Duvar yükleri döşemeye kaplama yükü olarak girilir mi

yunussacikk

Tanınmış Üye
merhaba
Duvar yüklerini döşemeye kaplama yükü olarak girmemiz doğru bir uygulamamıdır. Bazen hareketli yük olarakta girildiğini görüyorum.

Re: Duvar yükleri

Yönetmelik hareketli yükü artırmalısınız diyor. Duvarı kiriş taşımıyorsa yeri değişebileceği mantığından hareketle böyle bir çıkarım olduğunu düşünüyorum. Yok eğer yeri sabitse döşeme sabit yükünü artırmak yerine çizgisel yük kullanımı daha doğru olacaktır.

Merhaba
Eskiden döşeme üzerinde duvar varsa 150kg/m2 ölü yükü artırarak duvar yüklerini hesaba katıyorduk.
Şimdi ise duvar yükünü çizgisel yük olarak programa tarifleyerek daha hassas ve doğru bir şekilde hesaba katabiliyoruz.

Ünver ÖZCAN

NYILMAZ":26u1rtn1' Alıntı:
Yönetmelik hareketli yükü artırmalısınız diyor. Duvarı kiriş taşımıyorsa yeri değişebileceği mantığından hareketle böyle bir çıkarım olduğunu düşünüyorum. Yok eğer yeri sabitse döşeme sabit yükünü artırmak yerine çizgisel yük kullanımı daha doğru olacaktır.
Duvar yükünü hareketli yük olarak tanımladığımızda 0.3 ile çarpıldığı için yükümüz çok düşüyor bu sıkıntılı gibi geldi bana. Birde yönetmeliğin hangi maddesinde geçiyor .

unver":35fl30th' Alıntı:
Merhaba
Eskiden döşeme üzerinde duvar varsa 150kg/m2 ölü yükü artırarak duvar yüklerini hesaba katıyorduk.
Şimdi ise duvar yükünü çizgisel yük olarak programa tarifleyerek daha hassas ve doğru bir şekilde hesaba katabiliyoruz.

Ünver ÖZCAN
8.5 luk tuğla duvar sıva dahil m2 ağırlığını kaç alıyorsunuz.

2.8 m yükseklil için duvar yükünü iç duvarlar için 375 kgf/m2 dış duvarlar i.içn 525 kgg/m2 alıyorum sizce doğru bir şey mi ?

Geri