Zemin iyilestirme gerekir mi?

bir projem var zemin emniyeti 13t/m2
analiz sonuclarina gore ortalama gerilmeler 16 t/m2 iken maksimum gerilme 34 t/m2 cikiyor zemin grubu cz3 zeminde sivilasma yok ilk 4-4.5 metre derinlige kadarki zemin kotu sonrasinda qem artiyor bina 11 katli
ekdeki fotoda 1.4g+1.6q kombinasyonundaki gerilmeleri gosteriyor.
nasil bir cozum yapmali yorumlariniza ihtiyacim var
d6093d33d2735cea78774a7036342ac5.jpg

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Re: zemin iyilestirme gerekirmi

Merhaba
Önerilerim
Projeyi görmeden yorum.
--Projede bazı kolon perde düzenlemeleri ile maksimum gerilmeler düşürülebilir.
--Zemin raporunu veren ile konuşun;
--zemin emniyetini yukarı çekebiliyor mu? (zayıf bir ihtimal ama)
--Çekemez ise temel altına stabilize (usulüne uygun serilip sıkıştırılarak) kaç metre kalınlığında serdiğinizde sizin maksimum zemin gerilmesini kurtaracak?
--Ekonomik olacak mı?
--Buda olmazsa kazık çakmanız gerekecek kaç metre çakacağınızı, hesap için kazık değerlerini isteyin.

Ünver ÖZCAN

Merhabalar,

Zemin gerilmesine artırılmış G+Q yüklerinden değil, G+Q ve G+Q+E den bakılması gerekir.
G+Q+E den bakarken A,B ve C zemin sınıflarında DY2007'e göre %50 artırabilirsiniz.

Zemin gerilmesinden kurtarmak için;
Ünver Bey'in dediği gibi,kolonları,perdeye çevirerek gerilmeyi azaltabilirsiniz.
Beton sınıfını artırabilirsiniz.
Temelde ampatman yaparak gerilmeyi azaltabilirsiniz.
Kolonun arkasına su basman benzeri kısa bir perde girerek de gerilmeyi azaltabilirsiniz.

Bölgesel olarak gerilmelerde sorun yaşadığınızda kazık yapmak ekonomik olmaz.Eğer tüm temel yüzünde bir sorun yaşıyorsanız kazık yaparak zemini güçlendirebilirsiniz.

Berat bey g+q yüklerine baktığımız zaman 13t/m2 yi aşan yerler mevcut projede kolonları mumkun olduğu kadar sık atıp yükü yaymaya çalıştım ama 13 ün altında bir gerilme elde etmek mümkün olmuyor.
g+q+e değerlerinde %50 arttırınca büyük çoğunlukda 19.5 t/m2 nin altında çıkıyor gerilmeler.
Burdaki sorun g+q oluyor bu durumda
peki jetgrout ile zemin iyileştirme yapılsa taşıma gücü arttırılsa nasıl olur?

Dediğiniz gibi projede G+Q yüklemesinde zemin emniyet gerilmesi kurtarmıyor.
Daha önce belirttiğim gibi kazık ve jetgroud ile zeminin taşıma gücü artırılabilirsiniz fakat sizin projenizde küçük bir bölgesel sorun olduğu için yukarıda belirttiğim şekilde zemin emniyetini artırmanız daha ekonomik olur.
Zemin emniyet gerilmesi tüm temel zeminde kurtarmazsa zemin iyileştirmesi yapmak daha mantıklı olur.

M. Berat Denli":1msiqi5t' Alıntı:
Dediğiniz gibi projede G+Q yüklemesinde zemin emniyet gerilmesi kurtarmıyor.
Daha önce belirttiğim gibi kazık ve jetgroud ile zeminin taşıma gücü artırılabilirsiniz fakat sizin projenizde küçük bir bölgesel sorun olduğu için yukarıda belirttiğim şekilde zemin emniyetini artırmanız daha ekonomik olur.
Zemin emniyet gerilmesi tüm temel zeminde kurtarmazsa zemin iyileştirmesi yapmak daha mantıklı olur.
berat bey bölgesel değil ki g+q gerilmelerine bakın,13 t/m2 nin altında değer yok.

berat bey bölgesel değil ki g+q gerilmelerine bakın,13 t/m2 nin altında değer yok.
Paylaştığınız modelde zemin emniyet gerilmesi 19 girmişsiniz.Bende o şekilde baktığım için bölgesel olarak düşündüm.(Zemin emniyet gerilmesine 13 yazıp depremli durumda artırmak için %50 artır opsiyonunu seçebilirsiniz bu gibi durumlarda.)
Tüm zeminde kurtarmadığı için zemin iyileştirmesi yapmanız gerekir.

M. Berat Denli":1qgysvwl' Alıntı:
Paylaştığınız modelde zemin emniyet gerilmesi 19 girmişsiniz.Bende o şekilde baktığım için bölgesel olarak düşündüm.(Zemin emniyet gerilmesine 13 yazıp depremli durumda artırmak için %50 artır opsiyonunu seçebilirsiniz bu gibi durumlarda.)
Tüm zeminde kurtarmadığı için zemin iyileştirmesi yapmanız gerekir.
evet berat bey hemfikiriz.
aslında 1 bodrum yapılsa binaya hem iyi zemine ulaşacak hem de tüm gerilmeler emniyetli tarafta kalacak çepeçevre perdeyle çevrileceği için yükleri de yayılmış olacak ama mal sahibi bodrum yapmak istemiyor:)

Bodrum yapmak istemeyen mal sahibi zemin iyileştirme yapar mı ?

Yoksa başka mühendisler herşeyi kurtartıyor sen neden kurtaramıyorsun mu der ?

ebasakin":27xqmx4g' Alıntı:
Bodrum yapmak istemeyen mal sahibi zemin iyileştirme yapar mı ?

Yoksa başka mühendisler herşeyi kurtartıyor sen neden kurtaramıyorsun mu der ?
abi bodrum yapmanın maliyeti yaklaşık 800 bin tl zemin iyileştirme daha ekonomik olucak gibi
başka mühendisler kurtarıyorsa buyrun biz çekiliyoruz aradan deriz saygılarımızı sunarız:)

Bence sisteme daha uygun yerlere daha fazla perde ilave etmelisiniz. Ayrıca döşeme sabit yüklerinin 0.35 alınması çok yüksek bir değer değil midir. Eğer nervür döşemenin kirişlerini düşünüyorsanız onlar otomatik olarak hesaplanmaktadır. Yok eğer dolgu malzemesi olarak strofor değil başka bir şey düşünülmüş sey bir şey diyemem.

Temeliyle üst yapısıyla olduğu gibi birbirinden ayrı olan blokları neden bir proje üzerinde çözmeye çalışıyorsunuz? Büyük ana blokların altına tek temel tanımlandığında gerilmeler biraz daha düşüyor ama yeterli değil. Binanın bir çok yerinde konsol var. O halde temelde de benzeri şekilde aynı noktalarda konsollar yapılabilir. Bazı konsolların (ampatmanların) çok gereksiz fazla olduğunu düşünüyorum.

Asansörlerin bulunduğu bölgede eğer asansör altı temel ampatmanlarını 60-70 cm (binaya doğru) yapabilir, binaya ait temel ampatmanları da kısaltıp 80-90 cm'e düşürebilirsiniz. Resimdeki gibi yine S12, S13, S40 kolonları için ampatman yapabilirsiniz.

11 katlı bir yapı için temel kalınlığı biraz daha fazla olabilir diye düşünüyorum. Biraz çalışmayla gerilmeleri aşağı çekebildim. Fakat yine de tüm bunlara rağmen hala (bu haliyle) ben çözüme ulaşamadım. Belki yukarıda yazdığım gibi perde çözümleri ve dilatasyon iptali ile farklı bir çözüme gidebilir. Bunun için daha fazla uğraşmak gerektiğinden deneyemedim.

Not: Radyeler arasında D 62 adında bir radye görünüyor. Obje bul ile bulup siliniz.

Ekli dosyalar

• Radye Temel.png
    Radye Temel.png
    458.7 KB · Görüntüleme: 6,603
NYILMAZ":cm986840' Alıntı:
Bence sisteme daha uygun yerlere daha fazla perde ilave etmelisiniz. Ayrıca döşeme sabit yüklerinin 0.35 alınması çok yüksek bir değer değil midir. Eğer nervür döşemenin kirişlerini düşünüyorsanız onlar otomatik olarak hesaplanmaktadır. Yok eğer dolgu malzemesi olarak strofor değil başka bir şey düşünülmüş sey bir şey diyemem.

Temeliyle üst yapısıyla olduğu gibi birbirinden ayrı olan blokları neden bir proje üzerinde çözmeye çalışıyorsunuz? Büyük ana blokların altına tek temel tanımlandığında gerilmeler biraz daha düşüyor ama yeterli değil. Binanın bir çok yerinde konsol var. O halde temelde de benzeri şekilde aynı noktalarda konsollar yapılabilir. Bazı konsolların (ampatmanların) çok gereksiz fazla olduğunu düşünüyorum.

Asansörlerin bulunduğu bölgede eğer asansör altı temel ampatmanlarını 60-70 cm (binaya doğru) yapabilir, binaya ait temel ampatmanları da kısaltıp 80-90 cm'e düşürebilirsiniz. Resimdeki gibi yine S12, S13, S40 kolonları için ampatman yapabilirsiniz.

11 katlı bir yapı için temel kalınlığı biraz daha fazla olabilir diye düşünüyorum. Biraz çalışmayla gerilmeleri aşağı çekebildim. Fakat yine de tüm bunlara rağmen hala (bu haliyle) ben çözüme ulaşamadım. Belki yukarıda yazdığım gibi perde çözümleri ve dilatasyon iptali ile farklı bir çözüme gidebilir. Bunun için daha fazla uğraşmak gerektiğinden deneyemedim.

Not: Radyeler arasında D 62 adında bir radye görünüyor. Obje bul ile bulup siliniz.
Nedim bey oncelikle vaktinizi ayirip incelediginiz icin cok tesekkur ederim.
dolgu malzemesi olarak tugla girdim.(straforla da denemistim gerci )
ayni projede cizmemin sebebi tek paftada cizeyim istedim cunku bu bloklara bitisik iki blok daha var , bu arada sol tarafta konsol yapamiyoruz bu nedenle.
konsollarin bazi kisimlari gereksiz fazla oldugu konusunda hemfikiriz gerekli kisaltmalari yapacam onlari deneme amacli buyultmustum epeydir ugrastigim icin binbir turlu deneme yaptim:) fakat asansorlerin orda cukurlar olacagi icin o doseme yirtilacak 2x2.2 ebatlarinda o nedenle biraz genis tuttum ampatmanlari hatta o bolgenin temelini de ana yapiyla birlestirdim .
bina cok uzun ve L seklinde geldigi icin tum kitleyi dilatasyonla ayirdim temelde dahil
temel kalinligini mumkun oldugunca azaltmaya calisiyorum olu yuku azaltmak icin 70 cm yapincada cok ilave donati cikiyor temel kalinligini arttirabilirim biraz daha
dediginiz gibi ilave perdeler koyup tekrar bakayim gerilmelere
ama sonuc olarak bence hepsi nafile bu zemin bu yuku kaldirmaz bas bas bagiriyor beni iyilestirin diye:)
iyilestirme konusunda ayri bir uzmanlik alani bu konuda tecrubeli firmalarla gorusup isi cozmek gerekecek sanirim.
cahillik basa bela sinifta kaldim bu projede :)

ozdemirhasan35":3fwl1r25' Alıntı:
NYILMAZ":3fwl1r25' Alıntı:

ayni projede cizmemin sebebi tek paftada cizeyim istedim cunku bu bloklara bitisik iki blok daha var , bu arada sol tarafta konsol yapamiyoruz bu nedenle.
konsollarin bazi kisimlari gereksiz fazla oldugu konusunda hemfikiriz gerekli kisaltmalari yapacam onlari deneme amacli buyultmustum epeydir ugrastigim icin binbir turlu deneme yaptim:) fakat asansorlerin orda cukurlar olacagi icin o doseme yirtilacak 2x2.2 ebatlarinda o nedenle biraz genis tuttum ampatmanlari hatta o bolgenin temelini de ana yapiyla birlestirdim .
bina cok uzun ve L seklinde geldigi icin tum kitleyi dilatasyonla ayirdim temelde dahil
temel kalinligini mumkun oldugunca azaltmaya calisiyorum olu yuku azaltmak icin 70 cm yapincada cok ilave donati cikiyor temel kalinligini arttirabilirim biraz daha
ama sonuc olarak bence hepsi nafile bu zemin bu yuku kaldirmaz bas bas bagiriyor beni iyilestirin diye:)
iyilestirme konusunda ayri bir uzmanlik alani bu konuda tecrubeli firmalarla gorusup isi cozmek gerekecek sanirim.

Projenin bir bütün olduğu görülüyor. Ama dilatasyon kullanacaksan aynı anda aynı katı imal etme ihtimalleri düşük. Bu nedenle proje anlaşırlığı bakımından temeli de ayırıyorsan projeyi ayrı çizmelisin. Ustaların proje kullanımı çok daha kolay olur. Aksi takdirde büyük pafta içine girmiş bir sürü kiriş detayı demektir.

Bu proje dilatasyonsuz yapılabilir mi? Sanırım evet. Dolayısıyla yük dağılımı da farklılaşacaktır. Dilatasyon bölgesinde gerilmeler çok yüksek. Böylelikle o bölgede gerilmeler düşer.

Klasik bir şey söyleyeyim; Kesinlikle zemin kalitesi bu derece düşük değildir. Eğer kazık yapma maliyeti fazla geliyorsa, Bodrum kat yapma maliyeti fazla geliyorsa, iyileştirme maliyeti fazla geliyorsa size daha az maliyetli bir yöntem söyleyebilirim: Konusunda tecrübeli bir geoteknik is bulun üç beş bin lira daha fazla para verin. Hem içiniz rahat olsun, hem de paranız cebinizde kalsın. Bunun için bir kaç gün zaman kaybetmeye değer.

Yine de taşıyıcı sistemi elden geçirmeniz gerektiğini düşünüyorum. Üzerinde duvar olduğunu düşünerek bütün döşemeleri de 0.35 hareketli yük almışsın. Bunlar da gözden geçirilebilir.

İyi çalışmalar dilerim.
N. YILMAZ

SM-T800 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

NYILMAZ":36o9n6qo' Alıntı:
ozdemirhasan35":36o9n6qo' Alıntı:
NYILMAZ":36o9n6qo' Alıntı:

Projenin bir bütün olduğu görülüyor. Ama dilatasyon kullanacaksan aynı anda aynı katı imal etme ihtimalleri düşük. Bu nedenle proje anlaşırlığı bakımından temeli de ayırıyorsan projeyi ayrı çizmelisin. Ustaların proje kullanımı çok daha kolay olur. Aksi takdirde büyük pafta içine girmiş bir sürü kiriş detayı demektir.

Bu proje dilatasyonsuz yapılabilir mi? Sanırım evet. Dolayısıyla yük dağılımı da farklılaşacaktır. Dilatasyon bölgesinde gerilmeler çok yüksek. Böylelikle o bölgede gerilmeler düşer.

Klasik bir şey söyleyeyim; Kesinlikle zemin kalitesi bu derece düşük değildir. Eğer kazık yapma maliyeti fazla geliyorsa, Bodrum kat yapma maliyeti fazla geliyorsa, iyileştirme maliyeti fazla geliyorsa size daha az maliyetli bir yöntem söyleyebilirim: Konusunda tecrübeli bir geoteknik is bulun üç beş bin lira daha fazla para verin. Hem içiniz rahat olsun, hem de paranız cebinizde kalsın. Bunun için bir kaç gün zaman kaybetmeye değer.

Yine de taşıyıcı sistemi elden geçirmeniz gerektiğini düşünüyorum. Üzerinde duvar olduğunu düşünerek bütün döşemeleri de 0.35 hareketli yük almışsın. Bunlar da gözden geçirilebilir.

İyi çalışmalar dilerim.
N. YILMAZ

Nedim bey dediginiz gibi bir de birlestirip cozeyim beraber gorelim sonuclarini. doseme yuklerini uzerinde duvar oldugu icin arttirdim.
zemine sondaj yapilirken bende oradaydim spt yi yerinde gozlemledim ilk 4 metre de spt 10-12 dolaylarinda cikiyor,tum bloklar ici ayri ayri bircok sondaj yaptik bazi yerlerde zemin iyi bazi yerlerde kotu ben en gayri musait durumu dusunuyorum numuneleri labaratuarada gonderdik onlarin sonuclari gelince burdan da paylasirim temel ebatlarina yuksekliklerine gore beraber hesaplariz zemin tasima gucunu.

Zeminde yeraltı suyu yoksa, laboratuvar sonuçları da tatmin edici olursa teraghi taşıma gücüyle iyi değerler yakalanabilir. 15-16 yakalansa 25 kg/cm² değerlere ulaşılmış olur ki biraz da yapı üzerinde çalışmayla sonuca gidilebilir. Hadi hayırlısı.

NYILMAZ":x64rnl1m' Alıntı:
Zeminde yeraltı suyu yoksa, laboratuvar sonuçları da tatmin edici olursa teraghi taşıma gücüyle iyi değerler yakalanabilir. 15-16 yakalansa 25 kg/cm² değerlere ulaşılmış olur ki biraz da yapı üzerinde çalışmayla sonuca gidilebilir. Hadi hayırlısı.
lab. sonuçları bu şekilde geldi

Ekli dosyalar

• IMG-20171129-WA0009 (1).jpg
    IMG-20171129-WA0009 (1).jpg
    309.7 KB · Görüntüleme: 6,493
Bu sonuçlara göre zeminciniz ne dedi, nasıl bir yorum getirdi ve sonuç olarak ne verdi?
Bakınca üç eksenli basınç deneyimde c kohezyon güzel, fakat fi açısı olması lazım orada bir değer var alfa 0 gibi çevirmrsi lazım yada o sayfanın tümü gerek tabi.

NYILMAZ":ukg2sbwn' Alıntı:
Bu sonuçlara göre zeminciniz ne dedi, nasıl bir yorum getirdi ve sonuç olarak ne verdi?
Bakınca üç eksenli basınç deneyimde c kohezyon güzel, fakat fi açısı olması lazım orada bir değer var alfa 0 gibi çevirmrsi lazım yada o sayfanın tümü gerek tabi.

ben fi açısının 13,91 olduğunu düşünmüştüm ama

ozdemirhasan35":3awtxjfb' Alıntı:
ben fi açısının 13,91 olduğunu düşünmüştüm ama

Bu söylediğinizde farklılık var, eğer fi 13.91 ise zaten Zem çok çok yüksek çıkmalı. Bilgiler yetersiz. Neyse zeminciniz bu yeni bilgilere göre ne ne diyecek bakalım. İnşallah hoşunuza giden cevaplar alırsınız..

Geri