R katsayısı devam etmeyen perdelerle alakalı problem

Değerli üstadlar...
3 katlı dükkan üstü devam eden bina projemin R katsayısında sıkıntı var. Dükkanda devam etmeyen perdelerden dolayı onları alfa s hesabına katmamam gerektiği belediye tarafından söylendi. Ancak perdeleri panel olarak tanıtsam bile o katların kolonlarından kaynaklı alfa s problemi yaşıyorum. Aklımda olan çözüm dilatasyon bırakmak sağ ve sol taraf için ancak o zamanda gelecekte farklı sıkıntılar olacaktır. Önerilerinizi ve eleştirilerinizi bekliyorum. teşekkürler...
Not: rijit bodrum -1
dükkan katları zemin ve 1.kat
ve tabi sistem karma sistem

Ekli dosyalar

• üç boyut.jpg
    üç boyut.jpg
    89.8 KB · Görüntüleme: 4,724
keşke resim yerine proje gönderseydiniz. Daha sağlıklı bir cevap verilebilirdi.

Gönderdiğiniz maildeki projeye baktım.
Bodrum katı rijit olarak almanız doğru bir yaklaşım ama hata bana göre bodrum kattaki perdeleri tüm katlarda devam etmeyen perde olarak işaretlememiş olmanız. Doğrusu bu şekilde olmalı. Bunu yaptığınızda alfaS hesabı değişiyor. Zemin kat tavanında döşemede açtığınız boşluklar hatalı. Bu kadar büyük boşlukları döşeme boşluğu komutu ile açmayınız. Döşeme kenarı komutunu kullanmalısınız. Perdeleri kolon olarak değil panel objesi olarak modelleyin.Kabuk olarak modelleyin. Merdivenlerin bulunduğu yerdeki boşlukları da döşeme kenarı ile açmalısınız.
Yarı rijit diyafram çözün. Temelleri üst yapı etkileşimli çözün.Hareketli yük azaltma katsayısını uygulamanızı öneririm.

İyi çalışmalar dilerim.

Sorunu çözdüm arkadaşlar. Dükkan perdelerini ( devam etmeten perdeleri) iptal ettim. Yine devam etmeyen kolonların ebatlarını küçülttüm ve yönlerini değiştirdim. Az miktarda da perdeleri büyüttüm. ALFA s oranımı 0,40 ın üzerine çektim. İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

Geri