Birleşim bölgesi güvenliği sorunu

mkrts88

Tanınmış Üye
Çok fazla birleşim bölge sorunu çıkıyor daha geniş çapta bi değişiklik yapmak lazım sanırım
perde oranını arttırıyorum
bir kirişi tüm katlarda perdeye çeviriyorum
bazı kolonları mimari izin verdiği ölçüde arttırıyorum (sorunu azaltmak yerine radyede fazladan sorun çıkardı)

bu ihtimalleri denedim ama olmadı Sizlerden öneri bekliyorum

Teşekkürler

Ekli dosyalar

• 520-ideforum..cde
    2 MB · Görüntüleme: 775
Merhabalar,

Kiriş ve kolon boyutlarını artırmanız gerek.7 katlı bir yapı için asmolen olarak 40x30 kiriş boyutu kesme güvenliğinden kurtarmayabilir.
Ayrıca ekte kiriş-kolon kesme güvenliği ile ilgili dokümanı paylaşıyorum.Yardımcı olacaktır.

Ekli dosyalar

• Kolon Kiriş birlesim kesme güvenliği.pdf
    115.9 KB · Görüntüleme: 131
R katsayısı seçiminde nasıl bir yol izlemeliyim makaleleri okuyorum fakat bu proje için özel bir tavsiye alabilir miyim ? normal sünek r=4 uygun mudur ?

mkrts88":2x5he7h1' Alıntı:
R katsayısı seçiminde nasıl bir yol izlemeliyim makaleleri okuyorum fakat bu proje için özel bir tavsiye alabilir miyim ? normal sünek r=4 uygun mudur ?
Raporda,İçindekiler bölümünden "R Katsayısının Seçim Nedeni" kısmını inceleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• R katsayısının Seçim nedeni.PNG
    R katsayısının Seçim nedeni.PNG
    48 KB · Görüntüleme: 3,220
Taşıyıcı sisteminizi elden geçirmenizi tavsiye ediyorum. Ekte bir resim gönderdim. Gönderdiğim resimde mavi X ile işaretli olan kolon ve kirişleri kaldırabilir, kırmızı ile işaretlediğim kirişleri ilave edebilirsiniz. Çerçeve oluşturma anlamında problem yaşıyorsunuz. Bazı kolonlarınız tek yönde bağlanmış görünüyor. ( S2, 15, 16, 21, 25, 26, 31, 33, 35, 36 kolonları) Bunları iki yönde bağlayın. bir aks üzerindeki kolonları dizerken şaşırtmalı olarak dizmelisiniz. Bunu yaptığınızda bir çok sorunun hallolduğunu göreceksiniz. Örneğin en alttaki 14 aksı üzerindeki kolonların hepsi aynı yönde dizilmiş. Yine A aksı L aksı üzerindeki kolonlar da bu şekilde.

Hiç bir kiriş üzerinde (sabit ve hareketli) yük yok. K82 anlamsız bir kiriş olmuş. Bazı katlarda bağlantı problemi var. K117-118 kirişlerini kiriş/temel yönü komutuyla değiştirin sürekli hale getirin.

S19 ve S24 kolonlarını perde olarak sisteme girin.

Kiriş yükseklikleri konusuna Berat bey değinmiş zaten. Her zaman söylediğim gibi nervürlü döşeme yaparken istediğiniz yerden kiriş geçirme şansınız varken, hele hele zaten her nervür bir kiriş pozisyonundayken çerçeveleri doğru birleştirme anlamında kirişleri koymaktan kaçınılmasını anlamış değilim.

Bir de 2. ve 3. bodrum katta en sağda bulunan perdenin bina ile ilişkisi olmadığını düşünüyorum. Bu bir istinat duvarı da olabilir. Dolayısıyla sisteme katmasanız daha iyi olacağını düşünmekteyim.

Ekli dosyalar

• taşıyıcı düzenleme.png
    taşıyıcı düzenleme.png
    69 KB · Görüntüleme: 3,201
teşekkürler nyılmaz bey

peki bu sistemi normal sünek yada karma olarak çözmek daha doğru ya da mantıklı olur mu ?

alfa s değeri yeterli

çerçeve önerinizi inceledim son kararı ben vermiyorum öneriniz mantıklı geldi fakat bazıları saplama kirişten öcü gibi korkuyorlar

sırf bbg lerden kurtulmak için normal sünek tasarıma geçmek mantıklı mıdır ?

Geri