Kolonlarda B sorunu

cyln

Üye
Merhabalar,
Şuan idecad çiziminde başlangıç aşamasındayım.Bir proje üzerinde çalışıyorum.Kolonlardan B sorunu alıyorum.Forumlardaki mesajları okuyup önerilen çözümleride uyguladım hata çözülmedi bunun sebebini değerli meslektaşlarım benle paylaşıp beni aydınlatırsa çok sevinirim.Proje ektedir.Mb si büyük olduğundan ara katları silip öyle ekledim.Şimdiden teşekkürler.
Kolay gelsin.

İnş.Müh.
Ceylan Günel

Ekli dosyalar

• yeniköy skştrlmş.cde
    3 MB · Görüntüleme: 434
Merhaba,

Kolon kiriş birleşim güvenliği hatalarının çözüm yöntemlerini anlatan döküman ektedir.

Projenizde asansör kulesi katında perde üzerine kolon tanımlanmış, perde üzerine yine perde olarak şekilde tasarım yapın.
Yine bu elemanlarda alt katta perdelere +150cm üst kot verilmiş. Üst kata geçtiğinizde eleman sürekliliğini sağlamak için perde kotlarını +150cm olarak ayarların. Perspektif ekrandan kontrol edin çakışma durumu olmasın.
Geometri kontrolü ve Analiz yaptıktan sonra deplasman kontrolleri ile de bu kontrolü sağlayabilirsiniz.

10. Katta merdiven çevresine eklediğiniz kolonları da kaldırın. Asansör katında kısa perdeler yapabilirsiniz. Bu elemanlarda Geometri kontrolünde ki 1/7 koşulunu ihmal edebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Kolon Kiriş birlesim kesme güvenliği.pdf
    115.9 KB · Görüntüleme: 169
  • kolon kot.png
    kolon kot.png
    59.9 KB · Görüntüleme: 2,441
  • PERDEKOT.png
    PERDEKOT.png
    93.6 KB · Görüntüleme: 2,441
Allah razı olsun yasin bey.Dediğiniz çözümleri dikkate alıp birde öyle deneyeceğim. Çok teşekkür ederim tekrar.

Geri