Döşeme üstüne binen kolon

kaplans007

Yeni Üye
Merhabalar...
Gelen mimariye göre yaptığım tasarımda döşeme üstüne direk kolon gelmektedir. Bende altta kiriş sırıtmasın diye kiriş atmadım ve aşağıdaki resimdeki gibi oluşturdum sistemi. Ama belediye kontrolünde tasarımın hatalı olduğu ve bu şekilde olamayacağını söyledi. Yalnız program tasarımsal olarak bir hata vermedi. Dosya linki aşağıda olup yardımlarınız ve fikirleriniz bekliyorum. Teşekkür ederim.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• şimşir1.png
    şimşir1.png
    125 KB · Görüntüleme: 3,724
Merhaba,

Döşemede deprem etkilerini dikkate almak ve deprem yönetmeliğinde verilen kirişsiz döşeme tasarım esaslarını sağlamak koşuluyla bu tasarım yapılabilir. Döşeme çevresinde bulunan kirişler de gereksiz. Ancak 13 cm döşeme yüksekliği olmaz. Kirişsiz döşeme yönetmelik boyut koşullarını da sağlamanız ve zımbalama etkilerini de kontrol etmeniz gereklidir.

Gördüğüm kadarıyla altta kiriş sırıtmamış ama boşta olan kolonlar ve kolondan konsol kirişler ziyadesiyle sırıtmış bulunuyor. 320 cm kolondan konsol kirişiniz var ve bir çok kolonlarda tek yön veya çift yön hiç bir şekilde bağlanmamış. Hakan bey her ne kadar programsal olarak kirişsiz döşemeye atıfta bulunmuşsa da böyle bir taşıyıcı sistem kurmanız doğru değil.

Öncelikle nasıl bir taşıyıcı sistem kurmak istediğinize karar verin. Bu sisteme karma da diyemeyiz. (burada karmadan kasıt yönetmelikteki karma değil, kirişsiz, kirişli sistemdir.) Kendi adıma böyle bir taşıyıcı sistemi kesinlikle yanlış buluyorum. Yeni bir çalışma yapmalısınız. Zaman zaman yazıyorum: 4. derece deprem bölgesinde proje yapmanın dayanılmaz hafifliği diye. Program geometri ve yönetmelik şartlarını kontrol eder. Sizin tasarımınızı kontrol etmez. Bu nedenle tasarım yaparken sırtınızı programa dayayıp tasarım yapmayınız. Hesap başka bir şeydir, taşıyıcı sistem tasarımı başka bir şey.

Sağlıcakla....

N. YILMAZ

Not: Ayrıca birinci bodrumu rijit olarak işaretlemiş görünüyorsunuz. Hiç bir şekilde rijit değildir.

.

Ekli dosyalar

• Taşıyıcı sis.png
    Taşıyıcı sis.png
    572.2 KB · Görüntüleme: 3,668
Döşeme üstüne gelen kolondan ziyade genel tasarım anlamında ciddi ciddi düşünülmesi gereken bir proje.

NYILMAZ adlı arkadaşa katılıyorum

Geri