Kazık temelde zemin katmanları nasıl tanımlanacak

mkrts88

Tanınmış Üye
İlk defa kazık temel yapacağız
Zemin etüdünden anladığımız kadarıyla -6,33 e kadar dolgu var temel altından 3,93 cm oluyor 1,5 katı kazık yapılması söylendi yani 6 metre
Verilerin nasıl tanımlanması gerektiğine dair bilgileri okudum ama başaramadım
Zemin katmanları nasıl tanımlanacak vs katmanlardaki yatak katsayısını etüdden nasıl alacağız sanırım radye için sıfır diyeceğiz kazıklar için ise normal yazacağız yine de emin olamadım
Yardımcı olabilir misiniz ?

Ekli dosyalar

• ideforum-kazıktemel.7z
    859.9 KB · Görüntüleme: 214
Re: Kazık Temel

Merhaba,

Eklediğiniz zemin raporunun içeriğinde yataklanma katsayısı dışında bir bilgi göremedik. Adhezyon Faktörü, ve drenajsız kayma direnci değerini Etüdü hazırlayan kişi ve kurumdan isteyebilirsiniz.
Zemin raporundan yapının oturduğu zeminin yaklaşık 4m dolgu olduğu anlıyoruz.
Eğer zemin dolgu ve kohezyon değeri sıfır ise ideCAD kazık hesabını sadece kohezyonlu zeminler için yapmaktadır.
Yani bu kohezyonsuz zemin katmanlarındaki kazıklarda oluşan sürtünme kuvvetini hesaplayamazsınız.

Gerekli olan zemin parametrelerini edindikten sonra ideCAD yardım dokümanındaki şematik şekil dikkate alınarak zemin katmanları tanımlanabilir.
Kazık temel analizlerinde yapıyı tamamen kazıkların taşıdığı var sayılarak radye temel altındaki yatak katsayısı sıfırlanır. Analiz ayarları / Temel zemin sekmesinde ki "Yatak katsayısı" değerini 0 alın.
Sıfır almadan analiz yaparsanız uyarı verilecektir. Bu aşamada isterseniz yatak katsayısı değerini değiştirebilirsiniz.

Tasarımınızda yapıda 6 adet kazık tanımlanmış, bu kazıklar yetersiz olacaktır.
Kazık çapına D dersek; X ve Y yönünde 2.5D - 3.5D aralıklarla kazık tanımlamanız uygun olur. ( Prof.Dr. Zekai Celep in bir sunumunda önerdiği optimum aralıktır. )

Başka bir önerim ise yapı sahibi ile görüşerek yapıya ilave bodrum kat eklemeniz, Bu şekilde dolgunun altındaki sağlam zemine ulaşarak kazık maliyetine katlanmak yerine ilave bir kat yapmak uygun olabilir.

Ekli dosyalar

• zmn.png
    zmn.png
    48.1 KB · Görüntüleme: 4,383
yeni versiyonlarda zemin katmanlarını 3 boyutta da görsek güzel bir yenilik olur diye düşünüyorum

düşey yay faktörü ile ilgili biraz araştırma yaptım ama hep sıfır alınıyor sanırım ?

Geri