Ash Kontrolü

bkrclk

Yeni Üye
ash değerlerinin karşısında neden 0 yazıyor ?

İdecad ach kontolü yapıyor mu yapıyorsa eğer nereden opsiyonu seçebilirim.

A2 ve A3 düzensizliği kontrolünü nasıl yaptırabilirim ?

Teşekkürler

Ekli dosyalar

• ash.JPG
    ash.JPG
    31.2 KB · Görüntüleme: 5,389
  • ash1.JPG
    ash1.JPG
    41.7 KB · Görüntüleme: 5,389
  • ash2.JPG
    ash2.JPG
    61.2 KB · Görüntüleme: 5,389
bkrclk":vp0s6tm4' Alıntı:
ash değerlerinin karşısında neden 0 yazıyor ? İdecad ach kontolü yapıyor mu yapıyorsa eğer nereden opsiyonu seçebilirim.

Kolonlarınız süneklik düzeyi normal çözülmüştür. Analiz ayarlarında karma(perdeler yüksek, kolonlar normal sünek) veya normal(perdeler ve kolonlar normal sünek) seçmiş olabilirsiniz. Ash, hacimsel donatı oranı süneklik düzeyi yüksek kolonlarda uygulanır. (ach yerine ash demek istediğiniz sanırım). Yapıyı süneklik düzeyi yüksek çözerseniz Ash değerlerini görebilirsiniz.

bkrclk":vp0s6tm4' Alıntı:
A2 ve A3 düzensizliği kontrolünü nasıl yaptırabilirim ?

Yapınızda, herhangi bir katta A2-A3 düzensizliği olup olmadığını yönetmelikte Şekil 2.2 ve Şekil 2.3'deki verilen formüller ile kontrol edebilirsiniz.

teşekkürler hakan bey.
yönetmeliğe göre yapmayı biliyorum da programda nasıl yaptırıyoruz diye sormuştum ben.

boşluk oranı 0.33 den fazla olan bir yapıyı idecad ile modelleyip baktığımda düzensizlik hatası vermedi.

Bir diğer sormak istediğim soru yapı modelinde temel oluşturmadan ankastre bağlantı ile analiz yaptırdığımda düzensizlikler çıkıyor fakat radye temel ekleyip analiz yaptırdığımda düzensizlik ortadan kalkıyor bazı katlarda.

temel eklediğimiz zaman neden deplasmanlar değişiyor ve ona göre göreli kat ötelemeleri değişiyor. program temel analizi yaparken alt kısımda yay varmış gibi mi yapıyor ?

bkrclk":339ydw6w' Alıntı:
teşekkürler hakan bey.
yönetmeliğe göre yapmayı biliyorum da programda nasıl yaptırıyoruz diye sormuştum ben.

boşluk oranı 0.33 den fazla olan bir yapıyı idecad ile modelleyip baktığımda düzensizlik hatası vermedi.

Tekrar merhaba,

A2-A3 düzensizliği olup/olmadığını yönetmeliğe göre kontrol edin. Yapıda A2-A3 düzensizliği varsa Kat parametrelerinde, düzensizlikler bölümünde A2-A3 düzensizliğini işaretleyin.

A2-A3 düzensizliği olsun olmasın, programda yarı rijit diyafram çözümünü uyguladığınızda, döşemelerde düşey ve deprem etkilerini dikkate alarak donatılandırma yapma imkanınız olacaktır. 3 boyutlu modelden döşeme alt ve üst donatı alanı kontrol edebilirsiniz. (7 versiyonunda donatılar As olarak verilmektedir.)

Tam rijit diyafram çözebilmeniz için döşeme kritik bölgelerinde deprem yüklerinin güvenle aktarıldığını doğrulamanız gerekiyor. Bunun için Rapor/A2-A3 yönetmeliği kontrolünü kullanabilirsiniz.

bkrclk":3tjkoqoc' Alıntı:
Bir diğer sormak istediğim soru yapı modelinde temel oluşturmadan ankastre bağlantı ile analiz yaptırdığımda düzensizlikler çıkıyor fakat radye temel ekleyip analiz yaptırdığımda düzensizlik ortadan kalkıyor bazı katlarda.

temel eklediğimiz zaman neden deplasmanlar değişiyor ve ona göre göreli kat ötelemeleri değişiyor. program temel analizi yaparken alt kısımda yay varmış gibi mi yapıyor ?

Üst yapı-temel etkileşimli çözüm uyguladığınızda, üst yapı etkileri, temel yer değiştirmelerinden etkileneceğinden düzensizlik kontrollerinin etkilenmesi de normaldir.

teşekkürler hakan bey fakat yönetmelik süneklik düzeyi normal olsa bile ash göz önünde bulundurmalıdır diyor madde 3.7.4.1 den anladığım kadarıyla. 3.7.4.1 maddesini yanlış yorumlamış da olabilirim fakat anladığım kadarıyla ash süneklik düzeyi normal kolonlarda da göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Ekli dosyalar

• nash.JPG
    nash.JPG
    47 KB · Görüntüleme: 5,302
bkrclk":2gtgmw6r' Alıntı:
teşekkürler hakan bey fakat yönetmelik süneklik düzeyi normal olsa bile ash göz önünde bulundurmalıdır diyor madde 3.7.4.1 den anladığım kadarıyla. 3.7.4.1 maddesini yanlış yorumlamış da olabilirim fakat anladığım kadarıyla ash süneklik düzeyi normal kolonlarda da göz önünde bulundurulması gerekiyor.

"Kolon sarılma bölgelerinin her birinin uzunluğu için 3.3.4.1'de verilen tanım" ibaresi var. Uzunluk ibaresi özellikle vurgulanmış gibi duruyor. Sarılma bölgesi uzunluğundan bahsediliyor. Hacimsel donatı oranından bahsedilmiyor.

Geri