Performans analizi yaptığım bir proje hakkında yardım...

gencideci

Etkin Üye
sürekli temel olan bir proje de zemin + 2 kat vardı. 1 kat daha eklendi, zemin + 3 kat şeklinde çözümledim.

yapı denetim rapor da sürekli temel ve döşeme donatılarını projeyle aynı olup olmadığını kontrol etmek istiyorum, raporda temelle ilgili bir şey yok diyor.

rapora baktığımda kolon ve kiriş donatıları var. temelle ilgili sadece c25 beton sınıfı kullanılmıştır yazıyor. başka hiçbir bilgi yok.

Daha önce yaptığım projelere de baktım orda da bununla ilgili bilgi yok. lütfen yardımcı olurmusunuz

projeyi ekledim geri dönüş olursa çok sevinirim herkese kolay gelsin...

Ekli dosyalar

• performans analizi çalışma.rar
    1.9 MB · Görüntüleme: 98
Performans analizinde yönetmeliğe baktığınızda temellere ilgili bir şey bulamazsınız. Yönetmelik yapının görünen kısmının değerlendirmesine, mevcut haliyle performans verip vermeyeceğine bakıyor. Zaten yönetmeliğin ilgili maddesinin adı da "mevcut yapıların değerlendirmesi" dir.
Aslına bakarsanız yapılara ilave yapılması ile ilgili de yönetmeliğin ilgili maddesinde hiç bir bilgi yoktur. Yani sanki yönetmelik "yapılara ilave yapmayın, sadece mevcut durumu gözden geçirin, ihtiyaç varsa güçlendirin" demiş. Ama ne yazık ki piyasada ilave talepler geliyor.
Dahası ilave talepleri bir yana adam 8 kat ruhsat almış 4 Kat yapmış. Aradan zaman geçmiş, diğer katları yapmak istemiş, yönetmelik değiştiği için ne yapacağını bilmiyor. DÜstelik kurumlar da bu konuda ne isteyeceklerini, nasıl isteyeceklerini de bilmiyorlar.
Genel olarak uygulanan şey yapıda bir güçlendirmeye gidilirse temellerin de muhakkak güçlendirilmesi şeklinde olur.

İyi çalışmalar.

N. YILMAZ

SM-T800 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri