2 Bodrum + 5 kat asmolen yapı

gençmüh

Etkin Üye
Herkese iyi çalışmalar, tasarım hakkında yorumlarınızı alabilir miyim ?
Ayrıca bina asmolen olduğu için ampatman ve 80 cm kalınlığında temel yapmama rağmen temelde hala sorun yaşıyorum. Bu konu hakkında görüşlerinizi alırsam sevinirim.

Ekli dosyalar

• aa.cde
    2.6 MB · Görüntüleme: 474
azoo":2v8rv6ua' Alıntı:
Herkese iyi çalışmalar, tasarım hakkında yorumlarınızı alabilir miyim ?
Ayrıca bina asmolen olduğu için ampatman ve 80 cm kalınlığında temel yapmama rağmen temelde hala sorun yaşıyorum. Bu konu hakkında görüşlerinizi alırsam sevinirim.

Merhaba,

Projenizde betonarme aksları kolon ve perdelerin geçiyor ve üst ve alt bütün için gerekli donatı alanı o hat boyunca ana donatı ile karşılanmak isteniyor. Ana donatıda ise donatı seçimi ve ilave aralığı seçimleri dolayısıyla yetersizlik oluşuyor. Daha ekonomik donatı dizaynı yapabilmek için betonarme akslarını kolon-perde olmayan noktadan geçirmeniz uygun olacaktır. kolon ve perdelerin olduğu bölgeler için ise ilave donatılar otomatik seçilecektir. Eklediğim örnek veri girişinde en büyük ilave donatı U perde bölgesinde fi18/10 olarak görünmektedir ve 80 cm radye yeterli gelmektedir.

Ekli dosyalar

• aa_geriye.cde
    5.4 MB · Görüntüleme: 442
Merhaba,

Radye temel hesap aksları perde altından geçtiği için ana donatı için gerekli olan donatı alanı fazla çıkıyor. İsterseniz bu donatı alanını karşılayan donatıyı seçip ilave donatısız çözebilirsiniz. Fakat ekonomik olmaz.
Hesap akslarını kolon açıklıklarına aldım. Ana donatı alanı bu şekilde azaldı. Gereken yerlerde özellikle perde altında ilave donatılar ile gerekli olan donatı alanları karşılanmaktadır.
Proje ektedir.

Ekli dosyalar

• PROJE 2.ide7
    9.4 MB · Görüntüleme: 445
Sadece kat planına bakarak bir tavsiyede bulunayım. (diğer kat ve konuları incelemedim) Ben olsam ekteki resimde kırmızı renkle gösterdiğim şekilde sürekli kirişleri dizayn ederdim. Kiriş genişliklerini aynı yapardım. Kolonların üzerine basan bir süreklilik yapardım. Dışta devam eden (düşeyde) kenar kirişleri de sürekli yapıp geri kalanı konstrüktif beton yapardım. Alt yatay kirişleriniz 25/50 olmasına rağmen onu tutan konsol kirişler (yeşil revizyon bulutu) 50/35 olmuş. Hatalı bir birleşim. Mavi revizyon bulutu içindeki konsol ve köşe noktaları kirişle geçin. Kolonu yalnız başına ve süreksiz bırakmayın. Nede olsa asmolen (düz tavanlı) sistem kullanıyorsunuz. Bu size istediğiniz yerden kiriş geçirme hakkı tanırken duvarın altına kiriş koyarak sıkıntılı taşıyıcı sistem oluşturma derdinden kurtulun.

N. YILMAZ

Ekli dosyalar

• Asmolen tasarım önerisi.png
    Asmolen tasarım önerisi.png
    615.1 KB · Görüntüleme: 3,110
YasinTezel":27uxpfyj' Alıntı:
Merhaba,

Radye temel hesap aksları perde altından geçtiği için ana donatı için gerekli olan donatı alanı fazla çıkıyor. İsterseniz bu donatı alanını karşılayan donatıyı seçip ilave donatısız çözebilirsiniz. Fakat ekonomik olmaz.
Hesap akslarını kolon açıklıklarına aldım. Ana donatı alanı bu şekilde azaldı. Gereken yerlerde özellikle perde altında ilave donatılar ile gerekli olan donatı alanları karşılanmaktadır.
Proje ektedir.

Hakan ve Yasin Bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ben hesap aksların üzerinden ne geçiyor diye pek dikkat etmiyordum bunu öğrendiğim iyi oldu. Dediğiniz gibi donatı azalma meydana geldi.

NYILMAZ":1uzg44bn' Alıntı:
Sadece kat planına bakarak bir tavsiyede bulunayım. (diğer kat ve konuları incelemedim) Ben olsam ekteki resimde kırmızı renkle gösterdiğim şekilde sürekli kirişleri dizayn ederdim. Kiriş genişliklerini aynı yapardım. Kolonların üzerine basan bir süreklilik yapardım. Dışta devam eden (düşeyde) kenar kirişleri de sürekli yapıp geri kalanı konstrüktif beton yapardım. Alt yatay kirişleriniz 25/50 olmasına rağmen onu tutan konsol kirişler (yeşil revizyon bulutu) 50/35 olmuş. Hatalı bir birleşim. Mavi revizyon bulutu içindeki konsol ve köşe noktaları kirişle geçin. Kolonu yalnız başına ve süreksiz bırakmayın. Nede olsa asmolen (düz tavanlı) sistem kullanıyorsunuz. Bu size istediğiniz yerden kiriş geçirme hakkı tanırken duvarın altına kiriş koyarak sıkıntılı taşıyıcı sistem oluşturma derdinden kurtulun.

N. YILMAZ

N.YILMAZ Bey vakit ayırdığın için teşekkür ederim.

1. Asansörün önünden geçen kirişlerin (K41, K42, K43) sürekli yapmak isterdim, fakat asansör için yeterli boşluk kalmaz.

2.yeşille gösterdiğiniz yerlerde 25 x 50 kirişlere 50x35 kirişe saplamamın sebebi sizinde dediğiniz gibi gelen kirişlerin 50 x35 sürekli olması.

3.(Dışta devam eden (düşeyde) kenar kirişleri de sürekli yapıp geri kalanı konstrüktif beton yapardım.) Burda ne demek istediğinizi tam anlayamadım.

4.Kirişlerin sürekliliği konusu hakkında haklısınız benide rahatsız eden bir konu bu. D aksın boyunca aynı boyutta yapılabilir kirişler. Fakat çıkmanın az olduğu 50 cm olduğu yerde hem kolonları birbirine bağlasam hem dıştan kiriş dönsem iki kiriş arasında çok az miktarda döşeme kalacak bu da imalat açısından çok olur diye düşündüm. Yalnızca kolonları birbirine bağlayıp alnına konsol döşeme atıp direk dış duvarları onun üzerine bastırtmak istemiyorum. Aynı konu L aksında 2-7 aksları arasında da var.

Bir sorum daha olacak asmolen binalarda dış duvarları merdiven duvarları 25 x 50 kiriş dönüyorum. Binanın dayanıklılığı biraz daha artırabilmek için. Ama müteahitlerden ve mimarlardan çok baskı görüyorum bu kirişlerinde asmolen kiriş olması için. Ben ısrarla 25 x 50 yapıyorum ama siz ne düşünüyorsunuz ve nasıl yapıyorsunuz.

iyi günler; söz konusu projede Hakan ve Yasin beyin attığı projelere bakınca radye hesap akslarının sağ ve sol geçerli mesafeleri az kısa görünüyor, yönetmelik açısından bu değerleri azaltma şansımız var mı ?

Merhaba,

Sadece hesap aksının konumunu kaydırdık. çalışma mesafeleri projenizin geldiği hali ile kalmış ona dikkat etmemişiz.
Çalışma mesafelerini resimdeki gibi düzenlemeniz gerekir. Bunun için "Donatı hesap aksı geometrisini değiştir." komutunu kullanabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• çalışma mesafesi.png
    çalışma mesafesi.png
    203.9 KB · Görüntüleme: 2,920
  • donatı.png
    donatı.png
    18 KB · Görüntüleme: 2,917
Geri