşeme kalınlığını arttırın.
S : Döşeme TS500 sehim koşullarını sağlamıyor. Döşeme kalınlığını arttırın.
As(-) : Yetersiz donatı. Donatı seçiminde yeter büyüklükte donatı çapı işaretlenmemiş olabilir.
Zg : Radye döşemede zemin emniyet değeri aşılıyor. Zg > Zgemn.

Sürekli temelde:

K: Kayma güvenliği sağlamıyor. Temel boyutlarını arttırın.
Zg : Zemin eminiyet değeri aşılıyor. Zg>Zgem.
As(-) : Yetersiz donatı. Donatı seçiminde yeter büyüklükte donatı çapı işaretlenmemiş olabilir.

Nervür-kaset dişlerinde:

M: Maksimum pursantaj değeri aşılıyor.Diş boyutlarını arttırın.
S: TS500 ani ve zamana bağlı sehim koşulları sağlamıyor. Diş boyutlarını arttırın.
Min: TS500 minimum boyut koşullarını sağlamıyor.

tevekkül":i0hurkrr' Alıntı:
sürekli temellerde de As- hatası almamın sebebi nedir ?

Ahmet Bey merhaba

12 metreyi geçen uzun veya tekrarlı açıklıklardan oluşan bu tarz kirişlerde program, montaj ve/veya ilave adetlerini eksik donatıyı giderecek şekilde seçebilmesi gerekirken seçememiş. Bu husus bildiğimiz hususlardan biridir.

Projenizdeki eksikAs'yi gidermek için bazı açıklıklarda donatı geçişlerine müdahale etmek durumundayız.

Örneğin ST9 sürekli temelinin ayarlarında statik sekmesinde montaj, pilye, düz ve gövde için birleştir seçeneğini iptal edin. Benzer şekilde 12 metre açıklık durumunlarını eksik As veren diğer kirişler için manuel olarak düzenleyin. Örneğin ST126, ST134, ST137, ST147 vb blok olarak yapabiliriz.

Ekteki projede eksikas sorununu gideren düzenlemeyi sizin için yaptım. İnceleyin, isterseniz kullanırsınız...

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

İyi çalışmalar...

iyi günler arkadaşlar. Ekte bulunan kiriş detayında kolon kiriş birleşimlerinde sürekli kirişlerde alttaki donatıların yan tarafa uzatılması gerekmezmi ? KZ16-KZ21 sürekli kirişi mesela detayda alt tarafa baktığımızda kolonun ortasında donatıyı kesmiş KZ14-KZ31 de de aynı sorun ortada bağzen bu durum gerçekleşiyor nasıl düzeltebilirim

Ekli dosyalar

• kiriş.rar
    160.6 KB · Görüntüleme: 276
batuhann28522":3t9bfa5r' Alıntı:
iyi günler arkadaşlar. Ekte bulunan kiriş detayında kolon kiriş birleşimlerinde sürekli kirişlerde alttaki donatıların yan tarafa uzatılması gerekmezmi ? KZ16-KZ21 sürekli kirişi mesela detayda alt tarafa baktığımızda kolonun ortasında donatıyı kesmiş KZ14-KZ31 de de aynı sorun ortada bağzen bu durum gerçekleşiyor nasıl düzeltebilirim
Merhaba,

TDY 2007 madde 3.4.3 Şekil 3.7 de belirtildiği üzere kiriş alt donatıları mesnet iç yüzünden lb ve 50fi koşulundan olumsuz olan değere göre uzatılmaktadır. (Bu donatılar komşu kiriş mesnedinde mevcut donatı alanı olarak dikkate alınmaz)

Ayrıca 8 versiyonunda Kiriş parametrelerinde kiriş açıklığına bağlı olacak şekilde "Alt donatıları komşu açıklığa uzat" seçeneği eklenmiştir.

Ekli dosyalar

• kiriş_parametreleri.PNG
    kiriş_parametreleri.PNG
    43.5 KB · Görüntüleme: 20,683
Levent Özpak":1bwrxu6l' Alıntı:
Merhaba,

TDY 2007 madde 3.4.3 Şekil 3.7 de belirtildiği üzere kiriş alt donatıları mesnet iç yüzünden lb ve 50fi koşulundan olumsuz olan değere göre uzatılmaktadır. (Bu donatılar komşu kiriş mesnedinde mevcut donatı alanı olarak dikkate alınmaz)

Ayrıca 8 versiyonunda Kiriş parametrelerinde kiriş açıklığına bağlı olacak şekilde "Alt donatıları komşu açıklığa uzat" seçeneği eklenmiştir.

idestatik7 kullanıyorum o parametre bulunmuyor sanırım yada ben bulamadım. donatıları uzatmak zorundayım nasıl yapabilirim idestatik7 de. Tek tek tüm kirişleri Autocad üzerinden düzeltmeye kalksam çok zamanımı alır.

batuhann28522":2wxgqx2s' Alıntı:
Levent Özpak":2wxgqx2s' Alıntı:
Merhaba,

idestatik7 kullanıyorum o parametre bulunmuyor sanırım yada ben bulamadım. donatıları uzatmak zorundayım nasıl yapabilirim idestatik7 de. Tek tek tüm kirişleri Autocad üzerinden düzeltmeye kalksam çok zamanımı alır.
Bir önceki mesajımda yazdığım gibi, bu seçenek 8 versiyonunda mevcut. Boyuna donatılar TDY 2007 madde 3.4.3 şekilde 3.7 belirtildiği gibi çiziliyor. (Bu donatılar komşu kirişte mevcut olarak dikkate alınmadığı için uzatma zorunluluğu yok.) Yine de uzatmak isterseniz, Kiriş açılımı aldıktan sonra 2 boyut olanaklarını kullanarak düzenleme yapabilirsiniz.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• madde_3.4.3.PNG
    madde_3.4.3.PNG
    36.6 KB · Görüntüleme: 20,588
furkizbey":9y7a0t74' Alıntı:
Merhabalar,
Projede bir kirişte oluşan As- hatasını bir türlü çözemedim. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Kolay gelsin
Kirişin etriyesini tüm katlarda fi8/20/10 olarak düzenleyin. As- hatası ortadan kalkacaktır.

Ekli dosyalar

• EkranAlıntısı.PNG
    EkranAlıntısı.PNG
    113.6 KB · Görüntüleme: 17,860
Geri