Belediye 25x30 kirişi kabul etmiyor

Merhaba arkadaşlar,

ekte yüklediğim projenin A ve E akslarındaki kirişler 25/30
ilgili belediye bunun yetersiz olduğunu söylemekte ama hesap raporlarında her hangi bir hata yok.
normal şartlarda dişli döşemelerde ana kirişler yastık kirişlere göre daha normal ebatlarda yapılması doğrudur diye düşünüyorum.
ayrıca mimari çizimde yer alan hava boşlukları kirişten sonra net açıklık 60*60 olması gerektiğinden 25/30 kiriş yapmak zorunda kalıyorum. ama belediye yetersiz diye geri gönderiyor.
sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

Ekli dosyalar

• 12004.cde
    1 MB · Görüntüleme: 432
Merhaba
Önerilerim
--Merdivenin mesnet koşullarını düzenlememiş siniz,
--Merdiveni su basman katında su basman perdesine oturtun,
--A ve E aksındaki dış kirişleri hesap kurtarsa dahi ben olsam 25/40-50 cm yapardım.(Belediye yetersiz görmesinden önce.)

Kolay gelsin
Ünver ÖZCAN

teşekkür ederim Ünver Bey. son çare olarak evet derin kirişe çeviricem o kirişleri.
peki sizce ana kirişlerin yastık kirişlere göre daha küçük olması doğru değil midir?
son olarak şu merdiveni mesnetleme koşullarını her seferinde yapıyorum ama belli bi yerde hata yapıyorum.
siz bu kontrolu merdiven / merdiven mesnetleme koşullarından mı bakıyorsunuz?
yoksa hesap raporlarında biyerde mi kontrol etmem dogru olur?

Merhaba
tasyapı":1dud2oy8' Alıntı:
peki sizce ana kirişlerin yastık kirişlere göre daha küçük olması doğru değil midir?
Bu duruma göre değişebilir ama kolon ve kirişleri çerçeve oluşturmak esas olmalıdır. Genelde ana kirişler (çerçeve oluşturan) daha büyük olmalı.
tasyapı":1dud2oy8' Alıntı:
son olarak şu merdiveni mesnetleme koşullarını her seferinde yapıyorum ama belli bi yerde hata yapıyorum.
siz bu kontrolu merdiven / merdiven mesnetleme koşullarından mı bakıyorsunuz?
Merdiven mesnetlemesi kontrolünü ve mesnet koşullarını belirlemeyi,
Betonarme-Merdiven-Merdiven mesnetleme koşullarını belirlemeden yapabilirsiniz.

Ünver ÖZCAN

söylediklerinizin hepsine katılıyorum. fakat sürekli bize öğretilen durum; ekte yüklediğim resimdeki gibiydi.
o yuzden ana kirişleri duvar altı kirişlerini mümkün olduğu kadar küçültüyorum. acaba yanlış mı biliyorum diye sorguladım.
cevaplarınız için teşk ederim Ünver bey.

Ekli dosyalar

• not.jpg
    not.jpg
    692.4 KB · Görüntüleme: 2,923
Sanırım burada bir yanılgı var. Bir projede kirişlerin yüksekliği aynı kalacaksa elbette yük almayan kirişlerin genişliklerini düşürebilirsiniz. Ama nervürler söz konusu kirişlere paralel gidiyor diye kolonları birbirine bağlayan ve özellikle dış çerçeve kirişlerini bu kadar ince yapılması doğru değil. Ben de projenize baktım dış çerçeve kirişlerini bu kadar ince (25cm) yapmayın. Zaten 30cm genişliğinde kolonlar var hiç olmazsa kolonlara birebir basacak şekilde 35-40 cm filan yapın. Aslında en doğrusu ünver beyin de dediği gibi dış kirişleri yatık değil mümkün mertebe dik yapmaktır.
Kolonlarda geniş olan diğer yatık kirişler de kolon üzerlerinde ortalanmalıdır. Ayrıca zaten düz olan bir tavan sisteminde kirişleri kolonlarla birbirine bağlamak varken saplama yapmak da doğru değil.

teşk ederim Nedim bey. uyarıları dikkate alıcam.
yüksek donatı miktarını kurtarmak için min değerler kullanmak istemiştim. hata ile karşılaşmayınca kullanmak istedim.
site yöneticilerinin de fikirlerini merak ediyorum açıkcası ama herhangi bir yorum gelmedi onlardan.

tasyapı":1x2iph2n' Alıntı:
teşk ederim Nedim bey. uyarıları dikkate alıcam.
yüksek donatı miktarını kurtarmak için min değerler kullanmak istemiştim. hata ile karşılaşmayınca kullanmak istedim.
site yöneticilerinin de fikirlerini merak ediyorum açıkcası ama herhangi bir yorum gelmedi onlardan.
TS 500 ve Deprem yönetmeliği kiriş boyutunu min 25x30 cm olarak belirler. Ayrıca kirişlerin boyut koşulları dışında uyması gereken kurallar var. Bunların dışında tüm yapının uyması gereken kural ve kaideler var. ideCAD Bu kuralların tümünü denetler ve uyamayan koşulları rapor eder.

Geri