Simetrik çıkmasını beklediğim sonuçlar simetrik çıkmıyor

miralay

Kıdemli Üye
Merhabalar, iyi çalışmalar diliyorum. Yaptığımız bir projenin aynası (miror) aynı parselde yapılacak. Çizimleri aldırmak için aynı binayı miror komutu ile kat kat miror yapıp modelledim. Ayna haliyle bu şekilde bir daha analiz ettim. İki yapı birbirinin aynası olması dışında herşeyi tamamen aynı. Analiz sonucunda kesit tesirlerinde farklılıklar gözlemledim. Özetle ;

1-) Düşey yük kombinasyonlarında ( G, G+Q vs ) kesit tesirleri ( N, V, M ) büyük oranda ( yaklaşık %99.9) aynı. Bu küçük farkın sonlu elemanları kurarken yapılacak farklardan kaynaklanabileceğini düşünmekteyim.

2-) Depremli kombinasyonlarda ciddi farklar söz konusu. Mertebe olarak %20-30 hatta daha fazla çıkan elemanlar var.

Mantıken ayna olan bir yapının statik analiz sonuçlarınında aynı olması beklenmez mi ? Ben mi yanlış düşünüyorum ?

2 modeli kıyaslarken özellikle depremli kombinasyonlarda 1. modelde G+Q+Ex kombinasyonunun 2. modelde muadili G+Q-Ex olması gerekmez mi ?

Modellerim çok büyük olduğu için buraya yükleyemiyorum. Ancak küçük bir modelde denesem sonuç aynı. Acaba miror komutu ile model üretmek mi hatalı ?

Merhaba,
Mirror komutunu kullanarak simetri üretebilirsiniz.
Simetri komutuyla veya bilgi girerek oluşturulan yapi hem geometri, hem de yükler açısından simetrik ise tüm sonuçlar simetrik çıkar.
Yapıya uygulanan deprem kuvvetleri X ve Y doğrultusundadır. Yapı simetrisi X veya Y eksenleri doğrultusunda alınıyorsa deprem yüklemelerinden oluşan uç kuvvetlerinin aynı çıkması beklenir.
Yapı simetrisini X veya Y eksenleri doğrultusunda alıyorsanız ve sonuçlar simetrik çıkmıyorsa proje dosyalarını destek@ideyapi.com.tr adresine gönderirseniz, durumu inceleriz.

İyi çalışmalar

Levent Bey, iyi çalışmalar. Kendi projemi dosya boyutu yüzünden yükleyemiyorum. Ancak deneme amaçlı çok basit küçük bir model yaptım. Ekte Model1 ve Model2 birebir aynı binanın simetri komutu ile Y ekseninden çovaltılmış halidir. Zemin katta herhangi bir kolonun kesit tesirlerini Depremli kombinasyonlarda inceleyiniz.

Dosyaların Linki

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

İyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

• 2017-08-05 11_05_11-NVIDIA GeForce Overlay DT.png
    2017-08-05 11_05_11-NVIDIA GeForce Overlay DT.png
    191.3 KB · Görüntüleme: 4,505
İyi çalışmalar aşağıdaki resimde her iki modelde S08 kolonunun kesit tesirleri bana göre aynı sonuçları vermesi gereken G+Q+Ex ve G+Q-EX kombinasyonlarında incelenmiştir.

Minor yön momentleri ve burulma kuvvetleri aynı. Ancak eksenel yükte 2 kat fark söz konusu.

Bu gonderdiğiniz küçük projeler incelendiğinde simetri alınarak üretilen projenin uç kuvvetlerin diğer projeyle birebir tam aynı olduğu görülmüştür.
1) Tum sonuçlar %100 aynıdır. Çok küçük bir fark dahi yoktur.
2) Depremli sonuçlar da %100 aynıdır. Çok küçük bir fark dahi yoktur..
3) Eğer response spektrum çözümü yaparsanız ( Burada olduğu gibi) Butun sonuçlar pozitif (ABS) çıkacağı için sizin bu önermeniz doğru değildir. Bu durum statik yatay yüklemeler için geçerlidir.

Ekli dosyalar

• uc kuvvetleri.png
    uc kuvvetleri.png
    482.2 KB · Görüntüleme: 4,435
Eksenel yük grafiklerini de ekledim.
Aşağıya da küçük bir toplama çıkatma yaparak açıkladım.

Modelleri açıp incelediğmde, tüm sonuçlar tutarlı, doğru ve olması gerektiği şekliyle.

G + Q + Ex ve G + Q - Ex kombinasyonunu inceleyeleim.

Aşağıdaki resimde G + Q var :

Aşağıdaki resimde Ex var

Response spektrum kombinasyonlarında en elverişsiz sonucu bulmak için mutlak değer olarak hesaplanan değer ( Ex ) , G + Q ya bir defa pozitif bir defa da negatif olarak eklenir.

Model1 Zemin kat S01 kolonu ile Model2 S01 kombinasyonunu toplayın:

Model1 G + Q değeri Alt Uç -38.272 tf
Model1 Ex değeri Alt uç +20.481 tf

G + Q + Ex = -38.272 + 20.481 = - 17.791 tf
G + Q - Ex = -38.272 - 20.481 = -58.791 tf

Model2 G + Q değeri Alt Uç -38.272 tf
Model2 Ex değeri Alt uç +20.481 tf

Ekli dosyalar

• Yeni Ex.png
    Yeni Ex.png
    220.9 KB · Görüntüleme: 4,411
  • yeni G + Q.png
    yeni G + Q.png
    228.6 KB · Görüntüleme: 4,410
İsmail Bey, bu durum her iki modelde bulunan eksenel yük farkını nasıl açıklar ? Simetrik iki modeli farklı işaretli depremli kombinasyonlarda kıyaslamak mı hatalı ?

İki modelde hiçbir eksenel yük farkı yok.

Bu sistemde Y eksenine göre simetrik olan kolonlar S01 kolonları.

Model1 Zemin kat S01 kolonu ile Model2 S01 kolonlarını karşılaştırın:

Model1 G + Q değeri Alt Uç -38.272 tf
Model1 Ex değeri Alt uç +20.481 tf

Model2 G + Q değeri Alt Uç -38.272 tf
Model2 Ex değeri Alt uç +20.481 tf

İsmail Bey, baktığımız kombinasyon G+Q+EX kombinasyonu ise S01 Kolonlarının eksenel yükleri aynı. Ancak bu seferde Moment ve kesme kuvvetleri farklı.

Aynı mantığa göre Moment ve kesme kuvvetleri değerlerininde aynı çıkması beklenmez mi ?

Bu yapı için aynı kombinasyonda çıkması beklenmez.
Ne çıkması gerektiği elle kontrol edilerek anlaşılır.

Bahsettiğiniz moment kombinasyonun elle kontrolunu yapalım aynı kolon için:

G + Q Moment M33 değerleri

Ex Moment M3 değerleri

Model1 G + Q değeri Alt uç +0.506 tfm
Model1 Ex değeri Alt uç +10.682 tfm

G + Q + Ex = + 0.506 + 10.682 = +11.188 tfm
G + Q - Ex = + 0.506 - 10.682 = -10.176 tfm

Model2 G + Q değeri Alt Uç - 0.506 tfm
Model2 Ex değeri Alt uç +10.682 tfm

G + Q + Ex = - 0.506 + 10.682 = + 10.176 tfm
G + Q - Ex = - 0.506 - 10.682 = - 11.188 tfm

Görüldüğü üze S1 kolonu M33 momentleri elle hesaplanıp karşılaştırıldığında G+Q +Ex == G+Q-Ex oluyor. Programda bu değerleri bu işaretlerde buluyor.
Kombinasyonlarda program içinde yapılan, değerleri işaretlerini de dikkate alarak toplama işleminden ibaret.

G + Q + Ex
Model 1 Soldaki sistem
Elle hesaplanan +11.188 tfm
Programın hesapladıgı M33 G + Q + Ex +11.188 tfm

Model 2 Sağdaki sistem
Elle hesaplanan +10.176 tfm
Programın hesapladıgı M33 G + Q + Ex +10.176 tfm

G+Q-Ex
Model1 Soldaki sistem
Elle hesaplanan -10.176 tfm
Programın hesapladıgı M33 G + Q - Ex -10.176 tfm

Model2 Sağdaki sistem
Elle hesaplanan -11.188 tfm
Programın hesapladıgı M33 G + Q - Ex -11.188 tfm

Ekli dosyalar

• G+Q M33.png
    G+Q M33.png
    141.4 KB · Görüntüleme: 4,381
  • Ex M33.png
    Ex M33.png
    282.8 KB · Görüntüleme: 4,381
  • G+Q+Ex.png
    G+Q+Ex.png
    265.8 KB · Görüntüleme: 4,371
  • G+Q-Ex.png
    G+Q-Ex.png
    254.8 KB · Görüntüleme: 4,371
İsmail Bey, şu durumda aynı modellerde analiz ayarlarında "Modal katkıların birleştirilmesi ile hesaplanan yatay kat kuvvetlerini uygula" seçeneği seçildiği zaman 1. modelin G+Q+EX kombinasyonu ile G+Q-EX kombinasyonu birebir aynı çıkmakta. Dolayısıyla mirror komutunda bir hata olduğunu düşünüyorum.

Sayın Miralay,

ideCAD Mirror komutu hatasız çalışmaktadır.

G + Q sonçları her iki sistemde de birebir aynı.

Ex ve Ey her iki sistemde de bire bir aynı

Bu yuklemelerin işaretleri olması gerektiği gibi.

Kombinasyon bir toplama ve çıkartma işlemidir. Bu işlemleri açık açık size yukarıdaki mesajlarda anlatmaya çalıştım.

"Modal katkıların birleştirilmesi ile hesaplanan yatay kat kuvvetlerini uygula" seçeneği seçildiği zaman Ex ve Ey yüklemesi uç kuvvetleri işaretli olarak çıkar. Ex bir defa soldan sağa bir defa da sağdan sola yüklenir.

Size tavsiyem mirror yaparak oluşturduğunuz Model 2 sistemini sıfırdan hem geometrik hem de yukler açısından aynı şekilde girin. Bu bağımsız girdığınız sisteme Model 3 adını verin.

Sonra Model 2 ile Model 3 ü karşılaştırın.

Model 2 ve Model 3 tüm elemanblarda tüm yüklemelerde ve kombinasyonlarda aynı sonucu verecektir.

Model 2 ve Model 3 ü hem response hem de "Modal katkıların birleştirilmesi ile hesaplanan yatay kat kuvvetlerini uygula" seçeneği ile çözün.

İlginiz için teşekkürler

Gerçek bir simetri ekseni olan durum. Sağdaki kısım mirror komutuyla çoğaltıldı.

Burada soldaki yapının bütün sonuçları Model 1 ile aynı

Burada Sağdaki yapının bütün sonuçları Model 2 ile ayni

Burada soldaki yapının S01 kolonu ile Sağdaki yapının S01 kolonu bütün sonuçları aynı.

Saygılarımla

Ekli dosyalar

• simetrik sistem.png
    simetrik sistem.png
    264 KB · Görüntüleme: 4,334
  • MODEL simetrik.ide85
    10 MB · Görüntüleme: 420
Gerçek bir simetri ekseni olan durum. Sağdaki kısım mirror komutuyla çoğaltıldı.

Burada soldaki yapının bütün sonuçları Model 1 ile aynı

Burada Sağdaki yapının bütün sonuçları Model 2 ile ayni

Burada soldaki yapının S01 kolonu ile Sağdaki yapının S01 kolonu bütün sonuçları aynı.

Saygılarımla
Merhaba, aynı durumda olan bir projem var mirror aldım fakat çözdürdüğümde bir kolonda kesme hatası geliyor ve Ve değeri neredeyse 2 katına çıktı. sebebi ne olabilir ve nasıl çözebilirim

Merhaba, aynı durumda olan bir projem var mirror aldım fakat çözdürdüğümde bir kolonda kesme hatası geliyor ve Ve değeri neredeyse 2 katına çıktı. sebebi ne olabilir ve nasıl çözebilirim

Eklediğiniz projede Kiriş betonarme diyaloğunda S03 kolonuna bağlanan kiriş donatıları sabitlenmiş. Kirişin simetrisi aldığında simetri yönüne göre kirişin sol, sağ ucu ve buna bağlı olarak mesnet momentleri ve mesnet donatıları da değişebilir. Kiriş betonarme diyaloğunda Ds sütunlarındaki işaretleri kaldırıp analiz yapıldığında kolon kiriş birleşim kesme güvenliği kontrolünde Ve değerleri birbirine çok yakın çıkıyor.

Projenize ait bazı hususlar;

- K12-K13-K15 K16 kirişleri perdelere bağlanmıyor.

1628598245173.png
Kirişler perdeye rijit doğrultuda iç noktalarından bağlanmalıdır.

1628598388138.png
-tip1.cde projesinde 1. katta kaset döşeme dişlerini kesecek şekilde boşluk açılmış. Kaset döşeme kirişlerinde döşeme boşlukları dikkate alınmaz. Boşluğun olduğu bölümde tali kirişler kullanılabilir. (Simetrisi alınan proje açılmamış)
-1. katta D46 döşemesinin altında D02 isminde hatalı tanımlanmış bir döşeme daha var.

-50 cm. kısa olan kaset dişlerin çözümü yapılmamaktadır. Bu döşemeleri plak döşeme olarak tanımlayabilirsiniz.

Eklediğiniz projede Kiriş betonarme diyaloğunda S03 kolonuna bağlanan kiriş donatıları sabitlenmiş. Kirişin simetrisi aldığında simetri yönüne göre kirişin sol, sağ ucu ve buna bağlı olarak mesnet momentleri ve mesnet donatıları da değişebilir. Kiriş betonarme diyaloğunda Ds sütunlarındaki işaretleri kaldırıp analiz yapıldığında kolon kiriş birleşim kesme güvenliği kontrolünde Ve değerleri birbirine çok yakın çıkıyor.

Projenize ait bazı hususlar;

- K12-K13-K15 K16 kirişleri perdelere bağlanmıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 20053
Kirişler perdeye rijit doğrultuda iç noktalarından bağlanmalıdır.

Ekli dosyayı görüntüle 20054
-tip1.cde projesinde 1. katta kaset döşeme dişlerini kesecek şekilde boşluk açılmış. Kaset döşeme kirişlerinde döşeme boşlukları dikkate alınmaz. Boşluğun olduğu bölümde tali kirişler kullanılabilir. (Simetrisi alınan proje açılmamış)
-1. katta D46 döşemesinin altında D02 isminde hatalı tanımlanmış bir döşeme daha var.

-50 cm. kısa olan kaset dişlerin çözümü yapılmamaktadır. Bu döşemeleri plak döşeme olarak tanımlayabilirsiniz.
çok teşekkür ediyorum bilgiler için. İyi çalışmalar

Geri