Kolon kiris birlesim bölgesi guvenligi hatası

mkrts88

Tanınmış Üye
18 kolonda birleşim bölgesi güvenliği hatası var. Bu sorunları nasıl aşabilirim
Daha önceki projelerimde 6-7 tane olurdu
Özellikle yatık kiriş - derin kiriş geçişlerinde oluyor sırf bu yüzden derin kirişten vaz mı geçelim ?
Önerilerinizi bekliyorum
Şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

• 31p-ideforum.cde
    1.6 MB · Görüntüleme: 634
Merhaba
Önerilerim
--Kolon (B) hataları için
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
"9) Kolonlarımda B uyarısı mevcut. Nasıl çözebilirim?"
inceleyiniz
--Merdiven başlangıcını ve bitişini mesnetlemek için kiriş koyun, merdiveni yapı ile beraber çözün
--Nervürlerde sizin yaptığınız gibi boşluk bırakmanız uygun değil. Nervürlerin mütemadiliğini ve mesnetlemesini bozmamanız lazım. Forumda benzer durumlar için örnekler var.

Ünver ÖZCAN

yastık kirişle sarkma kirişin montajını aynı çapta ve sayıda yap düzelir - bir tanesinde denedim olmadı
--Merdiven başlangıcını ve bitişini mesnetlemek için kiriş koyun, merdiveni yapı ile beraber çözün --> bu genel bir öneri mi yoksa bunu yapınca bbg hatası mı kalkıyor
--Nervürlerde sizin yaptığınız gibi boşluk bırakmanız uygun değil. Nervürlerin mütemadiliğini ve mesnetlemesini bozmamanız lazım. Forumda benzer durumlar için örnekler var. --> belediye bu şekilde istiyor dedi bir arkadaş bende tam emin olamadım

Merhaba

--
mkrts88":353icg47' Alıntı:
yastık kirişle sarkma kirişin montajını aynı çapta ve sayıda yap düzelir - bir tanesinde denedim olmadı
verdiğim linkte böyle bir çözüm önerisi yok,
--
--Merdiven başlangıcını ve bitişini mesnetlemek için kiriş koyun, merdiveni yapı ile beraber çözün --> bu genel bir öneri mi yoksa bunu yapınca bbg hatası mı kalkıyor
Bu genel bir öneri merdiven ile ilgili Kiriş koymazsanız merdiveni nervüre mesnetlemeniz lazım buda doğru çözüm değil,
--
--Nervürlerde sizin yaptığınız gibi boşluk bırakmanız uygun değil. Nervürlerin mütemadiliğini ve mesnetlemesini bozmamanız lazım. Forumda benzer durumlar için örnekler var. --> belediye bu şekilde istiyor dedi bir arkadaş bende tam emin olamadım
Bunu söyleyen ya projeyi görmedi yada ne olduğunu anlamamış.

Ünver ÖZCAN

yastık kirişle sarkma kirişin montajını aynı çapta ve sayıda yap düzelir... 2. Mesajda denildi siz demediniz ünver bey

arkadaşlar kirişleri kolonlara iyice oturtturun diğer kirişlerin bittiği noktaya kadar getirin o yüzden tam tutunamadığı için bu hatayı veriyor. İdecadin 10. sürümü biraz daha iyileştirmesi gerekli .

SENOL":2sa6q64g' Alıntı:
arkadaşlar kirişleri kolonlara iyice oturtturun diğer kirişlerin bittiği noktaya kadar getirin o yüzden tam tutunamadığı için bu hatayı veriyor. İdecadin 10. sürümü biraz daha iyileştirmesi gerekli .
Programda Kolon kiriş birleşim kesme güvenliği(B) kontrolü TBDY 2018 madde 7.5 ve şekilde 7.102 da belirtilen koşullara göre kontrol yapılmaktadır ve herhangi bir sorun tespit edilmemiştir. ideCAD proje dosyasını ekleyip, "şu elemanda şu değer hatalı hesaplanıyor" diye belirtirseniz proje dosyasını inceleriz.
İyi çalışmalar

mkrts88":y9vi6ruw' Alıntı:
18 kolonda birleşim bölgesi güvenliği hatası var. Bu sorunları nasıl aşabilirim
Daha önceki projelerimde 6-7 tane olurdu
Özellikle yatık kiriş - derin kiriş geçişlerinde oluyor sırf bu yüzden derin kirişten vaz mı geçelim ?
Önerilerinizi bekliyorum
Şimdiden teşekkürler

Merhaba;

projenizde modelleme ile ilgili sorun oluşturabilecek ve statik olarak uygun olmayan noktalar var;

1- Ekteki resimde görüldüğü gibi döşeme boşluklarının etrafını mesnetsiz kirişlerle dönmüşsünüz, bu durum statik olarak ve program veri girişine uygun değildir. Yapıya olumsuz etkileri olacaktır.

2- Konsol kirişleriniz ve konsol nervürlü döşemeleriniz süreksiz olarak modellenmiş, bu durum da program veri girişi ve statik açıdan sorun oluşturabilecek bir durum.
3- yatık kirişleriniz 40/30 boyutlarında, bu boyutlar bu açıklıklar için çok uygun değil hesap olarak kurtarsa da projenizde olduğu gibi kiriş donatılarının artmasına neden olacak bu da B hatalarını arttıracaktır. Min. 50/32 seçmeye çalışınız.
4- tüm sistem için nervür kirişlerinizi mümkün mertebe sürekli tanımlamaya özen gösteriniz.
5- sistemin tamamı için taşıyıcı sistem tasarımının gözden geçirilmesi gerekir kanaatindeyim, oluşan hatalarda sorumluluğun programlara yüklenmesini de doğru bulmadığımı belirtmek isterim.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• MODELLEME.JPG
    MODELLEME.JPG
    128.4 KB · Görüntüleme: 3,338

Merhaba. Linkini bıraktığım projede birleşim bölgesi güvenliği, eksenel kapasite yetersiz, temelde zımbalama ve zemin emniyet olumsuz hataları alıyorum. Ancak bu ölçekte bi projeyle ilk defa çalıştığım için hataları giderme konusunda sıkıntı yaşıyorum. Eksenel kapasite yetersiz hatasını ise tam manasıyla kavrayamadım. Yardımcı olabilir misiniz acaba. Şimdiden teşekkür ederim.
Ekte ayrıca mimari planını da atıyorum.

Ekli dosyalar

• MİMARİ PLAN.pdf
    345.3 KB · Görüntüleme: 80
Merhaba
Modelleme ile ilgili önerilerim;
--Geometri kontrolündeki hatalı giderin,
--2. bodrum katta bina ile bağlantısı olmayan perdeleri kaldırın,
--2. bodrum katta dış aksları 25/50 kirişler ile bağlayabilirsiniz,
--S04 ve S17 kolonu tek kalmış ÇOK HATALI MODELLEME sol taraftaki gibi kaset yapıp birebirine bağlayabilirsiniz,
--Asansör makine dairesi tikini işaretleyin,
--Rx=7 A15, Ry=8 A=11 olmalı,
--Kirişlerde ve döşemede sehim kontrolü yaptırın,
--Merdiveni mesnetleyip beraber çözün,
--Merdiven plak kalınlığını artırın,
--Asansör perdesi önündeki kolonları kaldırıp perde yapın,
--Perdeleri de grup yapın,
--4. kat tavanında döşeme yüklerini azaltabilir, duvar yüklerini kaldırabilirsiniz, böylece maksimum zemin gerilmesi hatasından da kurtulursunuz,
--Döşeme üstünde duvar olan yerlerde çizgisel duvar yükü girin,
--Asansör makine döşemesi varsa girin,
--Hesabı, sonlu eleman genişliklerini 0,25 m yaparak bitirin.

Ünver ÖZCAN

Merhaba
Belediye onayı almış bir proje üzerinden çalışıyorum. Aynısını demo üzerinden tasarladığımda S02 kolonunda B hatası alıyorum. Lisanslı ve demo da çizilen iki projede kiriş ve kolon boyutları ile beton sınıfı aynı, lisanlıda çizilen B hatası yok demodan çizdiğimde B hatası alıyorum sebebi bulamadım. İncelerseniz sevinirim.(Analiz yarları ve diğer parametreler aynı)
Belediye onaylı proje;

Demodan tasarladığım;

muharremyerdelen":2lj3i4xn' Alıntı:
Merhaba
Belediye onayı almış bir proje üzerinden çalışıyorum. Aynısını demo üzerinden tasarladığımda S02 kolonunda B hatası alıyorum. Lisanslı ve demo da çizilen iki projede kiriş ve kolon boyutları ile beton sınıfı aynı, lisanlıda çizilen B hatası yok demodan çizdiğimde B hatası alıyorum sebebi bulamadım. İncelerseniz sevinirim.(Analiz yarları ve diğer parametreler aynı)
Belediye onaylı proje;

Demodan tasarladığım;
yardımcı olacak yok mudur ?

Benim ilk bakışta gördüğüm, projelerden birinde 3D analiz modelinde merdiven var, diğerinde yok. Zemin kat kz06 kirişi belediye projesinde ters (farkın ana sebebi bu olabilir).
Bunun dışında gözden kaçan başka farklar da vardır mutlaka, iki projeyi de en ince detayına varana kadar kontrol etmek gerek. Her şey aynı olunca sonuçlar da aynı olacaktır.

muharremyerdelen":htzf5s6a' Alıntı:
Merhaba
Belediye onaylı proje;

Demodan tasarladığım;
Merhaba,
Belediye onaylı projede K06 kirişinin bakış yönü değiştirilmiş. S11 kolonuna bağlanan K06 kirişinin bakış yönü değiştirilmiş. K05 ve K06 sürekli çözülmüyor ve Birleşim kesme güvenliği kontrolünde ayrı ayrı değerlendiriliyor. K05 ve K06 nın sürekli çözümlenmesi uygun olur.

Yapı yük bilgileri de farklı

Ekli dosyalar

• K06.png
    K06.png
    25.9 KB · Görüntüleme: 578
Levent Özpak":2my1bn8v' Alıntı:
muharremyerdelen":2my1bn8v' Alıntı:
Merhaba
Belediye onaylı proje;

Demodan tasarladığım;
Merhaba,
Belediye onaylı projede K06 kirişinin bakış yönü değiştirilmiş. S11 kolonuna bağlanan K06 kirişinin bakış yönü değiştirilmiş. K05 ve K06 sürekli çözülmüyor ve Birleşim kesme güvenliği kontrolünde ayrı ayrı değerlendiriliyor. K05 ve K06 nın sürekli çözümlenmesi uygun olur.

Yapı yük bilgileri de farklı
Anladığım kadarıyla doğru çözüm olmamakla beraber bu işin kurnazlığı kiriş bakış yönü değiştirmek. Teşekkürler yardımlarınız için.

Merhaba 2 katlı villa projemde cam tavan yapılacak bir kısım var, boşluk bıraktığımdan dolayı kesme hatası alıyorum nasıl çözebilirim? Bir de binanın sağ ucundaki konsol ve diğer konsollarla ilgili öneri yapabilirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar.

Merhaba
Önerilerim;
--Geometri kontrolündeki hataları düzeltin,
Öneri proje ekte.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• Unver OZCAN Villa Tip 3 14.06.2021.cde
    537.6 KB · Görüntüleme: 20
Geri