Subasman ve Temel Kotu Hakkında

Merhabalar.
Mimari projede ki kotları idecad'te uyarlıyamıyorum.Temel üst kotum +0.00 subasman kotum +0.80 .Zemin kat +0.80 den başlıyor ve zemin katın kat yüksekliği 320cm.Diğer katlar ise 295 cm.
Bir diğer hususta subasman perdeleriyle kolonları beraber mi çalışırmam gerekiyor yoksa derz boşluğu bırakmalımıyım? Yardımlarınız içi teşekkürler.

PROJE :
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    62.8 KB · Görüntüleme: 2,689
Merhaba,

Kat Genel Ayarları diyaloğunda Temel Seviyesini 0(sıfır) olarak girip, su basman yüksekliğini zemin kat yüksekliğine ilave ederek, zemin kat yüksekliğini 4.00 metre olarak düzenleyiniz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Bir diğer hususta subasman perdeleriyle kolonları beraber mi çalışırmam gerekiyor yoksa derz boşluğu bırakmalımıyım? Yardımlarınız içi teşekkürler.
Uygulamada su basman perdeleri genelde kolonlarla birlikte dökülür. Bu nedenle beraber çalıştırılmalı.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• subasman.png
    subasman.png
    51.6 KB · Görüntüleme: 2,667
  • örnek.cde
    726.1 KB · Görüntüleme: 482
Cevapladığınız için teşekkürler Levent Bey,
Fakat zemin kat sahanlıklı merdiven şuan kotunda değil, bina ile beraber çözmek istersem son basamağı kirişe nasıl bağlayacağım.
Diğer bir sorumda analiz sonrasında sahanlıklı merdivenimin sahınlığında deformasyonun çok fazla olduğu görüyorum, sahanlık kirişi tanımlarsam kısa kolon etkisini düşününce sakıncalı olur mu ?

Geri