Farklı kotları olan perdelerin arasına koloncuk tanimlamak

erdigoksu

Etkin Üye
Merhabalar Farklı kotları olan perdelerin arasına koloncuk tanimlamam gerekiyor nasıl yapacağım bilmiyorum

Re: Farklı kotları olan perdelerin arasına koloncuk tanimlam

erdigoksu":2o9vspbl' Alıntı:
Merhabalar Farklı kotları olan perdelerin arasına koloncuk tanimlamam gerekiyor nasıl yapacağım bilmiyorum

Ne yapmak istediğinizi şekil çizerek veya küçük bir proje üstünde gösterirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

HakanŞahin":13fl60n2' Alıntı:
erdigoksu":13fl60n2' Alıntı:

Ne yapmak istediğinizi şekil çizerek veya küçük bir proje üstünde gösterirseniz yardımcı olmaya çalışırız.
bodrum kat tavan planında bakarsanız giriş holü ile kat farkı olduğunu bu nedenle perdenin bölündüğünü ve iki perdenin arasına birleşim yerlerine koloncuk koymam gerekiyormuş nasıl yapacağım birde l perde nasıl tanımlıyoruz

Ekli dosyalar

• ADSIZ.rar
    3.4 MB · Görüntüleme: 95

erdigoksu":1ac99b5n' Alıntı:
HakanŞahin":1ac99b5n' Alıntı:
erdigoksu":1ac99b5n' Alıntı:

bodrum kat tavan planında bakarsanız giriş holü ile kat farkı olduğunu bu nedenle perdenin bölündüğünü ve iki perdenin arasına birleşim yerlerine koloncuk koymam gerekiyormuş nasıl yapacağım birde l perde nasıl tanımlıyoruz

Merhaba,

Belirtiğiniz yerlere kolon koymanıza gerek yok. Analiz modelinde de herhangi bir problem görünmüyor.

L perde için ise, perde olma oranlarına bakın. Durumuna göre hepsini perde olarak ya da eğer kollardan biri perde şartını sağlamıyorsa kolon-perde olarak girebilirsiniz. Hiç bir kol perde şartını sağlamıyorsa poligon kolon olarak girebilirsiniz. Projenize P01 ve P02 olarak girdiğiniz 25/50 kısımları kolon olarak girebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    272 KB · Görüntüleme: 2,567

Hakan bey teşekkürler bende kontrol ettiğimde bir problem görmedim ama rapörtör koloncuk istiyorum yazmış eksik listesine girmek zorundayım nasıl olduğunu söylerseniz sevinirim

erdigoksu":1mdch1tr' Alıntı:
Hakan bey teşekkürler bende kontrol ettiğimde bir problem görmedim ama rapörtör koloncuk istiyorum yazmış eksik listesine girmek zorundayım nasıl olduğunu söylerseniz sevinirim

K35 ve K36'ının üst ucuna 25/50, P07 ve P08'de perdelerine paralel olacak şekilde kolonlar tanımayabilirsiniz. Ekte örnek projeyi görebilirsiniz. Merdiven mesnetlemelerinde problem vardı. Projenizde onlar da düzeltilmiştir.

Alternatif olarak, kolon girmek yerine P7 ve P07 sol ve sağ ucuna kendiniz başlık bölgesi tanımayabilirsiniz. Bunun için perdeyi seçin. Donatı kısmından başlık bölgesini kullanıcı tanımlı işaretleyin ve uzunluk değeri girin. Tekrar analiz yaptığınızda program o perdelerde girdiğiniz uzunluk kadar başlık kolonları oluşturacaktır.

Ekli dosyalar

• ADSIZ_geriye.ide85
    15.2 MB · Görüntüleme: 412
Geri