Temelde donatı yetersiz ve deformasyon hakkında

-Temelde donatı hesabında a(s) hatası alıyorum.Q16/18 araya alt ve üst ızgarayı atmış daha fazla düşürmek ve donatı çapını arttırmak istemiyorum.
-Deformasyon sonuçlarını kontrol ettiğimde açıklığı fazla olan kirişte çok fazla sehim alıyorum yanlız bir sehim hatası ile karşılamıyorum.Sizce bu normal mi.Burada ne gibi yorumlar yapabiliriz?

PROJE LİNKİ :
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

DEFORMASYON EĞRİSİ :

Ekli dosyalar

• deformasyon.png
    deformasyon.png
    514.9 KB · Görüntüleme: 2,682
Projenizde radye döşeme donatılarınızla ilgili bir sorun yok. Sorun ilave donatılarla ilgili. Üç noktada ilave donatılar eksik görünüyor. Radye döşeme önündeki tikleri (kutucuktaki x işaretleri) kaldırınız. Analiz yaptıktan sonra esas donatıları değiştirmeden ilave donatıları donatıları 18 lik donatıya çıkarırsanız sorun kalmıyor.

Ayrıca;
Tüm duvar yükleri 13 cm duvar yükü olarak görünüyor.
Yapıda 20cm duvar yok mu?
Yada tüm kirişlerin üzerinde duvar var mı?
Tüm kirişlerinizde 0.350 hareketli yük görünüyor. Buna nerede ve ne kadar gerek var. Eğer hareketli yük varsa duvar yükü niye var?
Çatı katında çatı arası yoksa kiriş üzerinde duvarlar olmayabilir.
Çatı katta kullanılan birim yoksa hareketli yükler de düşürülebilir.
Yine normal katlarda döşeme üzerinde duvar varsa döşeme hareketli yüklerini arttırın yada çizgisel yük giriniz
Hareketli yük azaltma katsayısı uygulayabilirsiniz.
Yukarıda yazdıklarımı elden geçirirseniz belkide ilk başta söylediğime bile gerek kalmayacaktır.

Hata ve eksiklikler bunlardan ibaret değil.
Sistemde hiç bodrum kat perdesi olmamasına rağmen kat genel ayarlarında zemin ve 1. kat rijit kat olarak kabul edilmiş.
Yapıda perde yok ama R=7 seçilmiş. R=8 ile işlem yapmanızı öneririm.
Merdivenler sisteme dahil edilmemiş. Dahil edip yapı ile birlikte hesap yapınız.
Geometri kontrolündeki ikazları elden geçiriniz.
Ben kabaca baktım, sorun kalmıyor görünüyor. Sonra tekrar projeyi detaylı inceleyebiliriz.

Kolay gelsin iyi çalışmalar.
N. YILMAZ

Geri