Zemin emniyet olumsuz

huseyinakkus56

Tanınmış Üye
Zemin emniyet olumsuz hatası ile birlikte birkaç hata alıyorum. Bir türlü çözemedim. Lütfen ilgilenebilir misiniz.. Ayrıca 8.61 sürümünü güncelledim donatı seçim menüsünü bir türlü bulamadım. (Önceden Betonarme-Döşeme, veya Betonarme-Kiriş vs..)
Özetle:
1-) "Zemin emniyet olumsuz" sorunu nasıl giderilir?
2-) Donatı seçimi menüsü ve donatı parametreleri menüsünü bulamıyorum.
3-) Kolon-kiriş birleşim bölgesinde kesme güvenliği sorunu nasıl giderilir? (bw düşürmek, kolon ebatını büyütmek, beton sınıfını yükseltmek dışında çözen arkadaşlarımız olmuştu forumda)
Proje linki:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

- Donatı seçimi ile ilgili görsel ektedir. Döşeme kalınlığının fazla olduğunu düşünüyorum. Eğer 12-15 kalınlıkta döşemeler yapıyorsanız ve üstelik kirişlerin yüksekliklerini de nervürlerden her bölgede yüksek ise neden nervür döşeme yapılmış diye insanın aklına bir soru geliyor. Öncelikle buradan başlarsanız sorunların büyük bir kısmını halletmiş olursunuz. Balkon olduğunu düşündüğüm yerlerde 15 cm döşeme kalınlığına ihtiyaç yok. Binanızdan bir kesit alıp görmenizi tavsiye ederim.
- Ayrıca Asma kata çıkan merdivenler için nervür döşeme üzerinde oluşturduğunuz boşluklar hatalı. Bu tip boşluklarla nervürler kesilemez.
- Kolon dizilimlerini de değiştirirseniz Kolon kiriş kesme güvenliği sorunlarından da kurtulabilirsiniz. Özetle belli bir süreklilik üzerindeki kolonların yönlerini şaşırtmalı olarak tasarlamanız yapının genel tasarımı için de uygun olacaktır. C, G, 2 ve 18 aksı kolonları gibi. Yine S19, 20, 21, 22 vs kolonlarını nervür döşeme kalınlığı içinde kalacak (sizin bat kirişle yapmaya çalıştığınız şekilde ) 32 cm kalınlığında (nervürleriniz 32 olduğundan) kirişlerle birleştirin. Mimari açıdan bir problem olmadan sistemi tamamlamış olacaksınız.
- Bir de bant kiriş yaptığınızı görüyorum. Programdaki bant kiriş mantığı sizin burada kullandığınız anlamda değildir. Bu doğru bir obje kullanımı ve veri girişi değildir.
- Özellikle nervürlü döşemelerde yarı rijit diyafram çözümü kullanmalısınız.
- Merdiveni de sisteme dahil edin.

Ekli dosyalar

• Donatı Seçim.png
    Donatı Seçim.png
    154.2 KB · Görüntüleme: 7,780
Merhaba Niyazi Bey.. Hatalarımın çoğunu giderdim. Bir tek "zemin emniyet yetersiz" sorunu kaldı. Ampatmanı 3 cepheden 1m yaptım. (diğer cephe bitişik nizam) Temel kalınlığını olabildiğince düşürdüm. Bir türlü çözemedim. Öneriniz var mı ?

Bu arada B+Z+Asma+6 katlık yapının sadece B+Z+A katını analiz ediyorum buna rağmen "zemin emniyet olumsuz" sorunu çıkıyor.

Zemin gerilmelerini ortalama gerilmeye göre hesapla seçmişsiniz. Bence işareti kaldırın. Sorununuzun kaynağı negatif zemin gerilmelerini dikkate al seçeneğini işaretlemenizden kaynaklanıyor. Zemin gerilme sonuçlarına bakıldığında çok küçük bir noktada ve küçük bir değerde negatif zemin gerilmesi görünüyor.
Ayrıca G aksı üzerindeki kolonlarını, nervür döşeme yüksekliğindeki kirişlerle bağlarsanız daha doğru olur. Balkon döşemelerinin uçlarını da yatık kirişlerle dönebilirsiniz.
N. YILMAZ

Bir not daha eklemeliyim. Yaptığım kısa incelemede zemin gerilme değerlerinin çok düşük olduğunu gördüm. Hemen hepsi sıfıra yakın değerler. Başka bir yerde hatanız daha olmalı. Bağlantılarınızı filan kontrol edin. 9 katlı bir yapıda zemin değerleri böyle çıkmaz. Zamanım fazla olmadığından kontrol edemedim.

Ekli dosyalar

• Screenshot 2017-05-21 15.37.24.png
    Screenshot 2017-05-21 15.37.24.png
    203.8 KB · Görüntüleme: 7,747
Bu resim de benim kabaca yaptığım çözüm var. Eklemeyi unuttum.

Ekli dosyalar

• Screenshot 2017-05-21 15.41.23.png
    Screenshot 2017-05-21 15.41.23.png
    247.5 KB · Görüntüleme: 7,730
merhaba herkese kolay gelsin
bir projemde zemin emniyet olumsuz hatası alıyorum . taban alanını büyütmeden başka bir şekilde zemin emniyet olumsuz hatasını nasıl düzeltebilirim?

Merhaba

Dosya boyutu büyük veya internet hızınız yavaş ise yükleme vakit alıyor olabilir. Browser durum çubuğundan takip edin.
Sorun devam ederse wetransfer sitesine yükleyip linki paylaşabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• bildirim.png
    bildirim.png
    14 KB · Görüntüleme: 1,628
Nurullah Yurdigül":1w5yickk' Alıntı:
https://wetransfer.com/downloads/642ca1d446b9f7eff9083d8de5cede1320201210154342/ad2bdaa39c626a4a5128a749640cea0e20201210154430/c760ab
Merhabalar,
Projede maksimum gerilmeye göre kontrolden sorun yaşamaktasınız. A aksında tarafında çıkan gerilmeyi dağıtmak için ampatman mesafesini artırabilir yada ortalama gerilemeye göre hesap yapabilirsiniz.
Analiz ayarları -> Temel/Zemin-> Radye temellerin taşıma gücünün ortalama gerilemye göre yap seçeneğini işaretleyebilirisiniz.

şimdiden teşekkür ederim. öncelikle zemin emniyet olumsuz sorunuyla karşılaşıyorum ve aynı zamanda perdelerim de aşırı donatı çıkıyor. Bir öneriniz var mı?(eski yönetmeliğe göre çözülecek)

Son düzenleme:
Geri