Fore kazık tanımlaması

aykutkeskin12

Yeni Üye
MERHABA EKTE Kİ PROJEMDE RADYE TEMEL ALTI KAZIK TANIMLADIM
KAZIK ÇAPI 45 BOYU 8 M
ZEMİN YATAK KATSAYISI:2200 T/M3
ZEMİN EMNİYET GERİLMESİ:0

BUNLARI TANIMLADIĞIMDA HATA ALIYORUM NE YAPABİLİRİM. İYİ ÇALIŞMALAR.

Ekli dosyalar

• AYŞE BAGLAN 12.cde
    1.3 MB · Görüntüleme: 544
Merhaba,

Kazık tanımladığınız için yatak katsayısının 0 alınması önerilir. Zemin katman ayarlarını doğru tanımlayın ve tekrar analiz yapın.
Kazık yüksekliğini değiştirirseniz ve Analiz yaparken zemin katmanlarını kontrol edin uyarısını görürseniz zemin katman yüksekliğini arttırın.

Ekli dosyalar

• zemin.png
    zemin.png
    124.6 KB · Görüntüleme: 5,470
- yasin bey burada 12 metre uzunluğu önermenizdeki kıstas nedir ?
- bu projede radyenin altında dolgu zemin yok sanırım yani kazık yapmadan da çözülebilir miydi ? Mesela radye kalınlığı arttırılarak ...

Zemin tek katmandan oluşuyorsa, Zemin katman yüksekliği 0 kotundan, kazıkların alt ucuna olan mesafedir.
Bir ve daha fazla katman için yükseklikler resimdeki gibi hesaplanır.

Ekli dosyalar

• zk.png
    zk.png
    14.5 KB · Görüntüleme: 4,807
yasin bey çok teşekkürler
ama bir soru cevapsız kaldı
- bu projede radyenin altında dolgu zemin yok sanırım yani kazık yapmadan da çözülebilir miydi ? Mesela radye kalınlığı arttırılarak ...

bir de ben şunu sormak istedim 8m kazık için 12 m uygun gördünüz 1,5 kat gibi bir öneriniz var anladığım kadarıyla

Zemin emniyet gerilmesi projede kazık çözüleceği için 0 girilmiş, Raporda yazan zemin emniyet gerilme değerini bilmeden yorum yapamayız.
Genel olarak temel kalınlığını arttırmak, ampatman yapmak veya yükleri optimize edilerek temelde oluşan zemin gerilmesi azaltılabilir.

Geri