Kiriş Nmax hatası alıyorum. C30 yapmadan nasıl düzeltirim?

kirişte Nmax hatası alıyorum? beton sınıfını C30 yapmadan bunu düzeltebilir miyim?

Ekli dosyalar

• UYGULAMA.cde
    1.8 MB · Görüntüleme: 649
Re: kiriş Nmax

K11 Kirişini 5 cm büyütün.(2.5 cm-20 cm -2.5 cm)
hata vermiyor.

Ünver ÖZCAN

teşk ederim Ünver Bey, 2.5-25-2.5 olacak sanırım.
bu şekilde perdenin dışına çıkmış olacak bu da uygulamada sorun yaratacaktır. (muhtemelen müteahhit bu ne böyle şey olur mu diyecektir :) ve onu ne amaçla yaptığımı bilmeyecek.

Re: Kiriş Nmax hatası alıyorum. C30 yapmadan nasıl düzeltiri

Nd<=0,1.Ac. fck koşulu için beton sınıfını arttırmanız veya kiriş en kesit alanını arttırmanız gerekmektedir.
Berat Bey,

tanımlamış olduğum radye temelde 1-1 ile 1'-1' aksı arasındaki ampartman 100 cm.
bu ampartmanı 90 cm olacak şekilde aksı ve radye temeli tanımladığımda yine aynı kiriş Nmax hatası alıyorum.
bunun sebebi nedir?

Ekli dosyalar

• örnek.cde
    1.5 MB · Görüntüleme: 490

tasyapı":12c4oaqf' Alıntı:
Nd<=0,1.Ac. fck koşulu için beton sınıfını arttırmanız veya kiriş en kesit alanını arttırmanız gerekmektedir.
Berat Bey,

tanımlamış olduğum radye temelde 1-1 ile 1'-1' aksı arasındaki ampartman 100 cm.
bu ampartmanı 90 cm olacak şekilde aksı ve radye temeli tanımladığımda yine aynı kiriş Nmax hatası alıyorum.
bunun sebebi nedir?

Nd<=0,1.Ac. fck koşulunda ;
Nd :Kirişe gelen tasarım eksenel kuvveti

Üst yapı etkileşimli çözümde ampatmanı 90 cm yaptığınızda kirişe gelen tasarım eksenel kuvveti değiştiği için Nmax hatası alabilirsiniz.

tasyapı":3d8ku8ca' Alıntı:
bunun sebebi nedir?

Merhaba,

Üst yapı-temel etkileşimli çözüm yaptığınız için temelde yaptığınız değişiklik eleman uç kuvvetlerini değiştirir. Normaldir.

K11 kirişi normal kuvvet kontrolü:

38.7934- 38.2394= 0.554 tf.

554 kgf kadar bir fark ile kurtarmıyor.

100 cm'de Nd değeri Nd=38.0057 tf çıkıyor. (Kiriş uç kuvvetlerinden bakabilirsiniz. g+q+ey yüklemesi).

38.0057- 38.2394= -0.2337.

233 kgf kadar az farkla kurtarıyor.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    11 KB · Görüntüleme: 10,291
  • Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    98.1 KB · Görüntüleme: 10,287

Üst yapı-temel etkileşimli çözüm yaptığınız için temelde yaptığınız değişiklik eleman uç kuvvetlerini değiştirir. Normaldir.

teskkür ederim Hakan Bey yeterince aydınlatıcı oldu.

Ünver Bey
böyle durumlarda Kirişe serbestlik tanımlayınca bazı yada benzeri sorunlar kalkıyor fakat bu doğru bir tasarım mı oluyor ?
Serbestlik tanımlanamanın fiziksel karşılığı nedir ?

Teşekkürler

Kirişte çift etriye butonuna tıklayın veya. Donatılarını biraz daha kalın girip öyle deneyin

Merhabalar.

Yeni Deprem Yönetmeliğini de dikkate alırsak özellikle Esnek/Yarı Rijit Diyaframın kullanımının yaygınlaşması ile beraber kiriş NMax sorunu daha çok baş ağrıtacak gibi duruyor.

Mevcut Yönetmelikte;
3.4.1.2 - Kiriş olarak boyutlandırılıp donatılacak taşıyıcı sistem elemanlarında, tasarım eksenel basınç kuvvetinin Nd <= 0.1Ac fck koşulunu sağlaması zorunludur. Aksi durumda, bu elemanlar 3.3'e göre kolon olarak boyutlandırılıp donatılacaktır. maddesi var.

Aynı madde yeni yönetmelik taslağında da 7.4.1.2 de bulunuyor.

Bu durumda özellikle burulma etkisinde bulunan binalar ile ısı farkı hesabı yapılan sistemlerde bende sık sık bu sorunla karşılaşıyorum. ideStatik ekibinin sonraki versiyonlar için bu tür kirişlerin kolon olarak donatılandırılması için gerekli çalışmayı yapacağını ve raporlarda bunun hata olarak değilde bilgilendirme mesajı olarak verileceğini umuyorum.

İyi Çalışmalar.
İsa SAYIN

Bu kirişte neden NMax hatası alıyorum 25/50 denedim ortaladım yok sürekli NMax hatası alıyorum. Nasıl düzeltebilirim öneriniz nedir.

Ekli dosyalar

• kiriş nmax.rar
    385.6 KB · Görüntüleme: 189

kısa kiriş yapmadan kirişi derinleştirmeyi dene

kiriş Nmax aşıyor ve düzeltemiyorum kiriş boyutlarımı daha fazla büyütmeden nasıl çözebilirim sorunu yardım ederseniz çok sevinirim

Ekli dosyalar

• nmax.cde
    611.2 KB · Görüntüleme: 22
tam olarak anlayamadım. Kiriş boyutlarında kolon girersem eğer perde olması gerekir
Kiriş boyutlarında kolon girmeyeceksiniz, kirişi mevcut tesirlerle kolon gibi hesaplayıp sanki kolonmuş gibi dizayn edeceksiniz. ( programda yapamazsınız, el hesabı ya da yardımcı program kullanarak )

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Kiriş boyutlarında kolon girmeyeceksiniz, kirişi mevcut tesirlerle kolon gibi hesaplayıp sanki kolonmuş gibi dizayn edeceksiniz. ( programda yapamazsınız, el hesabı ya da yardımcı program kullanarak )
el hesabı veya başka program kullanmanıza gerek yoktur.
ideCAD kirişleri normal kuvvet ve iki eksenli eğilme etkisinde kolon gibi hesaplar.
Üstelik bu hesabı kolonlar ve perdelerde olduğu gibi fiber liflerle yapar.

kiris kapasite hesabı.png
Normal kuvvet alan bu kirişlerin donatı optimizasyonu kolonlarda olduğu gibi otomatik yapılmaz. kullanıcı kapasite tasarımı sekmesinden kapasite oranlarını 1 in altına çekerek ve donatıların yerleştirilme koşullarını da kolonlar için istenen koşullara uyarak, yönetmeliğin bu maddesini yerine getirir.
kirişte Nmax hatası alıyorum? beton sınıfını C30 yapmadan bunu düzeltebilir miyim?
Kiriş gövde donatıları, donatılar arası mesafe koşulları dikkate alınarak arttırılarak, kiriş kolon gibi hesaplanmış, donatılandırılmış ve kiriş Nmax hatası giderilmiş olur.

el hesabı veya başka program kullanmanıza gerek yoktur.
ideCAD kirişleri normal kuvvet ve iki eksenli eğilme etkisinde kolon gibi hesaplar.
Üstelik bu hesabı kolonlar ve perdelerde olduğu gibi fiber liflerle yapar.

Normal kuvvet alan bu kirişlerin donatı optimizasyonu kolonlarda olduğu gibi otomatik yapılmaz. kullanıcı kapasite tasarımı sekmesinden kapasite oranlarını 1 in altına çekerek ve donatıların yerleştirilme koşullarını da kolonlar için istenen koşullara uyarak, yönetmeliğin bu maddesini yerine getirir.

Kiriş gövde donatıları, donatılar arası mesafe koşulları dikkate alınarak arttırılarak, kiriş kolon gibi hesaplanmış, donatılandırılmış ve kiriş Nmax hatası giderilmiş olur.
İsmail Bey, kolon gibi tasarlansa bile bu uyarının hala raporda verilmesi sorun. Kapasitesi 1 değerinin altına düşürüldükten sonra raporda eksenel kuvvet kontrolü sağlanamamıştır, ancak kolon gibi tasarlanmıştır gibi bir bilgi verilirse daha faydalı olur.

Geri