Poligon kolonda B hatası

Re: Poligon kolonda B hatası?

Merhaba,

Kolon kiriş birleşim kesme güvenliği ile ilgili genel kurallar ekteki gibidir. Projenize uygun olan yöntemi seçerek düzeltebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Kolon Kiriş birlesim kesme güvenliği.pdf
    115.9 KB · Görüntüleme: 160

Bu dökümanı okumuştum ama poligon kolon olduğu için kaçıklık versemde eksenlerde kayma olmuyo bu yüzden hiçbişey değişmiyo perde de yapamıyorum 145 cm lik biyer kolon yönlerini de değişemiyorum mimariden dolayı sadece poligon kolon tanımlayabiliyorum bunu nasıl çözebilirim yardımcı olabilirmisiniz?

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2017-09-16 at 09.46.09.jpeg
    WhatsApp Image 2017-09-16 at 09.46.09.jpeg
    274.5 KB · Görüntüleme: 5,704

Projenizi göndermeden yorum yapamayız. Resimde görülen asansör çevresini poligon kolon yaptıysanız bu doğru bir modelleme olmayacaktır.
Asansör çevresini perde/panel ile modellemeniz gerekmektedir.

PROJEYİ YÜKLEYEMİYORUM .. MESAFELER 145 CM PEKİ BU MESAFEDE PERDE TANIMLAYABİLİRMİYİM? MİN PERDE ORANI 25/175 DEĞİL Mİ?

Tek kol bir perdede 1/7 perde oranı dikkate alınmalı,
Sizin projenizde U şeklinde asansör perdesi. Kabuk olarak birlikte modelleyebilmeniz için panel olarak modellemek daha doğru olacaktır.

YasinTezel":2duedevs' Alıntı:
Projenizi göndermeden yorum yapamayız. Resimde görülen asansör çevresini poligon kolon yaptıysanız bu doğru bir modelleme olmayacaktır.
Asansör çevresini perde/panel ile modellemeniz gerekmektedir.
Neden dogru modelleme olmamaktadır? U şeklindeki Asansör çevresi kesinlikle perde mi olmalıdır?

Merhaba
engineer_yildiz":slwjr52m' Alıntı:
Neden dogru modelleme olmamaktadır? U şeklindeki Asansör çevresi kesinlikle perde mi olmalıdır?
Böyle bir şart yok ama; asansör çukuru, asansör makinesin için döşeme yapmak daha kolay ve genelde asansör bina ortasında olduğu için perde koymak avantajlı oluyor.
Projenizi eklerseniz daha doğru yorum yaparız.
Forumda nasıl ekleyeceğimize dair bilgi var.

Ünver ÖZCAN

Merhabalar,
Şuna yakın bir cevap bekliyordum: İMO Betonarme I - Taşıma Gücü ve Kesit Hesapları (Prof. İlhan BERKTAY) Temmuz 2003 sayfa -92

Sayın İdecad ailesi yalnız sorum hala geçerlidir?
"YasinTezel yazdı:
Asansör çevresini perde/panel ile modellemeniz gerekmektedir."

Ekli dosyalar

• Poligon kolon kolları.png
    Poligon kolon kolları.png
    182.3 KB · Görüntüleme: 5,486
Önceki mesajımda Asansör çevresindeki elemanları tekbir poligon kolon olarak çizmeyin, perde komutunu kullanarak tanımlayın demek istemiştim.
Tabi asansörün 3 tarafını perde yapmak veya yapmamak sizin tercihinizdir.

Yasin bey benim anladığım U şeklindeki asansör çevre perdesi (3 tarafını çevreleyen U şeklindeki çevre perdesi) poligon kolon (çubuk eleman) olarak çözmek yapının gerçek yaklaşımından uzaklaşmak anlamına gelmektedir. Perde olarak çözmek yapının gerçek yaklaşımına yaklaşmak anlamına gelmektedir. Bu bahsedilen projede Poligon kolonun kolları h/b>2,5 oldugundan dolayı vede kolları perde şartı1/7 oranını sagladığından dolayı perde olarak çözmek daha dogru oldugunu düşünmekteyim.

Idecad programı sonuçta kullanıcın tanımladıgı sisteme göre hesap yapacaktır. Sizden sadece ögrenmek istediğim programa mühendislik ve mevzuat açısından U tipi asansör çevresi için hangi tanımlamanın yapılması uygundur: Poligon Kolon? Perde?

Teşekkür ederim.

Program veri giriş kolaylığı ve bina davranışına yakınlığı anlamında perde olarak modellemek daha doğru ve faydalıdır. Düşey elemanların temele tesirleri göz önüne alındığında ve yine temel üzerinde asansör çukuru için boşluk açılacağı düşünüldüğünde bana göre poligon kolon değil kesinlikle perde olarak modellenmelidir.
Daha önce yazdığınızı ve alıntı yaptığınız İMO kaynağına göre ve program altyapısına göre de cevap vermek gerekirse yine perde olarak modellemek daha doğrudur. Çünkü programda perde objeleri kabuk, shell eleman olarak modellenebilmektedir. Yani bir çok kolu ve farklı uzunluk ve boyutları olan böyle bir poligon kolonu çubuk eleman olarak hesap etmek modelle gerçek arasındaki örtüşmeden uzaklaşıldığı anlamına gelir. Aynı zamanda kabul olarak modellediğinizde temel tesirleri de buna göre çok daha gerçeğe uygun olacaktır.

N. YILMAZ

Geri