Göreli kat ötelemesi hatası.

Re: göreli kat hatası.

Merhabalar,
Aşağıda gösterdiğim kolonlardaki deformasyondan dolayı göreli kat ötelemesi hatası almaktasınız.
Bu kolonların boyutunu arttırarak( özellikle ilk 3 katta ),bu kısmı daha rijit hala getirip sorundan kurtulabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 3123.PNG
    3123.PNG
    30.2 KB · Görüntüleme: 8,643
Re: göreli kat hatası.

Berat beyin söylediğini biraz daha genişletelim. Binanız x yönünde uzunluğa sahip ve yine kolonların büyük bir kısmı x yönüne paralel dizilmiş. 1. bodrum katı rijit kat olarak işaretlemişsiniz işareti kaldırın. Tek bir cephede, hem de kısa cephedeki perdeler yüzünden katı rijit demeniz doğru değil. Taşıyıcı sistemdeki perdelerin katkısı yetersiz.

Göreli Kat Ötelemesi Sorunu

Merhaba. Parseli dar ve binanın arka cephesine doğru daha da daralan bir yer olduğundan mı yoksa başka bir sorundan dolayı mı bir türlü göreli kat ötelemesi çok yüksek hatasını gideremedim. 3 katın 3'ünde de aynı sorunla karşılaşıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim. Başka y Şimdiden teşekkürler.. link aşağıdadır.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: Göreli Kat Ötelemesi Sorunu

fathhh":3qtzmxpt' Alıntı:
Merhaba. Parseli dar ve binanın arka cephesine doğru daha da daralan bir yer olduğundan mı yoksa başka bir sorundan dolayı mı bir türlü göreli kat ötelemesi çok yüksek hatasını gideremedim. 3 katın 3'ünde de aynı sorunla karşılaşıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim. Başka y Şimdiden teşekkürler.. link aşağıdadır.

Sayın fathhh,

Yukarıda sözünü ettiğim şeyler sizin projeniz için de geçerli. Mimariyi bilemiyorum ama sizin projede 4 aksı üzerindeki s11 ve s12 kolonları arasındaki kirişleri tüm katlarda perde yapın R=7 yapın, mod sayısını artırın (örn. 24 gibi) Sorun kalmıyor. Tabi sözünü ettiğim yerde daire girişi filan yoksa.

Not: Göreli kat ötelenmesi sorunu doğal olarak taşıyıcı sistem tasarımı ile ilgili olduğundan bu tür sorunlara çözüm önerebilmek için mutlaka mimari proje gerekir. Yoksa çözüm önerilemez yada önerilen çözümler (benim yazdığım gibi) havada kalır. Bu da zaman israfına neden olur.

fathhh":1gp50ou9' Alıntı:
Merhaba,

-Projenizde göreli kat öteleme sorunu kısa doğrultuda oluşuyor. Zemin yatak katsayısının çok düşük olması göreli ötelemenin asıl sebebi.
-Ayrıca;7 versiyonunda kirişli radye temelde üst yapı etkileşimli çözüm yapılmamaktadır. Zemin grubu C veya D olması durumunda program ve yönetmelik uyumu açısından temel sisteminin kirişsiz radye olarak dizayn edilmesi, üst yapı etkileşimli çözüm yapılması uygun olur.

İyi çalışmalar

NYILMAZ":10l2dss2' Alıntı:
fathhh":10l2dss2' Alıntı:

Sayın fathhh,

Yukarıda sözünü ettiğim şeyler sizin projeniz için de geçerli. Mimariyi bilemiyorum ama sizin projede 4 aksı üzerindeki s11 ve s12 kolonları arasındaki kirişleri tüm katlarda perde yapın R=7 yapın, mod sayısını artırın (örn. 24 gibi) Sorun kalmıyor. Tabi sözünü ettiğim yerde daire girişi filan yoksa.

Not: Göreli kat ötelenmesi sorunu doğal olarak taşıyıcı sistem tasarımı ile ilgili olduğundan bu tür sorunlara çözüm önerebilmek için mutlaka mimari proje gerekir. Yoksa çözüm önerilemez yada önerilen çözümler (benim yazdığım gibi) havada kalır. Bu da zaman israfına neden olur.

Nedim Bey, mimariyi ekledim o perdeyi koyamadığım için sorunu gideremedim zemin değerleri de oldukça düşük yapabileceğim başka alternatif var mı? teşekkür ederim bu arada.

Ekli dosyalar

• ishak torlak mimari 1.rar
    3.9 MB · Görüntüleme: 119
Bu mimarideki bir projeye baktım, bir öneri getirebilmem çok mümkün görünmüyor. Biraz uğraşınca üst katlara ait göreli kat ötelenme sonu halledilebiliyor fakat sorun tümden çözülmüyor. Bence mimarıyla bir görüşme yapsanız iyi olur.
Levent beyin bahsettiği zemin değerleri de düşündürücü. Zemin gerilmesinin 1.0 in altında olduğu bir zeminin incelenmesi veya iyileştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

NYILMAZ":3bxg8z9a' Alıntı:
Bu mimarideki bir projeye baktım, bir öneri getirebilmem çok mümkün görünmüyor. Biraz uğraşınca üst katlara ait göreli kat ötelenme sonu halledilebiliyor fakat sorun tümden çözülmüyor. Bence mimarıyla bir görüşme yapsanız iyi olur.
Levent beyin bahsettiği zemin değerleri de düşündürücü. Zemin gerilmesinin 1.0 in altında olduğu bir zeminin incelenmesi veya iyileştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Nedim Bey deediğiniz gibi zemin değerleri için jeoloji ve jeofizik mühendisiyle görüştüm tekrar incelendiğinde çıkan değerlerle sorun ortadan kalktı kısacası zemin değerlerinin çok düşük olmasından kaynaklanıyormuş. İlginiz için teşekkür ederim.

Geri