Göreli kat ötelemesi

merves11

Yeni Üye
merhaba. proje 7 katlı x yönünde göreli kat ötelemesi ne yapsam cok yüksek cıkıyor sistem rijitligini arttırın hatası alıyorum. beton sınıfına kadar degiştirdim çözemedim. yardımcı olursanız sevinrm

Merhaba;

Analiz Ayarları / TDY Seçenekleri / Deprem Bölgesi başlığı altında tanımlı Ao değeri işaretli ve 0.51 olarak girilmiş. Bu tanımlama bilginiz dahilindemidir? 1. derece deprem bölgesi için bu değer 0.40 tır ve ve sizin tanımlamanıza gerek yoktur, deprem bölgesini seçmeniz yeterlidir.

Saygılarımla.

evet öyle ama bulundugum yerde 0,51 olarak alınıyor. etütlerde bu sekilde. buna uygun düzeltme yapmak zorundayım. başka bir önerinz var mı

Merhaba merves11
merves11":3rqbmc8t' Alıntı:
evet öyle ama bulundugum yerde 0,51 olarak alınıyor. etütlerde bu sekilde. buna uygun düzeltme yapmak zorundayım. başka bir önerinz var mı
Size verilen bu etüt değerlerinin nasıl alındığını, niye böyle bir şey yapma ihtiyacı olduğunu vede elinizde belge varsa tarayıp paylaşır mısınız.

Ünver ÖZCAN

Yakın olduğum için bildiğim üzere Düzce belediyesi Ao değerini 0.51 olarak istiyor. Galiba 12 kasım 99 depremindeki ivme kayıtlarıyla bir ilgisi var. Zemin etütler de bu şekilde geliyor.

Bizde de göreli kat ötelemelerinin sınırı 0.02 den 0.01 e belediye meclis kararı ile düşürüldü.

Göreli kat öteleme parametresi bina rijitliğini ölçen en birinci değer. Ao = 0.51 de olsa göreli kat ötelemelerinin yüzde 2 den büyük olması zayıf bir bina tasarlandığına işaret eder.

Zaten yeni deprem yönetmeliği taslağını okudu iseniz, mevcut şekilde dolgu duvarların yapı ile beraber yapıldığı durumlarda göreli kat ötelemesi üst sınırı 0.008'e düşürülüyor.
Dolgu duvarların diletasyonlu yapıldığı durumlarda ise göreli öteleme üst sınırı 0.016 ya düşürülüyor. Kaldı ki eleman etkin rijitlikleri, faya yakınlık katsayısı gibi yeni yönetmelikteki parametreler devreye girince şimdikinden çok daha rijit binalar tasarlamak zorunda kalacağız.

Saygılarımla
İsa SAYIN

zemin etütleri suan yanımda degil ama dedigim gibi 0.51 olarak istiyorlar. ben tamamen tasarımı degiştirdim. teşekkr ederim

Geri