Kolon donatı seçimi

PenMüh

Yeni Üye
Merhaba,
Projemde kolon donatıları için birden fazla seçim yapmama rağmen, her analiz sonucunda seçtiğim donatıların sadece en küçüğünün kullanıldığını görüyorum.
Donatı miktarı ne kadar artarsa artsın seçilen diğer donatılar otomatik olarak kullanılmıyor.
Örneğin, donatı seçiminde 12 den 24 e kadar donatı seçili durumda iken bazı kolonlarda 100'ün üzerinde 12 mm çapında major+minor donatı kullanılıyor. Seçilmiş olmasına rağmen daha büyük çaplı donatılar atılmıyor.
Kirişleri kontrol ettiğimde böyle bir problemin olmadığını, gerekli yerlerde büyük ve küçük çapların otomatik seçildiğini görüyorum.
Kolonlarda da kirişlerdeki gibi donatı çapının seçilmesini nasıl sağlayabilirim?

Merhaba,
Öncelikle Ts 500 7.4.1 ve TDY 2007 madde 3.3.2.1' e göre kolon boyuna donatılarında 14 'ten küçük donatı çapı kullanılmıyor. Bu nedenle donatı seçimi diyaloğunda 12'lik çap işaretlenmemeli.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Kolonlarda farklı donatı çapı kullanmak istiyorsanız, Kolon betonarme diyaloğunda çiroz aralık koşullarını sağlayacak şekilde manuel olarak düzenleme yapabilirsiniz.
İyi çalışmalar

Levent bey örnekteki 12'ye 14'e takılmayalım. Sonuçta benim anlatmaya çalıştığım, programın kullanıcı tarafından seçilenler arasında minimum neyse sadece onu kullanıyor olması.
Bu bence bir problem çünkü aralık koşuluna bağlı olarak program hangi donatıyı kullanacağını seçebilmeli. bu tasarımı kirişlerde yapabiliyorken kolonlarda yapamıyor olması çok tuhaf.
Program eğer analiz sonrasında tek tip donatı atacaksa, biz neden kolon donatı seçimi penceresinde birden çok kutucuk işaretliyoruz?

PenMüh":h8db98g4' Alıntı:
Levent bey örnekteki 12'ye 14'e takılmayalım. Sonuçta benim anlatmaya çalıştığım, programın kullanıcı tarafından seçilenler arasında minimum neyse sadece onu kullanıyor olması.
Bu bence bir problem çünkü aralık koşuluna bağlı olarak program hangi donatıyı kullanacağını seçebilmeli. bu tasarımı kirişlerde yapabiliyorken kolonlarda yapamıyor olması çok tuhaf.
Program eğer analiz sonrasında tek tip donatı atacaksa, biz neden kolon donatı seçimi penceresinde birden çok kutucuk işaretliyoruz?
Tekrar merhaba,
Bu konu değerlendirilmek üzere notlarımız arasındadır. İlginiziçin teşekkür ederiz.

Geri