Radye döşeme donatı hatası alıyorum

Ekte gönderdiğim projede radye temelde sürekli eksik donatı hatası alıyorum. Radye döşeme kalınlığını abartılı şekilde artırdığım halde aynı hatayı alıyorum. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...

Ekli dosyalar

• PROJE.cde
    1.3 MB · Görüntüleme: 387
Merhabalar,
Perdeleri kabuk olarak modellenmemiş. Perdeleri kabuk olarak modellemenizi öneririm.
Bodrum katta girdiğiniz Bap perdeleri sisteminizi zorluyor.Bu nedenle temel ilave donatı alanları fazla çıkıyor.Ana donatı ve temel ilave donatılarını arttırarak sorunu çözebilirsiniz.
Bir başka yöntemde Bap perdelerini sığınak ve su deposu için girdiyseniz bu perdeleri sisteme bağlamadan kiriş altı bap şeklinde tasarlayarak temele gelen kuvvetleri azaltabilirsiniz.

iyi günler; bodrum perdelerini sisteme bağlamadan kiriş altı perde olarak nasıl girebiliriz? bodrum kirişlerini komple perdeye dönüştürüp kotlarını 50 cm düşürdüm, bu şekilde perde üstü boş kaldı ?

Kiriş altı perdeden kastınız kirişle sıfır birleşik yapmaksa, yöntem sizin yaptığınız gibidir. Ama bana sorarsanız bu doğru bir tasarım olmaz. Tümden perde olarak tasarlamanız uygun olur.
Yok eğer kirişle perde arasında bir boşluk kalacaksa o zaman da kısa kolon etkisine dikkat etmeniz gerekir.

Geri