Dişli döşemede TS500 11.3.2 hatası hakkında

fibonacci

Yeni Üye
Herkese Merhaba, foruma ve ide ailesine yeni katıldım. Henüz başlangıç aşamasındayım, hatalarımı düzelterek ilerlemek istiyorum bu yüzden kıymetli yorumlarınıza ihtiyacım var. Geometri kontrolunde Dişli döşemede 11.3.2 hatası alıyorum. İlgili maddeye ait şartları sağladığımı düşünüyorum, döşeme 4 m den uzun olduğu için enine 2 kiriş attım. Normalde ts ye göre enine 1 kiriş atılması yeterli. Bir kiriş atıldığında bu kiriş ana kirişin tam ortasına denk gelmesin diye, bunun yerine ana kirişin mesnet noktalarına yakın olacak şekilde enine 2 kiriş atmayı uygun gördüm. Hatalı mı düşünüyorum? Programın verdiği hata bundan mı kaynaklanıyor? Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim..

Ekli dosyalar

• CA_DEM.ide7
    548.8 KB · Görüntüleme: 519
Re: DİŞLİ DÖŞEMEDE TS500 11.3.2 HATASI HAKK.

Buradaki uyarı mesajı döşeme dişlerinin yüksekliği ile alakalı. 30 cm diş yüksekliği girmişsiniz. Bu açıklık için bu diş yüksekliği uygun değil. Artırmanız gerekli. Örneğin 32 cm yaptığınızda sorun kalmıyor. Ayrıca bu şekilde bir döşeme yapacaksanız ara nervürü ortadan ve tek yapmanız yeterli olur. Esasen burada yükseklikle ilgili probleminiz tali nervürden kaynaklanıyor. Döşeme uzun açıklığı yaklaşık 610 cm . Nervürleri kısa yönde dağıttığınızda bunun için yükseklik problemi ile karşılaşmazsınız. Ama uzun yöne attığınız tali nervür nedeniyle TS500 şartlarını sağlayamıyorsunuz.

Eğer nervürleri uzun yönde atarsanız o zaman ara nervür koymanız gerekir. Bu sistemde tali nervürleri sizinki gibi kısa kenara paralel attığınızda dağıtma nervürü (ara nervür) atmanıza gerek yok. Döşeme uzunluğu (nervür uzunluğu) burada 4 m yi geçmiyor. Böylelikle kalınlık probleminiz de kalmıyor.

Kolay gelsin. İyi çalışmalar.

N. YILMAZ

Ekli dosyalar

• Screenshot 2017-07-30 19.31.06.png
    Screenshot 2017-07-30 19.31.06.png
    134.3 KB · Görüntüleme: 4,683
  • Screenshot 2017-07-30 19.34.11.png
    Screenshot 2017-07-30 19.34.11.png
    98.4 KB · Görüntüleme: 4,675
  • Screenshot 2017-07-30 19.44.36.png
    Screenshot 2017-07-30 19.44.36.png
    99.8 KB · Görüntüleme: 4,578
  • Screenshot 2017-07-30 19.48.38.png
    Screenshot 2017-07-30 19.48.38.png
    100.5 KB · Görüntüleme: 4,642
Re: DİŞLİ DÖŞEMEDE TS500 11.3.2 HATASI HAKK.

Buradaki uyarı mesajı döşeme dişlerinin yüksekliği ile alakalı. 30 cm diş yüksekliği girmişsiniz. Bu açıklık için bu diş yüksekliği uygun değil. Artırmanız gerekli. Örneğin 32 cm yaptığınızda sorun kalmıyor. Ayrıca bu şekilde bir döşeme yapacaksanız ara nervürü ortadan ve tek yapmanız yeterli olur. Esasen burada yükseklikle ilgili probleminiz tali nervürden kaynaklanıyor. Döşeme uzun açıklığı yaklaşık 610 cm . Nervürleri kısa yönde dağıttığınızda bunun için yükseklik problemi ile karşılaşmazsınız. Ama uzun yöne attığınız tali nervür nedeniyle TS500 şartlarını sağlayamıyorsunuz.

Eğer nervürleri uzun yönde atarsanız o zaman ara nervür koymanız gerekir. Bu sistemde tali nervürleri sizinki gibi kısa kenara paralel attığınızda dağıtma nervürü (ara nervür) atmanıza gerek yok. Döşeme uzunluğu (nervür uzunluğu) burada 4 m yi geçmiyor. Böylelikle kalınlık probleminiz de kalmıyor.

Kolay gelsin. İyi çalışmalar.

N. YILMAZ
Merhabalar. Uzun açıklığım 10m. ve uzun yöne nervür atmak istiyorum. Bahsettiğiniz ara nervürleri nasıl tanımlamam gerekiyor. yardımcı olursanız sevinirim.

Merhabalar. Uzun açıklığım 10m. ve uzun yöne nervür atmak istiyorum. Bahsettiğiniz ara nervürleri nasıl tanımlamam gerekiyor. yardımcı olursanız sevinirim.

Tek doğrultulu dişli döşeme sistemleri hakkında TBDY2018 madde 4.3.4.3, madde 4.3.4.6. ve Tablo 4.1 ile billikte TS 500 11.3' ü inceleyebilirsiniz.

1647001447998.png

1647001619024.png

1647001716884.png

1647001742506.png

Tek doğrultulu dişli döşeme sistemleri hakkında TBDY2018 madde 4.3.4.3, madde 4.3.4.6. ve Tablo 4.1 ile billikte TS 500 11.3' ü inceleyebilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 23731

Ekli dosyayı görüntüle 23733

Ekli dosyayı görüntüle 23734

Ekli dosyayı görüntüle 23735
Levent Bey tşk ederim cevabınız için. Ancak yukarıdaki yorumlarda bahsedilen dağıtma nervürü (ara nervür) programda nasıl tanımlamam gerekiyor. Onu anlayamadım.

Tek doğrultulu dişli (asmolen) döşemelerde enine diş düzenlemesi programda kaset objesi kullanılarak yapılmaktadır. tüm nervürlerinizi enine diş tanımlayacak şekilde kaset objesi olarak girin. (kaset ve nervür objeleri arasında bildirim olanakları dışında herhangi bir fark yoktur.)
aşağıdaki linkte verilen bilgileri incelebilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Tek doğrultulu dişli (asmolen) döşemelerde enine diş düzenlemesi programda kaset objesi kullanılarak yapılmaktadır. tüm nervürlerinizi enine diş tanımlayacak şekilde kaset objesi olarak girin. (kaset ve nervür objeleri arasında bildirim olanakları dışında herhangi bir fark yoktur.)
çok tşk ederim :)

LEVENT BEY. TEKRAR RAHATSIZ EDİYORUM. KUSURA BAKMAYIN. VERDİĞİNİZ LİNKTEKİ (ENİNE NERVÜR) AÇIKLAMALARI OKUDUM. ANCAK ORADAKİ GÖRSELLER MEVCUT OLMADIĞI İÇİN KENDİ PROJEME UYGULAYAMADIM. RİCA ETSEM PROJEMDE BİR ÖRNEKLE GÖSTERME ŞANSINIZ MÜMKÜN MÜ?

Ekli dosyalar

• PTO..cde
    1.1 MB · Görüntüleme: 6
Geri