Döşeme Statik Sonuçları

miralay

Kıdemli Üye
İyi çalışmalar diliyorum. Analiz sonrası üç boyutlu pencereden kabuk sonuçları sekmesinde döşeme statik sonuçlarını ( M11, M12, Deplasman vs. ) incelediğimde Betonarme tasarım zarfı sekmesinde gösterilen statik sonuçlar 1.4G+1.6Q kombinasyonundan küçük değerler çıktığını gözlemliyorum. Betonarme tasarım zarfının en büyük (olumsuz) değerleri veriyor olması gerekmez mi ?

Merhabalar,
Kabuk sonuçlarından kombinasyonları değiştirdiğinizde renk skala değerleri otomatik olarak değişir.Renk değerleri değiştiği için size bu şekilde algılamış olabilirsiniz.Fare ile üstünde gezdirdiğinizde değerlerin aynı şekilde görebilirsiniz.
Eğer aksi bir durum varsa projenizi veya ekran alıntıları lütfen bizimle paylaşın.

Çok basit bir model üzerinde işaretledim.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    146.4 KB · Görüntüleme: 2,520
  • 2.png
    2.png
    137.3 KB · Görüntüleme: 2,519
Merhaba,

ideCAD tasarım zarfında en olumsuz değeri veriyor . Eklediğiniz örnekte en büyük değerler 1.4G+1.6Q kombinasyonunda çıktığından pozitif ve negatif moment değerlerini tasarım zarfıyla aynı görüyoruz.

En olumsuz negatif değer : -0.498 tfm renk skalası
En olumsuz pozitif değer : +0.385 tfm renk kalası

En olumsuz negatif değer : -0.4968 tfm Curser ile okunan
En olumsuz pozitif değer : +0.3822 tfm Curser ile okunan

Sol taraftaki renk skalasında cursor hassaiyetinde gorunmeyen fakat sistemde hesaplanan en gayri müsait değerler listelenir.

En olumsuz negatif moment için "Zarf sonuçlarında min. değerleri göster" seçeneğini işaretleyin.

Pozitif moment için ise sonuçlarında "Zarf sonuçlarında min. değerleri göster " seçeneğini işaretlemeyin.

Eklediğiniz örnekte en büyük değerler 1.4G+1.6Q kombinasyonunda çıktığından pozitif ve negatif moment değerlerini tasarım zarfıyla aynı görüyoruz.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    152.3 KB · Görüntüleme: 2,484
  • Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    154.5 KB · Görüntüleme: 2,483
  • Ekran Alıntısı3.PNG
    Ekran Alıntısı3.PNG
    149.6 KB · Görüntüleme: 2,480
  • Ekran Alıntısı4.PNG
    Ekran Alıntısı4.PNG
    150.5 KB · Görüntüleme: 2,483
Deplasmanların aynı değeri verip momentlerin farklı olması dikkatimi çekmişti. Dediğiniz sekmeye tıklayınca düzeldi. Teşekkür ederim.

Geri