ideCAD Statik 8 versiyon sorunu

kutluinsaat

Yeni Üye
İDECAD STATİK PROGRAMININ 8 VERSİYONUNU ALDIM. FAKAT 8 VERSİYONUNDA EN SON 8.62 DE DAHİL HİÇ PROJE YAPAMADIM. EN SON YAPTIĞIM PROJE MİSALEN TEMELİ NE YAPTIYSAM ÇÖZEMEDİM SİSTEMİ FARKLI FARKLI DENEMELERİME RAĞMEN FAKAT AYNI PROJEYİ 7 VERSİYONUNDA RAHATLIKLA ÇÖZDÜM.

Ekli dosyalar

• PROJE.cde
    3.3 MB · Görüntüleme: 373
Re: İDECAD STATİK 8 VERSİYON SORUNU

Merhaba,

Bu bina, yazılımı öğrenmek için deneme amaçlı mı yapıldı? Gerçekten inşa edilecek bir yapı ise kesinlikle iki ayrı bina olarak tasarlayın ve aradaki koridoru bir tarafı kayıcı mesnet olacak şekilde çelik tasarlayın.
Ayrıca, 1.derece deprem bölgesindeki bir binaya bu kadar zayıf çerçeve sistem tasarlamayın.
Hiç perde olmayan bir yapı için zayıf bir sistem oluşturmuşsunuz.

Merhaba,

Gönderdiğiniz projeni mevcut hali ile en doğru sonuçları almak için "Yarı rijit diyafram" ve "Üst yapı etkileşimli çözüm" opsiyonlarını aktif olarak.
Analiz süresinin kısalması için ise döşeme sonlu eleman genişliklerini 50 cm olarak değiştirdim. Ekteki projede herhangi bir hata yoktur.

Projenizin gönderdiğiniz ilk halinde sadece donatı yetersizlik durumları vardı. Kolon donatıları kilitlendiği için bu hatayı almışsınız.

Proje ayarların da "Kirişlere tanımlı duvar yüklerini al" opsiyonunu iptal etmişsiniz. Bundan dolayı 7 versiyonda duvar yüksüz olarak çözüm yapılmış.
8 versiyonda bu opsiyonlar kaldırılmıştır. 8 versiyonda modelde duvarlar çizildi ise duvar objelerinden otomatik yük hesabı yapılır. Modelde duvar yok ise kiriş ayarlarındaki duvar yükü dikkate alınmaktadır.

Ekteki projeyi inceleyin.

Erhan Beyin uyarılarını da dikkate almanızı öneririm. Projenizi geometrisinden ötürü dilatasyon ve Perde ilavesi yapmanız uygun olacaktır.

Ekli dosyalar

• Proje ide.rar
    45.3 MB · Görüntüleme: 92
  • dvr.png
    dvr.png
    17.8 KB · Görüntüleme: 2,133
Geri