Kirişlerde aşırı ilave donatılar

actombo

Tanınmış Üye
Merhabalar

Proje 1. derece deprem bölgesi,B+Z+3 Kat.Binanın 4 tarafında çıkma var.zemin kat yüksekliği 3,5 m bodrum 2,6 m normal katlar 2,90 m.zemin kötü(D-Z4) periyot 0,7 sn.
her tarafından çıkma olduğu için yapıyı karma çözmek istedim lakin köşelere çıkmalardan dolayı perde atamadım.çerçeveleri oluşturdum.kirişlerin açıklıkları çok fazla olmamasına rağmen ilaveler çok çıkıyor.6-7-8 tane 16 lık donatı çıkıyor.bu uygulamada sıkıntı yaratacağından müdahale etmem gerekiyor.kesit büyütmeden yapabileceğim bir şey var mı?ya da eksik bir şey mi yapıyorum bu kadar ilave olmaması lazım.

proje mi ekledim,inceleyip yardımcı olursanız çok sevinirim
ide7 kullanıyorum.
teşekkürler
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba
Önerilerim
--Kolonlardaki donatı sabitlemelerini kaldırın,
--Yapıyı yarı rijit (elastik) diyafram olarak çözün,
--Yukarıdakiler yapılınca K71 hata kalkıyor, kolon (B) hataları kalıyor, düzeltilmeli,
--Çatı katında kiriş üzerinde duvar yükleri hareketli yükler var kaldırın,
--Katlarda içteki döşemelerde hareketli yükleri azaltın, (her döşemede duvar mı var?)
--merdiven ile birlikte yapıyı çözün
--Kirişlerde donatı sıkışması olursa çap artırmak veya ikinci sıraya koymak çözüm olabilir.
actombo":3lhsv99c' Alıntı:
her tarafından çıkma olduğu için yapıyı karma çözmek istedim
Bu durum Karma yapı çözümü için gerekçe değildir.

Ünver ÖZCAN

teşekkür ederim Ünver bey.

ne gibi gerekçeler ile karma çözmem gerekir?nasıl düşünmem lazım?

Yapının x ve y yönünde perde taban kesme kuvvetlerini gözden geçirin alfa s değeriniz her iki yönde 0.4 tan büyük ise yapıyı karma çözebilirsiniz. Bu durumda kolon ve perdeleriniz dayanım olarak sunek yapıya göre daha büyük değerlerle hesaplanmış olacak.

design_building":3u20jm6b' Alıntı:
Yapının x ve y yönünde perde taban kesme kuvvetlerini gözden geçirin alfa s değeriniz her iki yönde 0.4 tan büyük ise yapıyı karma çözebilirsiniz. Bu durumda kolon ve perdeleriniz dayanım olarak sunek yapıya göre daha büyük değerlerle hesaplanmış olacak.

teşekkür ederim.

Geri