Otopark ve viila modelleme

merhaba arkadaşlar,

yüklemiş olduğum fotoda alt kat borum ve otopark olarak kullanılmak istenmektedir.
bu yapıyı hepsi bir düşünüp modellenebilir mi? nasıl?
yoksa ayrı ayrı villaları birbirinden bağımsız modelleyip, otoparkı da ayrıca modellemek gerekir. bu doğru olur mu?
nereden başlayacağımı bilemedim yardımcı olur musunuz?

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    67 KB · Görüntüleme: 3,450
Hepsi bütün halde modellenebilir. Otopark çözümü anlamında kolay ve rahat olur. Aksi halde fazla ikiz (yapışık kolon) yapmanız gerekir. Üst katlarda doğal olarak birden fazla rijit diyafram çıkar. Tabi çizim anlamında pafta büyür. Böyle bir durumda kat sayısı az olduğundan üst kat modüller irdelenip benzerlik kurulabilir.

teşk ederim yardımınız için. evet iki farklı yerden diletasyon atmak istemiyorum o yuzden. binaların bodrum katını komple perde dönmek yerine bütün köşelerine büyük kolonlar koysam üst katlarda küçültsem olur mu? perde gereksiz fazla olacak çünkü. otoparkın ustu de peyzaj alanı olacak ve epey bir yük yüklemem gerekicek.

tasyapı":1d84yols' Alıntı:
yaklaşık 60 m uzunluk var perde döneceğim alan.
dilatasyonsuz geçmem sakıncalı olmaz mı

TS500 6.3.4 maddesine göre sıcaklık ve büzülme etkileri göz önünde bulundurularak dış etkilere açık yapılarda derz aralıkları 40 metreyi aşmamalıdır.

Ekli dosyalar

• 11.PNG
    11.PNG
    39.4 KB · Görüntüleme: 3,403
ben de aynı şekilde düşünüyorum. B tipi villaların sonuna kadar 1. kısım ve sonrası için 2. kısım olarak değerlendirdim.
zaten bu bile paftaya zor sığacak. 2. kısım için ayrıca bir yeni sayfada mı devam etmem gerekir yoksa aynı sayfada derz atıp devam etsemde olur mu?
yani aynı sayfada paftaya sığmayacağı için ikisini de ayrı kalıp planını alabilir miyim?

--ayrıca otopark üstü peyzaj alanı olacağı için döşeme kalınlığını 20cm, kirişleri de 30/70 olarak aldım. abartmış mı oluyorum?
--genel olarak fikirleriniz nelerdir?

Ekli dosyalar

• uygulama.cde
    1.3 MB · Görüntüleme: 409
tasyapı":1t7nxkyk' Alıntı:
ben de aynı şekilde düşünüyorum. B tipi villaların sonuna kadar 1. kısım ve sonrası için 2. kısım olarak değerlendirdim.
zaten bu bile paftaya zor sığacak. 2. kısım için ayrıca bir yeni sayfada mı devam etmem gerekir yoksa aynı sayfada derz atıp devam etsemde olur mu?
yani aynı sayfada paftaya sığmayacağı için ikisini de ayrı kalıp planını alabilir miyim?

--ayrıca otopark üstü peyzaj alanı olacağı için döşeme kalınlığını 20cm, kirişleri de 30/70 olarak aldım. abartmış mı oluyorum?
--genel olarak fikirleriniz nelerdir?

Ayrı ayrı kalıp planı almanız için çizimleri düzenlemeniz gerekir.Bu yüzden modeli ayırmanızı tavsiye ederim.
20 cm döşeme 30/70 kirişler aldığınız yüklere göre abartı değildir.
Bodrum kattaki toprak perdelerine toprak yükü almanızı öneririm.

düşey ve yatay olarak 1ton/m2 tanımladım 3b perspektif penceresinde yükleri görebiliyorum.fakat hesap raporunda bulamıyorum. döşemeyede 1ton/m2 (50cm toprak) tanımladım. ayrıca kendim toprak yükü diye girebiliyor muyum ve aynı şekilde hesap raporlarında bunu nasıl görebilirim?

tasyapı":2bvvgiqp' Alıntı:
düşey ve yatay olarak 1ton/m2 tanımladım 3b perspektif penceresinde yükleri görebiliyorum.fakat hesap raporunda bulamıyorum. döşemeyede 1ton/m2 (50cm toprak) tanımladım. ayrıca kendim toprak yükü diye girebiliyor muyum ve aynı şekilde hesap raporlarında bunu nasıl görebilirim?

Döşeme üstüne gelen toprak yükünü,kaplama yükü olarak girebilirsiniz.
Hesap raporlarında döşemelerin G/Q yükleri gösterilir.Buradaki Q girdiğiniz hareketli yük değeri iken,G ise girdiğiniz kaplama yükü + döşemenin zati ağırlığıdır.

Ekli dosyalar

• ab.PNG
    ab.PNG
    72.2 KB · Görüntüleme: 3,366
Döşeme üstüne gelen toprak yükünü,kaplama yükü olarak girebilirsiniz.
Hesap raporlarında döşemelerin G/Q yükleri gösterilir.Buradaki Q girdiğiniz hareketli yük değeri iken,G ise girdiğiniz kaplama yükü + döşemenin zati ağırlığıdır.

perde için aynı değerleri hesap raporlarında nerden görebilirim*

8.61 ile raporda yüklemeleri görebilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
bu şekilde yükleme yapıp

Ekli dosyalar

• 1111111111111111111111.JPG
    1111111111111111111111.JPG
    49.2 KB · Görüntüleme: 3,279
  • 222222222222222.JPG
    222222222222222.JPG
    73.1 KB · Görüntüleme: 3,280
  • 333333333333.JPG
    333333333333.JPG
    159.8 KB · Görüntüleme: 3,279
Geri