Döşeme sehim hatası

mkrts88

Tanınmış Üye
Projede değişik bir durum var. Mimari kesiti ekledim modeli ekledim 2 döşemede sehim hatası alıyorum bir tane boşluk var oraya da döşeme yapamadım.

Daha önceki konuları okudum ama olmadı

Yardımlarınızı bekliyorum

Ekli dosyalar

• 3p ide model.cde
    2.6 MB · Görüntüleme: 670
  • 3p mimari ideforum.7z
    701.3 KB · Görüntüleme: 152
Mehaba
Önerilerim
3. kat tavanında;
--D27 kalınlığını 12 cm,
--K10-K37 kirişlerinin genişligini 40 cm yapın
Hesap yapılınca hata vermiyor.
Ayrıca
--3. kat D18 döşemesinin kalınlığını artırın,
--Merdiven mesnetlemeleri bütün katlarda hatalı düzeltilmeli,
--Ben olsam 2 ve 3 aksındaki kirişlerin genişliğini 50 cm yapardım.

Ünver ÖZCAN

mkrts88":236mz27x' Alıntı:
Projede değişik bir durum var. Mimari kesiti ekledim modeli ekledim 2 döşemede sehim hatası alıyorum bir tane boşluk var oraya da döşeme yapamadım.
Daha önceki konuları okudum ama olmadı
Yardımlarınızı bekliyorum
Merhaba,
-Projenizde mevcut duruma göre analiz yapıldığında 3. katta D27 döşemesinde minimum döşeme kalınlığı ve K10 kirişinde Nmax hatası vermektedir.
-3. katta çizgilerle işaretlenen kapalı alana döşeme yerleştirmek için K24 kirişinin P17'ye bağlanan sol ucunun trim algoritmasını "obje trim yöntemi" komutu ile değiştirin ve kirişin kaçıklığını 39.9 cm olarak düzenleyin.
-Kapalı alan döşeme yerleştirildiğinde ve K10 kirişinin genişliği 40 cm olarak düzenlendiğinde kirişlerde ve döşemelerde herhangi bir sorun oluşmamaktadır.
mkrts88":236mz27x' Alıntı:
Merdiven mesnetlemelerinde nasıl bi hata var
-Projede merdivenlerin mesnetlenmelerinde bir sorun görünmüyor. Ancak Merdiven mesnetleri düzenlenirken, taşıyıcı elemana mesnetlenmeyen kenarlarının boş bırakılması uygun olur. Ünver Bey' bahsettiği durum budur.
İyi çalışmalar dileriz.

İyi çalışmalar. Projemde yapılar konsol süs çıkmlarında sehim hatası alıyorum. Düzeltme imkanızmız var mıdır. Yardımlarınızı bekliyorum. Bu arada tam rijit analizinde hata vermiyor fakat yarı rijit analizindeki bu sorunu çözmek istiyorum.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

hkaragoz":onkfpl2l' Alıntı:
İyi çalışmalar. Projemde yapılar konsol süs çıkmlarında sehim hatası alıyorum. Düzeltme imkanızmız var mıdır. Yardımlarınızı bekliyorum. Bu arada tam rijit analizinde hata vermiyor fakat yarı rijit analizindeki bu sorunu çözmek istiyorum.
Merhaba,
Saçak döşemeler TS 500 Çizelge 13.1' de verilen "Eğilme Elemanlarında Sehim Hesabı gerektirmeyen (Yükseklik/Açıklık) Oranları" na ait koşulları sağlıyor. Döşeme Özelliklerinde "Sehim şartını her zaman denetle" satırını işaretlemeden analiz yapabilirsiniz.
İyi çalışmalar

Levent Özpak":3rxirnrq' Alıntı:
hkaragoz":3rxirnrq' Alıntı:
Merhaba,
Saçak döşemeler TS 500 Çizelge 13.1' de verilen "Eğilme Elemanlarında Sehim Hesabı gerektirmeyen (Yükseklik/Açıklık) Oranları" na ait koşulları sağlıyor. Döşeme Özelliklerinde "Sehim şartını her zaman denetle" satırını işaretlemeden analiz yapabilirsiniz.
İyi çalışmalar

öneriniz için teşekkür ederim. iyi çalışmalar...

benim 3 katlı konut projemde de temel girene kadar herhangi bir sıkıntı olmuyor fakat sürekli temeli girince sehim hatası alıyorum 12 lik döşemeyi 18 cm yapsam dahi kurtarmıyor. Neden oluyor acaba yardımcı olabilir misiniz?

meryemakdil":3h3ihezo' Alıntı:
benim 3 katlı konut projemde de temel girene kadar herhangi bir sıkıntı olmuyor fakat sürekli temeli girince sehim hatası alıyorum 12 lik döşemeyi 18 cm yapsam dahi kurtarmıyor. Neden oluyor acaba yardımcı olabilir misiniz?
Projenizi ekleyiniz.

ayrıyeten periyodum tı:0.4 olmasına rağmen çatı arasında göreli kat ötelemesi hatası alıyorum, stabiliteyi sağlayan çapraz atsam da çok çok azalıyor öteleme ve bu sefer de kirişlerim kurtarmamaya başlıyor bazen diğer projelerimde attığım çaprazlar ötelemeyi arttırıyor çaprazları silersem göreli kat öteleme azalıyor ki bu doğru bir durum değil , ötelemeyi nasıl azaltabilirim ESNEK DERZ İLE ÇÖZÜM YAPILMAYACAK tamamen bitişik olacak, nasıl bu hatayı geçebilirim bütün projelerimde bu hatayı alıyorum bir yerde hata mı yapıyorum bu konuda da yardımcı olur musunuz ?

Merhaba;

Projenizde maalesef Çatıdan-Temel kadar ciddi hatalar var!

1. Çatı katta döşemeye basan çelik kolonlarınız mevcut. bu kolonlar analiz modelinden rahatlıkla göreceğiniz gibi yapıdan bağımsız olarak o katta ankastre mesnetli gibi çalışıyor. Bu durum bütün yapı yükünün o kolondan asılmasına neden oluyor. Göreli kat ötelemesi raporunuza bakacak olursanız, sınır değerlerin aşıldığı elemanında aynı kolon olduğunu göreceksiniz.
2. Yapıyla birlikte çözdüğünüz merdiveniniz var ancak bu merdiven temel seviyesinde ne bir temele yada başka bir taşıyıcıya bağlanmamış. Merdivene mesnet teşkil edecek bir eleman tanımlamalısınız.
3. Yapıyı yapı temel etkileşimli çözmüşsünüz ancak Asansör perdeleriniz kuyu derinliği nedeniyle daha derine iniyor ve altında temel yok (olanlarında kotu hatalı). Bu perdelerde yapıdan bağımsız olarak ankastre mesnetli olarak çözülmüş yapı davranışını olumsuz etkiliyor.
4.Çatıda çokça çapraz var ancak yerleşim hatalı olduğu için çatının diyafram davranışı doğru oluşmuyor. Forumdaki benzer konuları ve örnek projeleri incelemenizde fayda var.
5. PG1 grup perdenizdeki 25/55 boyutlarındaki kısa perdeleriniz için Kısa başlık perdesi seçeneğinin işaretlenmesi gerekir.

Bu eksik ve hataları düzelttikten sonra projenizi tekrar değerlendiriniz.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• kolon adı.JPG
    kolon adı.JPG
    78.3 KB · Görüntüleme: 1,620
  • MODEL HATALARI.JPG
    MODEL HATALARI.JPG
    122 KB · Görüntüleme: 1,619
Merhaba;

1- Çelik için:

Betonarme döşeme üzerine oturan çelik kolonunuz var. Ve döşeme üzerine kolon oturması düşey düzensizliğe örneklerden bir tanesi olduğu için program yük aktarımı sağlamıyor. Analiz modelini incelerseniz daha önce de belirtildiği gibi o kolonun alt ucu ankastre, bu da size göreli kat ötelemesinde alt ucu 0 üst ucu yüksek öteleme yapan bir kolon veriyor, doğal olarak da ötelemeleriniz kurtarmıyor.
**Çözüm için döşemeye oturan tek kolonunuzu da bir kiriş üzerine oturtun, o konsol döşemeyi kirişli döşemeye çeviriniz. Veya başka bir çözümü mühendis olarak siz bulabilirsiniz.

* Çelik yetersiz elemanlarınız mevcut, kolon ve kirişlerin kesitlerini arttırın kutu profiller de kesit arttırırken kalınlığı da daha fazla olan bir kesit seçiniz.

2- Betonarme için
Projenizde zemin kattaki P01-P02-P03-P04 perdelerine - 40 cm kot verilmiş ve temellere bağlanmıyor. Üst yapı etkileşimli çözüm yapıldığı için bu durumun üst yapı analiz sonuçları etkilemesi normaldir. Perde kotlarını sıfır olarak düzenlendiğinizde döşeme sehim sorunu çözülecektir.

İlave olarak;
-TK11-TK12 sürekli temelleri S06 kolonuna bağlanmıyor. Sürekli temel düğüm noktaları kolon üzerine gelecek şekilde veri girişi yapınız.
-Perdelere rijit doğrultuda bağlanan sürekli temelleri perdelerin sol ve sağ düğüm noktalarından bağlayınız. (TK03-04-05)"

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    199.4 KB · Görüntüleme: 1,607
Geri