Nervürlü döşeme

evanes07

Etkin Üye
İyi günler; projede bodrum katı nervürle çözmem gerekiyor, TS500 de 4 metreyi geçen açıklıkta enine diş gerekiyor diyor, bu kesin olarak zorunlu bir kural mı ? Zorunluysa enine bir diş nasıl tanımlayabiliyoruz ? Ayrıca konsollardaki nervürler için bir hata göstermiyor fakat böyle uygun mudur ?

Ayrıca; Döşeme parametrelerinde, tek doğrultudaki döşemeler için min hurdi pursantaj eğilme donatısını, min hurdi diğer pursantaj dağıtma donatısını mı gösteriyor ?

Son bir sorum olacaktı; asmolen dolgu malzemesi olarak strafor köpük için ekstra döşeme yükü almıyor muyuz ? Tuğla olacaksa döşemeye ekliceğimiz yükü nasıl belirliyoruz ? Tuğla ve straforun artısı eksisi nedir bilgi verebilir misiniz ?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: Nervürlü döşeme..

projede bodrum katı nervürle çözmem gerekiyor, TS500 de 4 metreyi geçen açıklıkta enine diş gerekiyor diyor, bu kesin olarak zorunlu bir kural mı ? Zorunluysa enine bir diş nasıl tanımlayabiliyoruz ? Ayrıca konsollardaki nervürler için bir hata göstermiyor fakat böyle uygun mudur ?
Bu konuyla ilgili forumda başlığı inceleyin.
Ayrıca; Döşeme parametrelerinde, tek doğrultudaki döşemeler için min hurdi pursantaj eğilme donatısını, min hurdi diğer pursantaj dağıtma donatısını mı gösteriyor ?
Asmolen döşeme plaklarında eğilme donatısı hesabı yapılmaz, Plaklara fi8/18 dağıtma donatısı konur. Kullanıcı isterse Döşeme Betonarme diyaloğundan düzenleme yapabilir.
Son bir sorum olacaktı; asmolen dolgu malzemesi olarak strafor köpük için ekstra döşeme yükü almıyor muyuz ? Tuğla olacaksa döşemeye ekliceğimiz yükü nasıl belirliyoruz ? Tuğla ve straforun artısı eksisi nedir bilgi verebilir misiniz ?
ideCAD'de kaplama yüküne , asmolen tuğlasının m2 ağırlığını ekleyip, kaplama değeri olarak girmelisiniz. Strafor köpük kullanılıyor ise ağırlığı çok hafif olduğu için ihmal edilebilir.

Re: Nervürlü döşeme..

2. soruda sadece asmolen için değil genel olarak döşeme parametrelerinde min hurdi pursantaj tek yönlü çalışan döşemede eğilme donatı oranını, min hurdi diğer pursantaj ise tek yönlü döşemenin dağıtma donatısını mı gösteriyor ?

Bir de; TS500 deki; ''Tek doğrultuda çalışan plaklarda eğilme donatısı oranı S220 için 0,003, S420 ve S500 için ise 0,002 den az olamaz. Asal donatı aralığı döşeme
kalınlığının 1,5 katını ve 200 mm yi geçemez.''
Kuralında eğilme ve asal donatısı döşeme parametrelerinde tam olarak hangi baremler oluyor.

Ayrıca; TS500 deki; ''İki doğrultuda çalışan kirişli ve kirişsiz döşemelerde, her bir doğrultuda 0,0015 den az olmamak koşuluyla, iki doğrultudaki donatı oranlarının
toplamı, S220 için 0,004, S420 ve S500 için 0,0035 den az olamaz. Donatı aralığı ise, tablasız döşeme kalınlığının 1,5 katından ve kısa doğrultuda
200 mm, uzun doğrultuda 250 mmden fazla olamaz.''
Kuralında, iki doğrultuda çalışan normal kat döşemeleri ve radye döşemedeki ilave donatılar
için de bu kural geçerli mi ? Yani hem döşeme kalınlığının 1.5 katını geçemez ilaveler için geçerli mi ? Hem de 20 veya 25 cm den hangisi geçerli
veya daha yukarı olabiliyorsa bunun bir sınırı var mı ?

2. soruda sadece asmolen için değil genel olarak döşeme parametrelerinde min hurdi pursantaj tek yönlü çalışan döşemede eğilme donatı oranını, min hurdi diğer pursantaj ise tek yönlü döşemenin dağıtma donatısını mı gösteriyor ?
Min Hurdi prusantaj : Hurdi döşemleerde kısa kenar doğrultusundaki çekme pursantajıdır.
Min Hurdi diğer prusantaj : Hurdi döşemelerde uzun kenar doğrultusundaki çekme pursantajıdır.
Bir de; TS500 deki; ''Tek doğrultuda çalışan plaklarda eğilme donatısı oranı S220 için 0,003, S420 ve S500 için ise 0,002 den az olamaz. Asal donatı aralığı döşeme
kalınlığının 1,5 katını ve 200 mm yi geçemez.'' Kuralında eğilme ve asal donatısı döşeme parametrelerinde tam olarak hangi baremler oluyor.

Ayrıca; TS500 deki; ''İki doğrultuda çalışan kirişli ve kirişsiz döşemelerde, her bir doğrultuda 0,0015 den az olmamak koşuluyla, iki doğrultudaki donatı oranlarının
toplamı, S220 için 0,004, S420 ve S500 için 0,0035 den az olamaz. Donatı aralığı ise, tablasız döşeme kalınlığının 1,5 katından ve kısa doğrultuda
200 mm, uzun doğrultuda 250 mmden fazla olamaz.'' Kuralında, iki doğrultuda çalışan normal kat döşemeleri ve radye döşemedeki ilave donatılar
için de bu kural geçerli mi ? Yani hem döşeme kalınlığının 1.5 katını geçemez ilaveler için geçerli mi ? Hem de 20 veya 25 cm den hangisi geçerli
veya daha yukarı olabiliyorsa bunun bir sınırı var mı ?
İlave donatılar için de donatı aralık kurallarına uymanız gerekmektedir.

Ekli dosyalar

• 312.PNG
    312.PNG
    18.6 KB · Görüntüleme: 7,914
Önceki cevabım : "Yönetmelikte, ana donatı veya ilave donatı şeklinde bir ayrım bulunmamaktadır. Bu durum yoruma açıktır."

Yorumum ise ana donatı veya ilave donatı şeklinde bir ayrım bulunmadığı için tüm donatılar için aynı kuralları kullanmamız gerektiğidir.

İsterseniz ilave donatı aralığını değiştirebilirsiniz demişsiniz, zaten yoruma açıksa değiştirmeme zorunluluğu o halde yönetmelik açısından ?

Ayrıca metraj aldığımda toplam metrajlar tabloda birbirini tutmuyo, bir de merdivenle alakası olmayan değişiklik yaptığımda merdiven donatısı da değişiyor.

Ekli dosyalar

• metraj-1.pdf
    58.6 KB · Görüntüleme: 227
  • metraj-2.pdf
    58.6 KB · Görüntüleme: 178
İsterseniz ilave donatı aralığını değiştirebilirsiniz demişsiniz, zaten yoruma açıksa değiştirmeme zorunluluğu o halde yönetmelik açısından ?

Bu maddede ana donatı veya ilave donatı şeklinde bir ayrım yok.Yoruma açık derken bunu kast ediyorum.
Benim yorumum ilave donatı için de bu maddeye uymanız gerektiğidir. Yok eğer uymam derseniz yönetmelik işaretlediğim şekildedir. İnisiyatif ve yorum size aittir.
Ayrıca metraj aldığımda toplam metrajlar tabloda birbirini tutmuyo, bir de merdivenle alakası olmayan değişiklik yaptığımda merdiven donatısı da değişiyor.
Durumu incelememiz için her iki modeli de paylaşın,ayrıca nasıl bir değişiklik yaptığınızı belirtin lütfen.

Ekli dosyalar

• 33.png
    33.png
    42.8 KB · Görüntüleme: 7,801
Anladım, yönetmelikte bu madde yoruma açık olması da enteresan...Diğer soruda merdiven mevzusundan önce sölemek istediğim, attığım tablolarda toplam donatılar birbirini tutmuyor...Merdiven konusunda ise, merdiveni yapıdan bağımsız çözdüm, fakat kolon etriye aralığını parametrelerden 5 ten 10 yaptım tekrar analiz yaptığımda merdiven toplam donatısı da farklı çıktı, fakat betonarmeden merdivene baktım, değişen bi donatı göremedim..

İlave donatılar için donatı aralık kurallarına uymanız gerekmektedir.

Programda donatilar hem cizimde hem raporda hem de metrajda tutarlıdır. Tutmayan bir durum bulduysaniz, bu projeyi ekleyin baksin arkadaslar.

İyi günler; attığım projede açtığım gibi hiçbirşeye dokunmadan metraj alınca toplamlar doğru çıkıyor, fakat hemen sonra tekrar üstüste metraj aldığımda sürekli merdiven donatıları farklı çıkıyor ve donatı metrajı tablosuyla toplam metraj tablosundaki donatıları topladığımda eşit çıkmıyor..

evanes07":3so4vkke' Alıntı:
İyi günler; attığım projede açtığım gibi hiçbirşeye dokunmadan metraj alınca toplamlar doğru çıkıyor, fakat hemen sonra tekrar üstüste metraj aldığımda sürekli merdiven donatıları farklı çıkıyor ve donatı metrajı tablosuyla toplam metraj tablosundaki donatıları topladığımda eşit çıkmıyor..

Merdiveni modellerken bazı hatalar yapmışsınız.Merdiven modeliniz katı modelde de görüldüğü gibi doğru değil.Bu durumdan dolayı metrajda hata almaktasınız.Her metraja bastığınızda modeldeki hatadan dolayı merdiven geometrisi değişmektedir.

Merdiveni düzeltmeniz gerekmektedir.İsterseniz merdiven mimarisini ekleyin,merdivei oluşturup sizinle paylaşayım.

Ekli dosyalar

• 444.PNG
    444.PNG
    195.8 KB · Görüntüleme: 7,615
Bir kat planını attım, ben merdiveni hazır şablondan seçtim, değerleri doğru girdim sanıyorum ama sizde bakarsanız..

Ekli dosyalar

• çift merdiven.rar
    731.7 KB · Görüntüleme: 149
Geri