Zayıf kat sorununu gideremedim

Re: zayıf kat

Öncelikle geometri kontrolündeki hataları gidermenizi tavsiye ediyorum. Ardından 1. bodrumun rijit kabul edilmemesi gerektiğini ifade ediyorum. Sonrasında zemin katta kirişlerin kolona bağlanma problemi olduğu görülüyor. Bunlardan başka U şeklinde bir ağzı açık bir yapı tasarlandığını görüyoruz. Bu U kollarından bir tanesi hem asansör perdeleri ve hem de diğer perdelerle rijit hale gelmiş. Keşke diğer kolon baş kısımlarını da perde ile takviye edebilseniz. Ve perdeleri binada dengeleyebilseniz. Zemin katınızda döşemeler çok az ve deprem yüklerinin en yoğun olarak geldiği bu katta kiriş yükseklikleri de bence yeterli değil. Zemin kat kirişlerine bakarsanız zaten donatılardan bile ne kadar zorlandığını görürsünüz. Detaylı inceleme yapmadan kısaca bunları ifade edebilirim.

yunussacikk:3sv0sosi' Alıntı:
merhaba
Zayıf kat sorununu gideremedim inceleyebilirmisiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Merhaba,
Projede zemin katta birden fazla rijit diyafram oluşumu ve rijit diyaframa bağlanmayan kolon var. Asma katta ise tek bir rijit diyafram oluşumu. Dolayısıyla zemin kattaki her bir rijit diyaframda etkili kesme alanları ayrı ayrı asma kattaki etkili kesme alanları karşılaştırılıyor. Aynı olduğu düşünüyorsanız, Analiz ve Tasarım/Kat Parametreleri/Düzensizlikler sekmesinde, +Awx,+AWy,+Agx,+Agy, Akx ve Aky sütunlarından manuel olarak müdahale edilebilir. Zayıf Kat sorunu ile forumdaki bazı diğer linkler
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
İyi çalışmalar

Geri