Kesme güvenliği (Perde ve kolon-kiriş bir. bölg.)

Salih

Yeni Üye
Merhabalar. 2 perdede kesme güvenliği sorunu yaşıyorum.
1-) Perde ebatlarını değiştirmeden bu sorunu nasıl giderebilirim?
2-) Raporda kolon-kiriş birleşim bölgesinde kesme güvenliğinin sağlanmadığı kolonlar var. Bunu nasıl giderebiliriz?
Bu iki sorunu çözüp, nasıl çözüldüğünü anlatabilecek bir arkadaş var mı acaba, veya önerilerle beni yönlendirebilecek ? Şimdiden teşekkürler.
Proje linki:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

merhaba,

--geometri kontrolundeki uyarıları dikkate al. perdeleri kolon tanımla
--yarı rijit çözümleme yap sıkıntı kalmıyor.

1 ve 9 aksları boyunca kolonları mutlaka bir şekilde birbirine bağlayın. Yarı rijit diyafram çözün. Taşıycı sistem tasarımını değiştirmenizi öneririm. Eğer söz konusu kolonlar kirişlerle bağlanırsa sıkıntı çektiğiniz P6-8 perdeleri bu kadar problemli olmayabilir.

Kolon atınca otoparkta sorun yaşıyoruz. Araç girmiyor. Toplamda 4 araç girmemiş oluyor bu da 20,000 TL'ye falan tekabül ediyor; dışarıda karşılandığı hâlde. Bu kolonlamayla çözülme şansı yok mu sizce ? Perdeleri kolonlara dönüştürdüm bu kez de kolonlardaki kesmeyi kurtaramıyorum.

Çözüldü çözüldü :) Kolon attım saplamaların olduğu yere. Yari rijitle çözüldü. Birkaç kesme vardı onları da kirişlerdeki "As"yi düşürerek hallettim. Ayrıca sonradan kolon atmadan da yari rijitte çözüldü.

Salih":x1f8phrg' Alıntı:
Çözüldü çözüldü :) Kolon attım saplamaların olduğu yere. Yari rijitle çözüldü. Birkaç kesme vardı onları da kirişlerdeki "As"yi düşürerek hallettim. Ayrıca sonradan kolon atmadan da yari rijitte çözüldü.
1 ve 9. akslar boyunca kolonları kirişlerle birleştirdiniz mi?

NYILMAZ":uf7k9ngn' Alıntı:
Salih":uf7k9ngn' Alıntı:
Bunaradn şu sonuç mu çıkıyor? Mimari olmazsa olmazdır. Statik nasıl olursa olsun... Üzgünüm ama hatalı bir taşıyıcı sistem kuruyorsunuz. Bir yapı içinde hani belki 1 yada iki kolonlar arası çerçevenin bağlanmaması kabul ve hamur edilebilir. (Belki T yerine L bağlantıyla filan) Ama bina boyunca sağ ve sol iki aksın hiç bir şekilde bağlanmaması hatalı bir tasarımdır. Böyle olunca kesme de çıkar vs. de çıkar. !?

Merhaba
Sn Selim YKN
Önerilerim
--Kat genel ayarlarında 1. bodrum kat rijitliğini kaldırın,
--Betonu C30 yapın,
Hata vermiyor.

Kolay gelsin
Ünver ÖZCAN

NYILMAZ":f2a6j64d' Alıntı:
NYILMAZ":f2a6j64d' Alıntı:
Salih":f2a6j64d' Alıntı:
Bunaradn şu sonuç mu çıkıyor? Mimari olmazsa olmazdır. Statik nasıl olursa olsun... Üzgünüm ama hatalı bir taşıyıcı sistem kuruyorsunuz. Bir yapı içinde hani belki 1 yada iki kolonlar arası çerçevenin bağlanmaması kabul ve hamur edilebilir. (Belki T yerine L bağlantıyla filan) Ama bina boyunca sağ ve sol iki aksın hiç bir şekilde bağlanmaması hatalı bir tasarımdır. Böyle olunca kesme de çıkar vs. de çıkar. !?
Nedim Beye katılıyorum. araç manevra yapmıyor şuraya araba sığmıyor böyle saçmalıklarla uğraşıp duruyoruz. 3-4 araçlık yer için yapılan 8-9 metre açıklıkları yastık kirişle geçmeye çalışıyoruz ki bu da olayın trajikomik yanı :D

Geri