Zemin Emniyet Olumsuz Temel hataları

Merhabalar, ne yaptıysam temel bölümünü çözemedim ide 7de çözünce problem yok ama ide 8.5de çözünce temeli kurtaramıyorum yardımcı olmanız dileğiyle

Ekli dosyalar

• SEBAHATTİN AZSÖYLER BAP 18.05.ide85
    3.4 MB · Görüntüleme: 481
Merhaba;

---hem sürekli temel tanımlamışsınız hem de radye temel. ikisinden birini seç
---muhtemelen sen sürekli temel üstüne döşeme tanımlamak istedin ama yanlış yapmışsın.sürekli temel üstüne döşeme tanımlamana gerek yok çizimlerde gösterebilirsin.

---ancak benim önerim zemin değerlerin çok düşük radye döşeme yapıp ve subasman perdesi tanımlamak daha doğru olur.
---ayrıca radye temel donatısını da sadece Q12 seçili; artırmalısın. (Q14,Q16 gibi)

Bunları yaparsan hata almazsın.

iyi çalışmalar.

Demir çaplarını artırsamda aynı sonuçla karşılaşıyorum. Düğüm noktaları ile ilgili bir sıkıntı olabilir mi ? Çalıştığımız bölgede zeminci ve belediye bu şekilde temeli uygun görüyorlar sıklıkla bunu kullaniyoruz. fakat ilk defa böyle bir hata aldim. daha dogrusu ilk defa duzeltemedim. ide8 ede tam hakim degilim 7 kullaniyordum daha once. acaba diyorum bi noktayi mi kaciriyorum.
Bu temel tipiyle oynamadan düzeltme sansım yok mu ? yardımcı olursanız sevinirim

Zemin değerleri ektedir.

Ekli dosyalar

• SEBAHATTİN AZSÖYLER SONUÇ VE ÖNERİLER (1).docx
    17.2 KB · Görüntüleme: 135
Projenizdeki temellerde zemin gerilmesi ile ilgili problem yok. Ondan ziyade temellerde donatı eksikliği görünüyor. Temel ebatlarınızı değiştirin. Toplamda 3 katlı bir yapı için bu kadar yüksek bir temel kiriş pek uygun değil. Ben sizin projenizde temel kiriş genişliklerinizi 60cm yüksekliklerini de 80 cm yaptım tek bir temel donatı eksikliği verdi onu da etriye donatısını edit ettiğinizde sonuca ulaşırsınız. (temel şeklinde de küçük bir değişiklik önererek ekteki dosyayı gönderdim.)

Ekli dosyalar

• Seb NY.cde
    466.1 KB · Görüntüleme: 487
Cevapladiginiz icin tesekkur ederim ama zemin etud raporu minimum temel genisligini 1.20 olarak sinirliyor yani temel
Yuksekligini dusurmem mumkun degil sonuc olarak projemdeki tasarimla bu temel tipini cozemicez mi ?

Siz zemin raporunu yanlış yorumluyorsunuz. Zaten zemin etüdü yapan arkadaşlar her şeyi yazmaya başladılar. Bıraksak neredeyse projeyi onlar yapacak. Burada sözü edilen Df = temel derinliği ile alakalı bir şeydir temel yüksekliği değildir. Temel yüksekliğini mühendis belirler.

Bu arada yeri gelmişken şu zemin raporlarıyla ilgili bir kaç cümle de etmeden geçemeyeceğim. Şimdilerde zemin raporlarında şöyle yazılar görüyorum :
- Radye temel yapılmalıdır.
- Bina önem katsayısı I=1 alınmalıdır.

Bunları yazmak bir zemincinin işi değil. Bina önem katsayısı yönetmelikle alakalı bir şeydir. Onlar ne yazarsa yazsın yaptığımız yapıya göre bizim almamız gereken bir değerdir.
"Radye temel yapılmalıdır" cümlesi de oldukça gereksiz ve saçma cümledir.
Yine saçma ve gereksiz cümlelerden biri : Deprem yönetmeliğine uyulmalıdır. :D Yani Zemin raporunda yazmazsa istediğiniz gibi yapabilirsiniz demek oluyor bu.
Raporların içeriğine bakıyorsunuz zeminle ilgili yeterli bilgi; hak getire.... Var daha ilginç cümleler ama diğer arkadaşlara da paylaşacak bir şeyler bırakayım.

Geri