Çiroz sayısı S329 kolonunda 270 tane

arkadaşlar idecad kolonlarda neden çiroz sayısını çizimlerde vermiyor? sadece perdede 4m2 ye bir çiroz atmamızı istiyor.
Yada ben mi bulamadım. diğer hesap proğramında bunlar veriliyor uzun yön kısa yön çirozların hepsi yazılmış oluyor.
ayrıca yuklediğim fotografda s329 kolonunda 270 tane çiroz mu var yani?

Ekli dosyalar

• çiroz.JPG
    çiroz.JPG
    92 KB · Görüntüleme: 6,651
Re: Çiroz sayısı

ramazan":aqgykqwg' Alıntı:
arkadaşlar idecad kolonlarda neden çiroz sayısını çizimlerde vermiyor?

ideCAD kolonlarda çiroz sayısını çizimlerde verir. Hem kolon açılımı yanında hem ayrıca donatı tablosu oluşturarak ayrıntılı olarak gösterir.

perdede 4m2 ye bir çiroz atmamızı istiyor.

ideCAD perdelerde çiroz sayısın belirlerken TDY'de verilen koşulları uygular.

ayrıca yuklediğim fotografda s329 kolonunda 270 tane çiroz mu var yani?

Ayrıca donatı metrajlarında da çiroz sayıları verilir. Eklediğiniz ekran görüntüsüne göre o pozda 270 adet çiroz bulunmaktadır.

Metrajda çiroz sayıları için örnek ekran görüntüsü:

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    23.5 KB · Görüntüleme: 6,688
  • Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    23.1 KB · Görüntüleme: 6,669
  • Ekran Alıntısı2.PNG
    Ekran Alıntısı2.PNG
    34.2 KB · Görüntüleme: 6,663
Re: Çiroz sayısı

bende bu çıkmıyor. idecad 7 ile mı alakalı yoksa deneme sürümü ile mi alakalı?
ayrıca bu çiroz sayıları konut için neden bu kadar fazla anlayabilmiş değilim. şuana kadar karşılaştığım hiçbir projede (idecad hiç denk gelmedi. bu kadar çok çiroza rastlamadım. idecad çizim kısmına hiç bakmamıştım şimdiye kadar. sadece çalışma amaçlı çizimler yaptım.

Ekli dosyalar

• yok.JPG
    yok.JPG
    23.7 KB · Görüntüleme: 6,580
ramazan":35936koy' Alıntı:
ayrıca bu çiroz sayıları konut için neden bu kadar fazla anlayabilmiş değilim. şuana kadar karşılaştığım hiçbir projede (idecad hiç denk gelmedi. bu kadar çok çiroza rastlamadım. idecad çizim kısmına hiç bakmamıştım şimdiye kadar. sadece çalışma amaçlı çizimler yaptım.

Tekrar merhaba,

Mesajla gönderdiğiniz projeye göre, aşağıdaki ekran görüntüsünü baz alarak S329 kolonda 270 adet çiroz bulunuyor.

270 adet çiroz olmasının nedeni ise kolonda orta bölge oluşmuyor. Deprem yönetmeliği gereği kolon boyunca komple sıklaştırma gerekiyor.

TDY'de verilen şemaya göre üst ve altta Bmax kadar sıklaştırma bölgesi yapmak zorundasınız. Kolon boyutu 125 cm olduğuna göre sıklaştırma uzunluğu üstten ve alttan 250 cm'dir. Halbukli düşey açılıma bakarsanız kolonun boyu 230 cm'dir. Kolon boyunca sıklaştırma yapılacaktır. Dolayısıyla yatay donatı 6 cm arayla yerleştirilmektedir.

ramazan":35936koy' Alıntı:
idecad 7 ile mı alakalı yoksa deneme sürümü ile mi alakalı?.

8 versiyonu demosu indirip yazdığım hususlara bakın. Çiroz adetlerinin planda yazılması 8 versiyonun eklenen hususlardan biridir.

8.61 demosu indirmek için:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    68 KB · Görüntüleme: 6,559
  • ciroz_sayisi.png
    ciroz_sayisi.png
    24.7 KB · Görüntüleme: 6,554
İyi günler. Resimde görüldüğü gibi perdelerimde çirozlar aşırı az durumda neden böyle atıyor. İde7 de bunu yaşamıyordum 8e yeni geçtiğim içinde bilmiyorum. Bunu nasıl düzeltebiliriz

Ekli dosyalar

• çiroz.rar
    152.9 KB · Görüntüleme: 121
batuhann28522":3rak1nfb' Alıntı:
İyi günler. Resimde görüldüğü gibi perdelerimde çirozlar aşırı az durumda neden böyle atıyor. İde7 de bunu yaşamıyordum 8e yeni geçtiğim içinde bilmiyorum. Bunu nasıl düzeltebiliriz

TDY Madde 3.6.3.3'e göre, perdelerde kritik perde yüksekliği dışında kalan bölge için metrekarede 4 adet çiroz verilmiştir. Plandaki gösterim de bu sayıya göre yapılıyor. Perde donatı metrajı alarak çiroz sayısının olması gerektiği kadar hesaplandığını görebilirsiniz.
Örnek hesap:

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    26.4 KB · Görüntüleme: 5,620
HakanŞahin":169n9ovj' Alıntı:
TDY Madde 3.6.3.3'e göre, perdelerde kritik perde yüksekliği dışında kalan bölge için metrekarede 4 adet çiroz verilmiştir. Plandaki gösterim de bu sayıya göre yapılıyor. Perde donatı metrajı alarak çiroz sayısının olması gerektiği kadar hesaplandığını görebilirsiniz.

İde7 de daha sık atıyordu diye hatırlıyorum ve daha büyük bir projem var ve yine baya az koyuyor. Bu ayarları değiştiremiyormuyuz ekteki şeklindeki gibi olması için

Ekli dosyalar

• çiroz2.rar
    185.4 KB · Görüntüleme: 129
batuhann28522":3kb3mz32' Alıntı:
HakanŞahin":3kb3mz32' Alıntı:

İde7 de daha sık atıyordu diye hatırlıyorum ve daha büyük bir projem var ve yine baya az koyuyor. Bu ayarları değiştiremiyormuyuz ekteki şeklindeki gibi olması için

7 versiyonunda her bir düşey donatıya çiroz bağlanıyor gibi gösteriliyordu, halbuki yukarıda yazdığım gibi TDY'de metrekarede 4 adet çiroz yeterlidir yazmaktadır. 8'deki görünüm buna göre değiştirilmiştir. Eğer gösterimi 7 gibi yapmak istiyorsanız çizim aldıktan sonra kendiniz çizmelisiniz.

Geri