Radye Döşemede Hata lütfen yardım...

gencideci

Etkin Üye
Radye döşeme de hata veriyor. İlave donatılara girip aralıkları azaltıyorum normalde bu şekilde kurtarıyordu başka projelerde fakat bunları giderdiğimde radye hala donatı yetersiz hatası veriyor sorunu bir türlü çözemedim? Dosya yükle ye upload ettim linki aşağıda yardım bekliyorum. lütfen forumumuzun değerli mühendis, tekniker abileri yardım da bulunsun...

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
şivi.rar.html

Merhaba
Bu dosya yükleme sitesi dosyayı açarken YANDEX BROWSER ile lisans sözleşmesini kabul etmiş olursunuz diye zorla yandex kurdurmak istiyor.
Kurmak istemediğimden açmak istemiyorum.
Başka bir yükleme sitesine yükleyin.

Ünver ÖZCAN

Merhaba
Önerilerim
--Zemin C grubu olduğundan zemin emniyetini %50 artırabilirsiniz, (TDY2007 madde 6.3.2.1)
-- Temeldeki donatı çapını artırın
--Temelde donatı hesap aksını P3-P4 arasından geçirin
--Geometri kontrolünde hatalı panel kiriş kesişimi var düzeltin,(Bu maddeyi düzeltmeden)
Hata vermiyor. Sonuç alınıyor. diğer hataları da giderin,
--Katta Merdiveni mesnetlemek için kiriş koyun, yükünü ilave edin,
Ünver ÖZCAN

Ünver beyin söylediklerine ek olarak bir kaç şey ifade etmek isterim:

- Bu tür yatık kirişler kullanırken mümkün mertebe kolonları ortalayın.
- Kenarda yaptığınız kirişleri (sol kenar) kolonun üstüne bastırın. O bölgeye konstrüktif beton elemanı koyun. Gerekirse betonla dolu gösterin, ama kiriş donatıları sağlıklı bir şekilde kolonların üzerinden geçmeli.
- Kirişlerde sürekliliklere özen gösterin. Basit balkon konsolları yüzünden kiriş sürekliliklerini bozmayın. Bunların yerine yine balkonların bu kısımlarını beton ile şekillendirin. Gerekirse 2b çizimler kullanın.
- Kolonları yerleştirirken aksları kullanın. Aksları kullanmak çok büyük rahatlık ve kolaylık sağlar. Mümkün olduğunca kolonları aynı aks üzerine dizin ki kiriş bağlantılarınız problemsiz olsun. Bu durumda kolonlara kaçıklık vererek aks üzerinde hareket ettirin.
- Yükleri (döşeme ve kiriş) gözden geçirmenizi öneririm.
- Perdeleri efektif kullanın. Perdeleri kirişlerle kolonlara ve bir sonraki çerçeveye bağlarsanız taşıyıcı sisteme katkısı daha fazla olacaktır. Özellikle merkezde bulunan perde Y yönünde bir yere bağlanmamış. Yatık kirişli ve döşemede kirişin belli olmadığı sistemlerde perdeleri bu şekilde kirişlerle bağlamayı ihmal etmeyin.
-Döşemelerde kaset yerine nervür kullanmanız süreklilikler anlamında daha kolay imal edilebilir görünüyor. Bir yada iki döşemede enine diş gerekebilir. Bu durumda da yine 2b çizimi kullanabilirsiniz.
- Taşıyıcı sistemle doğrudan ilgisi olmayan her şeyi programa veri olarak girmeye çalışmak hata yapma ihtimalini artıracaktır. Bu yüzden bu tür şeylerin mühendislik formasyonu içerisinde değerlendirilmesini daha doğru buluyorum. (Yazdıklarımın çoğu bu proje harici genel konular olmakla birlikte, özellikle bu son yazdığım daha geniş bir ifade olup forumu takip eden diğer arkadaşlarım için de göz önünde bulundurabileceği bir bakış açısı anlamında söylüyorum.)

Not: Ekte sizin kurduğunuz taşıyıcı sisteme sadık kalarak yeniden girilmiş bir taşıyıcı sistem mevcut. Kirişlere göz gezdirin, gereksiz büyük kolon boyutlarına göz gezdirin)

N. YILMAZ

Ekli dosyalar

• Çalışma333.cde
    887.7 KB · Görüntüleme: 398
Geri