Kiriş sehim sınırı aşıldı

masmay

Üye
MERHABA HERKESE. İYİ ÇALIŞMALAR . HER SEFERİNDE KARŞILAŞTIĞIM BU SORUNU DAHA KISA SÜREDE NASIL ÇÖZERİMİN CEVABNI ALABİLMEK İÇİN BU KEZ FORUMDA BELİRTMEK İSTEDİM.
1. OLARAK RESİMDE KIRMIZI ÇEMBER İÇİNDE BELİRTTİĞİM KÖŞE DÖŞEMELERİNİ 45 DERECELİK AÇI İLE BU DÖŞEMENİN DİBİNDEKİ KOLONA DOĞRU YÜKÜ İLETEMEZMİYİM. ŞEKİLDEKİ GİBİ OLUNCA YEŞİL ÇİZGİ İLE GÖSTERMİŞ OLDUĞUM KİRİŞLER SEHİM DEN KURTULMUYOR.
BU KİRİŞLERİN DONATISIYLA OYNUYORUM GENİŞLİĞİYLE OYNUYORUM ÜZERİNDEKİ DUVAR YÜKÜYLE OYNUYORUM. DÖŞEMENİN YÜKÜYLE OYNUYORUM YİNEDE BU SEHİM DEĞERİNDEN KURTULAMIYORUM.
SAÇAK MESAFESİNDEN ÖTÜRÜ ALT KATINDAKİ DÖŞEMEYE NAZARAN 30-40 CM UZAMAK ZORUNDA KALAN BU DÖŞEME VE KİRİŞLER İÇİN ÇÖZÜMÜN DAHA KOLAY YAPILABİLMESİ İÇİN BİR YÖNTEM VAR MI YOKSA ACİL BULUNMALI. KİRİŞ GENİŞLİĞİYLE OYNAMADAN BU SEHİM PROBLEMİNİ ÇÖZMEK İSTİYORUM. KÖŞE DÖŞEMELERİNİ KASET ŞEKLİNDE YAPMADAN EN İDEAL ÇÖZÜMÜN PROGRAMIN BU DÖŞEMELERİ 45 DERECELİK AÇI İLE ATMASI OLABİLİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. SAYGILARIMLA...

Ekli dosyalar

• KALIP PLANI.png
    KALIP PLANI.png
    106.7 KB · Görüntüleme: 6,873
Re: KİRİŞ SEHİM SINIRI

Merhabalar,

Sehim hesabı TS500'de göre yapılır. Hesap raporlarında sehim hesabında kullanılan bir çok değişken olduğunu görebilirsiniz.
Sehim kontrol sınırlarını konsol ve normal döşeme için farklı değerler alınabilir. Sehim sorunundan kurtarmak için donatı veya genişlik arttırmak yerine derinlik attırılması gerekmektedir.
Projenizi eklerseniz daha sağlıklı yorum yapabiliriz.

BERAT BEY PROJEYİ EKDE GÖNDERİYORUM.. BU TİP 4 ADET PROJE VAR ELİMDE SAÇAĞA BAĞLANAN KİRİŞLERDEİ SEHİM DEĞERİNDEN KURTULMANIN EN KOLAY YOLU SİZCE HANGİSİ ... KOLAY GELSİN

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

BERAT BEY PROJEYİ EKDE GÖNDERİYORUM.. BU TİP 4 ADET PROJE VAR ELİMDE SAÇAĞA BAĞLANAN KİRİŞLERDEİ SEHİM DEĞERİNDEN KURTULMANIN EN KOLAY YOLU SİZCE HANGİSİ ... HER PROJEDE BU SEHİM DEĞERLERİ İLE EXRA UĞRAŞMAK ZORUNDA KALIYORUM. BİLMEDİĞİM BİR YÖNTEM Mİ VAR ACABA. KOLAY GELSSİN

Mehabalar ,

Projeniz asmolen döşeme sistemi olduğu için ;

1-Projenizi yarı rijit diyafram çözmenizi öneriyoruz.
2- Kaplama ağırlıklarınızı kontrol ettiğimde asmolen tuğla ağırlığını hesaba katmadığınızı görüyorum.ideCAD'de kaplama ağırlığına , asmolen tuğlasının m2 ağırlığını ekleyip, kaplama değeri olarak girmelisiniz.Bu söylediğim şekilde yüklerinizi gözden geçirmenizi öneriyorum.
3-Geometri kontrolü yapmanızı ve çıkan uyarı ve hataları düzeltmeniz gerekmektedir.(Nervür döşeme tipik kirişleri hataları)

Konsol Döşemede sehim hatasından kurtulmak için;
1-Eğer mümkünse konsol kirişlerinizi derin kiriş tasarlayarak sehimi azaltabilirsiniz.
2-Asmolen kalınlığını arttırabilirsiniz.

3-Kiriş basınç donatısını attırabilirsiniz.
4-Kiriş genişliğini arttırabilirsiniz.

(1. ve 2. maddeleri uygularsanız sehim sorununu daha rahat aşarsınız.
3. ve 4. maddeler, sınır değerlerde sehimden kurtaramadığında uygulanabilir.)

Nasıl çözebilirim bu sorunları ?
Geometrik kontrol yaptıgımda tpik krişlerimi dğzenlememe ramen halen hata veriyor nedenı nedir acaba ?

Ekli dosyalar

• ÖZDEMİR22.rar
    3.4 MB · Görüntüleme: 108
Merhaba
hbp66":1yixsc43' Alıntı:
Nasıl çözebilirim bu sorunları ?
Geometrik kontrol yaptıgımda tpik krişlerimi dğzenlememe ramen halen hata veriyor nedenı nedir acaba ?
01.01.2019 tarihinden itibaren yürürlükten kaldırılan eski deprem yönetmeliği ile yaptığınız hiç bir hesabın doğru olsa dahi (tadilat hesabı dahil.) geçerliliği yok. İdeCAD v7 ile bu projeyi çözüp ne yapacaksınız.

Ünver ÖZCAN

Geri