evanes07

Etkin Üye
İyi günler; 19 cm tuğla için duvar yükü hesabı yaptım;

19 cm tuğla yoğunluğu belediyenin çizelgesinde 800 kg/m3 geçiyor,

Ağırlık = 0.19 x 800 = 152 kg/m2 oluyor,

2.5 metre duvar yüksekliği için duvar yükü, 152 x 2.5 = 380 kg/m oluyor,

25/50 kiriş için kiriş yükü, 0.25 x 0.50 x 2500(kg/m3 beton yoğunluğu) = 312.5 kg/m oluyor,

Kiriş için 19 cm tuğla duvar yükü, 312.5 + 380 = 692.5 kg/m = 0.69 tf/m oluyor, sıva hariç duvar yükü böyle mi hesaplanıyor, bir yanlışım varsa düzeltebilir misiniz ? İDE 7 de 19 cm tuğla için tanımlanan duvar yükü sıva hariç 0.8 tf/m verilmiş. Bu fark neye bağlı bilgi verebilir misiniz ?

Re: Kiriş yükü hesabı?

Sıva duvar yüküne dahil edilmelidir. Eğer sıvayı duvar yüküne dahil etmezseniz duvar yükünü eksik alırsınız.

Yük kütüphanesindeki 19 cm. tuğla duvar yükü için tuğla birim hacim ağırlığı İnşaat Mühendisleri Odasına ait ajandanda belirtilen birim hacim ağırlık ( 1000kgf/m3) baz alınarak hesaplanmış,
ve bu değere harç ve sıvalar dahil edilerek duvar yükü 0.8 tf/m olarak hesaplanmıştır.
yük.png

Siz kullanılan malzeme, harç, sıva vb. değişiklikleri dikkate alarak farklı duvar yükleri kütüphaneye ekleyerek kullanabilirsiniz.
İyi çalışmalar

engineer yıldız; aynen tuğladaki 0.8 t/m ordan geliyor olmalı doğru hesap...Levent bey, yük kütüphanesinde 19 cm tuğla için duvar yüküne sıva dahil dememiş bazı tanımlı yüklere sıva dahil demiş o yüzden şüphelenmiştim, aydınlatıcı oldu teşekkürler...Ayrıca program kiriş yükünü kendi mi hesaplıyor, yoksa tespit ettiğimiz duvar yüküne kiriş yükünü ekleyip mi gireceğiz ? Asıl merak ettiğim kısım oydu, kiriş yükünü dahil edersek çok yüksek çıkıyor..

İdeCAD statik programında kiriş öz ağırlığı program tarafından otomatik olarak hesaba dahil edilir. Dahası sadece kiriş değil döşeme, nervür, merdiven vs. gibi tüm betonarme elemanların öz ağırlıkları sisteme program tarafından dahil edilir.
Zaten bunu çıktılardan gözlemleyebilirsiniz.

puncover":1q5ysjwd' Alıntı:
Kirişin üzerine duvar gelmiyorsa eğer sizce duvar yükünü 0 yapmamın bir sakıncası olur mu?

Kiriş üzerinde duvar yoksa, döşeme kaplama yükünü kiriş genişliği ile çarparak kiriş üzerindeki sabit yükü hesaplayıp bunu duvar yükü olarak girmek daha doğru olacaktır.
Ayrıca kiriş üzerindeki hareketli yükü kullanım amacına göre tanımlamak gerekir. Bu durum özellikle geniş kirişlerde ihmal edilmemelidir.

25 cm lik bi dış duvarda yük hesabında farkeden tek şey tuğla yoğunluğunu 19 ile çarpmak yerine 25 ile çarpmak olucaktır sanırım değil mi? Bunun dışında yine 2şer santim sıva ve 2 santim harç ağırlıklarını 25 cm lik çarpım sonucuna ekleyip toplam ağırlığı çıkartıyoruz.Aslında sormak istediğim bişey daha vardı bu mimari projede mesela 20 cm olarak gösterilmiş duvarda tuğla genişliği 20 cm oluyor demek oluyor dimi yani + olarak orda gözükmeyen sıva genişliğide var aslında.

NYILMAZ":3exlutv9' Alıntı:
İdeCAD statik programında kiriş öz ağırlığı program tarafından otomatik olarak hesaba dahil edilir. Dahası sadece kiriş değil döşeme, nervür, merdiven vs. gibi tüm betonarme elemanların öz ağırlıkları sisteme program tarafından dahil edilir.
Zaten bunu çıktılardan gözlemleyebilirsiniz.

Merhaba.
Nervür/Kaset objelerinin öz ağırlıklarının program tarafından dahil edildiği konusunda emin misiniz ?

Ekli dosyalar

• döşeme kaset.png
    döşeme kaset.png
    47.4 KB · Görüntüleme: 14,163
  • döşeme plak.png
    döşeme plak.png
    29.2 KB · Görüntüleme: 14,152
Merhaba. Statik projede kiriş üzrine duvar çizdim. hem kirişe duvar yükü tanımlayıp hemde duvara tanımlayınca 2 adet mi yük tanımlamış oluyorum ? Yoksa proğram biribi algılıyor mu?

M.ERSÖZ":3gtneamt' Alıntı:
Merhaba. Statik projede kiriş üzrine duvar çizdim. hem kirişe duvar yükü tanımlayıp hemde duvara tanımlayınca 2 adet mi yük tanımlamış oluyorum ? Yoksa proğram biribi algılıyor mu?
Merhaba,
Eğer kiriş üzerine duvar komutuyla çizilmiş bir duvar varsa, programda çizilen duvardan oluşan yük dikkate alır. Kiriş ayarlarında girilen duvar yükü dikkate alınmaz. Kiriş ayarları diyaloğunda F1 tuşuna basınız. Açılan Yardım menüsünde "Duvar yükü" nün açıklamasında bu bilgi verilmektedir.

Ekli dosyalar

• kiriş_ayar.png
    kiriş_ayar.png
    63 KB · Görüntüleme: 885
Levent Bey;
Kiriş üzerine duvar yüklerini eklerken idecad de 13 cm ve 19 cm tuğla çeşidi olduğunu gördüm. Benim mimari projemde iç duvarlar 10 cm dış duvarlar 20 cm olarak gözüküyor. 10 cm lik duvarları ele alırsak 8.5 cm lik duvardan örülüp sıvayla beraber 10 cm olur. Bunu idecad de 13 cm lik tuğla olarak mı seçmem gerekiyor? Aynı şekilde dış duvarları da 19 cm olarak mı seçmeliyim? Birde nervürlü döşemede iç duvarların yükünü çizgisel olarak nasıl tanımlayabiliriz. Cevaplarınız için teşekkürler.

Levent Bey;
Kiriş üzerine duvar yüklerini eklerken idecad de 13 cm ve 19 cm tuğla çeşidi olduğunu gördüm. Benim mimari projemde iç duvarlar 10 cm dış duvarlar 20 cm olarak gözüküyor. 10 cm lik duvarları ele alırsak 8.5 cm lik duvardan örülüp sıvayla beraber 10 cm olur. Bunu idecad de 13 cm lik tuğla olarak mı seçmem gerekiyor? Aynı şekilde dış duvarları da 19 cm olarak mı seçmeliyim? Birde nervürlü döşemede iç duvarların yükünü çizgisel olarak nasıl tanımlayabiliriz. Cevaplarınız için teşekkürler.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: Kiriş yükü hesabı?

Sıva duvar yüküne dahil edilmelidir. Eğer sıvayı duvar yüküne dahil etmezseniz duvar yükünü eksik alırsınız.

Yük kütüphanesindeki 19 cm. tuğla duvar yükü için tuğla birim hacim ağırlığı İnşaat Mühendisleri Odasına ait ajandanda belirtilen birim hacim ağırlık ( 1000kgf/m3) baz alınarak hesaplanmış,
ve bu değere harç ve sıvalar dahil edilerek duvar yükü 0.8 tf/m olarak hesaplanmıştır.

Siz kullanılan malzeme, harç, sıva vb. değişiklikleri dikkate alarak farklı duvar yükleri kütüphaneye ekleyerek kullanabilirsiniz.
İyi çalışmalar
Levent Bey, imonun 1000 kg/m3 değerinde sıvalar ve diğer unsurlar dahil edilmiş midir?

Saygılar.

Merhaba, ben tekrar hesaplara baktım. Programı daha iyi kullanmak için bilmek istiyorum. Programda duvar yükü hesaplanırken sıvanın kalınlıkları (iki taraflı) kaç cm ve birim hacim ağırlığı ne alınıyor?

Merhaba, ben tekrar hesaplara baktım. Programı daha iyi kullanmak için bilmek istiyorum. Programda duvar yükü hesaplanırken sıvanın kalınlıkları (iki taraflı) kaç cm ve birim hacim ağırlığı ne alınıyor?
Yük kütüphanesinde bulunan 19 cm. tuğla için sıva kalınlığı her iki yüzde 2 cm , sıva birim hacim ağırlığı 2.1 tf/m3 kabul edilmiştir..
Bu değerler bağlayıcı değildir. Siz yapınızda kullanacağınız duvar mazlemesine, sıvalı olup olmayacağına vb. kriterlere göre kendi şablonunuzu oluşturabilirsiniz.

1671083111213.png

1671083022233.png

Teşekkür ederim Levent Bey. "Kiriş Yük Katman Adı" altında satırlar açarak istediğimiz imalatların değerlerini yazabiliriz. Ben yönetmelikteki B1 düzensizliği kontrolündeki duvar kesme alanları hesaba katıldığı için "kiriş" diyaloğundaki "Duvar yükü" kısmına direkt değer girmeyi tercih etmiyorum. O yüzden sordum.

Ekli dosyalar

• 1671083022233.png
    1671083022233.png
    34.2 KB · Görüntüleme: 112
Merhaba. Daha önce yapılmış bir binanın değerlendirilmesi işinde duvarlar astar ve boyalar hariç (20 cm tuğla + 2.5 cm iç sıva + 2.5 cm dış sıva) gibi. Tekrar yerinde ölçümler yapılacak. Bu durumda kirişe gelen duvarlarda duvar yükünü ekteki "20 cm tuğla duvar yük" görseldeki duvar yük analizinde daha önce verilmiş değerler yazdım. Bu durumda b1 düzensizlik hesaplarındaki ak değerlerini otomatik olarak yüke bağlı olarak programda hesaplanır mı? Ayrıca ben bu duvarları kirişler üzerine ekteki "20 cm tuğla duvar çizimi" görselindeki gibi genişliğini 20 cm ve sıva genişliğini 5.0 cm girsem program ak değerlerini otomatik hesaplar mı? Bir de girdiğim bu değerler doğru mudur sizce?

Not: Duvar yüksekliklerini düzeltmedim. Bodrum kat döşeme üst kotu ile temel üst kotu arası 362 cm ve zemin kat döşeme üst kotu ile bodrum kat döşeme üst kotu arası 350 cmdir.

Ekli dosyalar

• 20 cm tuğla duvar yük.png
    20 cm tuğla duvar yük.png
    41.4 KB · Görüntüleme: 122
  • 20 cm tuğla duvar çizimi.png
    20 cm tuğla duvar çizimi.png
    34 KB · Görüntüleme: 116
Geri