Radye döşeme betonarme hasap aksı

İyi günler arkadaşlar bir sorum olacaktı.çözmeye çalıştığım statik projemde radye döşeme oluşturuyorum fakat betonarme hesap aksının yerine ve konumuna göre hata oluşturuyor veyahut oluşturmuyor.bunu en doğru şekilde nasıl yapmam gerekiyor.örneğin bir kısımda oluşturup döşeme kalınlığını 30 cm yaptığımda sistemimde bir sorun olmuyor fakat.başka bir yere hesap aksı ekleyip döşeme kalınlığımı 60 cm dahi alsam yine hata veriyor.bu tarz durumlarda neleri baz almalıyım hem metraj hem de statik açıdan.yardımcı olursanız sevinirim.iyi günler dilerim..

Ekli dosyalar

• statik.00.ide7
    1.8 MB · Görüntüleme: 526
Re: RADYE DÖŞEME BETONARME HESAP AKSII

Merhaba

TK394-TK395 gibi kırıklı temel yapmayın.
TK393 gibi saplama olmasın,
kolondan kolona bağlansın,
Önerim kirişsiz radye temel yapın, aşağı yukarı aynı miktarda beton ve demir gider.

Ünver ÖZCAN

merhabalar ünver bey kırıklı temel yapmayın demişsiniz.asansör kuyusu içerisinden geçmesin diye o şekilde tasarladım.saplama olmaması ve s12 kolonumun temel kirişi üzerine basması için ne yapmamı önerirsiniz ? kirişli radye temel zaten sistem.hesap aksları ile alakalı durum için cevap arıyordum aynı zamanda.teşekkürler

kirişsiz radye temelde 7 kat için döşeme kalınlığını kaç almam gerekir böyle bir yer için.ayrıca ben kolonları döşemeye direk bindirmek istemiyorum.kolon ayaklarını yerleşim yapmam daha doğru olmazmı

Merhaba

Kirişsiz radye temel için 6(tam kat)*10=60 cm civarı yeterli olabilir. (bitişik olmayan taraflara en az 50 cm çıkma yapın)

Ünver ÖZCAN

bu şekilde doğrumudur ünver bey.

Ekli dosyalar

• statik.00.ide7
    1.7 MB · Görüntüleme: 514

Merhaba
Önerilerim:
--Radyedeki kolon başlıklarını kaldırın, (radye dışına çıkmış, bence başlıksız çözmek daha uygun.)
--kolon başlıkları kaldırılıp çözüldüğünde hata vermiyor.
--Ama zemin C grubu olduğundan üst yapı etkileşimli çözmeniz gerekli, (TDY2007 madde 2.2.1.5)
--o zaman sistem rijitliğini artırın uyarısı veriyor.
--Bu durumda deprem perdesi ilavesi gerekiyor.
--Ayrıca: merdiven yüklerini alın, 5. katta hareketli yükleri azaltabilir, duvar yüklerini kaldırabilirsiniz.
--Kolon dar kenarı 30 cm olsun.

Ünver ÖZCAN

Geri