Ölçülendirme hatası

merhaba arkadaşlar

yüklemiş olduğum projede zemin katta serbest ölçülendirme yaptığımda çıkan değerler (458, 448 vs)
kalıp planı aldığımda çıkan aynı değerler (457.5, 447.5 vs) olarak ölçülüyor.
dolayısıyla bütün kalıp planları, kiriş açılımları vs. yanlış ölçü çıkıyor.
ölçülendirme ayarlarında herhangi bi giriş yapmadım değiştirdiğim birşey yok.

proje tekrar en baştan çizmek istemiyorum bu durumda yapabileceğim bir çözüm var mı?

Ekli dosyalar

• 1202.cde
    1.9 MB · Görüntüleme: 439
Re: ölçülendirme hatası

Ölçülendirme ayarlarında birimler sekmesinde hane sayısı 1 olarak kalırsa daha detaylı sonuç olan virgülden sonraki basamağı da verir (457.5). Eğer ölçülendirme ayarları bu şekilde olursa kalıp planı çiziminde de yine aynı sonucu alırsınız. (457.5) Yok eğer kalıp planı aldıktan sonra bu değerle oynadıysanız doğal olarak kalıp plan ölçüleri değişmez. (458 olur)

Ölçülendirme ayarlarında birimler sekmesinde hane sayısı 1 olarak kalırsa daha detaylı sonuç olan virgülden sonraki basamağı da verir (457.5). Eğer ölçülendirme ayarları bu şekilde olursa kalıp planı çiziminde de yine aynı sonucu alırsınız. (457.5) Yok eğer kalıp planı aldıktan sonra bu değerle oynadıysanız doğal olarak kalıp plan ölçüleri değişmez. (458 olur)
NYILMAZ

Nedim Bey teşk ederim. ama benim doğru olan değerim 458 yani olması gereken istediğim değer 458.
ne ölçülendirme ayarlarıyla oynadım ne de başka bişey yaptım. kalıp planı alırken direk 457.5 verdi.
yapıcak bişey yok sanırım baştan çizicem projeyi.

Veri girerken bir dikkatsizlik olmuş gibi görünüyor. Ama toplam uzunluğu değiştirmiyor. Yarımşar cm hata var. Çizimler tamamlandıysa ve yeniden çizmek çok külfet geliyorsa çizimler üzerinde oynayın derim. Maçın sonucunu etkileyecek bir durum değil. :) Bir plan üzerinde değişiklik yapıp kopyala yapıştırla diğerlerini kolaylıkla düzeltebilirsiniz. Bir de kiriş açılımında 3 tane aksa ait basit bir düzeltme yeterli olur. Tabi bu benim görüşüm. Sonra birisi (?!) kumpasla alıp projenizi ölçmeye kalkar, ölçek tutmuyor diye ve size hata bildiriminde bulunursa sorumlusu ben olmayayım :D

:D :D sorun mimarın halt yemesi; gönderdiği autocad dosyasından import etmiştim. şimdi onun yolladığı dosyaya baktım autocad dosyasında yuvarlama hataları var. dolayısıyla bende patladım :D

Geri