Perde kesme güvenliği sorunu

arkadaşlar iyi çalışmalar.Bodrum kat ve zemin katta bulunan perde kesme güvenliği sorununu forumda yazılan önerileri uygulamama rağmen aşamıyorum projemi inceleyip tavsiyede bulunur musunuz iyi günler.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba
Önerilerim
--Kat genel ayarlarından 1. bodrum kat rijitliklerini kaldırın,
--Betonu C30 yapın
--P06 perdesini 1. bodrum ve zemin katta 30 cm yapın kurtarıyor.
--Çatı katında hareketli ve duvar yükü azaltması yapabilirsiniz,
--temeli ilave ettiğinizde bazı kesitle kurtarmayabilir.
--Merdiveni ilave edip bina ile birlikte çözün,
--perdeleri tek yönlü dizdiğiniz den diğer yön zayıf kalmış, zayıf yöne perde takviyesi yapmanızı tavsiye ederim.

Ünver ÖZCAN

Merhaba arkadaşlar 2bodrum+zemin+asma ve 17 kattan oluşan projemde bodrum kattaki 2 perdem ne yaptım ise kesme güvenliği+donatı yetersiz sorunu veriyor. kesme güvenliği için hangi yönde sorun varsa o perdeye bağlı kirişlerin boyutunu artırdım yine olmadı. donatı çapını artırıyorum donatı aralıklarını 3 ve 5 cm arasında atmaya başlıyor program. beton sınıfını artırıyorum yine olmuyor. perdenin boyutunu artırıyorum yine olmadı . Ne yaparsam yapayım bu perde sorununu aşamadım yardımcı olursanız sevinirim

Dira":3iuci612' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar 2bodrum+zemin+asma ve 17 kattan oluşan projemde bodrum kattaki 2 perdem ne yaptım ise kesme güvenliği+donatı yetersiz sorunu veriyor. kesme güvenliği için hangi yönde sorun varsa o perdeye bağlı kirişlerin boyutunu artırdım yine olmadı. donatı çapını artırıyorum donatı aralıklarını 3 ve 5 cm arasında atmaya başlıyor program. beton sınıfını artırıyorum yine olmuyor. perdenin boyutunu artırıyorum yine olmadı . Ne yaparsam yapayım bu perde sorununu aşamadım yardımcı olursanız sevinirim

Merhabalar,
Sizle daha önce telefondan da konuşmuştuk.Size ilk dört katta perde oranını arttırmanız gerektiğini söylemiştim.
Programda AlfaS kontrolü temel üstündeki kata veya rijit kabul edilen katın bir üstündeki kata göre yapılmaktadır. Ancak Deprem Yönetmeliği Genel Raporunda her kattaki AlfaS oranları basılmaktadır.Eğer isterseniz uyarıyı dikkate almayarak bir üst kattaki alfas değerlerine göre karar verebilirsiniz.
Ama R=6 Karma sistem çözmek için;

İşaretlediğim alfa s değerlerini bu katlara perde ekleyerek yükseltmeniz gerekmektedir.Bu katlarda kat taban alanı büyük olduğu için alfa s değerleri küçük çıkmaktadır.

P8 perdesi eğilmeye zorlanmaktadır.Kolon orta bölgesinde fazla donatı alanı istemektedir. P8 ve P10 perdesini kalınlaştırmalı veya büyütmelisiniz.Ayrıca beton sınıfını arttırılsanız da eğilmeden rahatlayabilir.

Ekli dosyalar

• dada.PNG
    dada.PNG
    55.3 KB · Görüntüleme: 3,518
Geri