Aşamalı İnşaat Hesabı

ganymede

Etkin Üye
Aşamalı inşaat hesabı ile analiz yaptığımda, döşemelerde beklenmedik hatalarla karşılaşıyorum. Öyle ki, her bir analizde farklı döşemelerde donatı yetersizliği çıkıyor. Özellikle konsol döşemelerde. Konu ile ilgili bilgisi olanlar yorumlarını paylaşırsa sevinirim. Yapı modeli 6 katlı. İdecad 7.022 kullanıyorum. Saygılar.

ganymede":3k0ricqz' Alıntı:
Aşamalı inşaat hesabı ile analiz yaptığımda, döşemelerde beklenmedik hatalarla karşılaşıyorum. Öyle ki, her bir analizde farklı döşemelerde donatı yetersizliği çıkıyor. Özellikle konsol döşemelerde. Konu ile ilgili bilgisi olanlar yorumlarını paylaşırsa sevinirim. Yapı modeli 6 katlı. İdecad 7.022 kullanıyorum. Saygılar.

Merhaba,

Projeyi eklerseniz, inceleriz.

Projeyi linkten indirebilirsiniz Hakan Bey. Sürekli karşılaştığım bir durum. Daha çok konsol ve boşluklu döşemelerde karşıma çıkıyor. Daha önce de mail atmıştım, ancak yanıt alamadım. Daha gerçekçi sonuçlar verdiğini düşünerek, kat sayısı gözetmeksizin hesabı buna göre yapmak istiyorum.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba
--3. kattaki kirişler mesnetsiz,
--Alt kattan kopya yapıp çözerseniz 3 hata kalıyor (2 perde ve 1 saçak)

Ünver ÖZCAN

unver":13idubqj' Alıntı:
Merhaba
--3. kattaki kirişler mesnetsiz,
--Alt kattan kopya yapıp çözerseniz 3 hata kalıyor (2 perde ve 1 saçak)

Ünver ÖZCAN

Ünver Bey yanıtınız için teşekkür ederim. Ben mesnetsiz kiriş uyarısı almıyorum. Sorunum tam olarak az veya çok hata çıkması değil. Hatalı döşemeyi silip yeniden analiz yapınca bu kez de başka döşemelerde sorun çıkıyor. Sürekli devam eden bir sorun.

Merhaba
Hiç bir şey değiştirmeden;
Geometri kontrolünde mesnetsiz kirişler hataları veriyor.
Görüntüsü ekte.
Hesap yaptırmadan bir kaç kez geometri kontrol yaptırdım aynı mesnetsiz kirişler hatalarını tekrarlıyor.
Hesap yaptırdıktan sonra kirişlerde mesnetsiz hatası vermiyor.
Bilgilerinize.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• MESNETSIZ HATASI.png
    MESNETSIZ HATASI.png
    85.5 KB · Görüntüleme: 2,860
Merhaba Ünver Bey. Siz söyleyince kontrol ettim. Dediğiniz gibi bende de oldu. Bu modelde bu uyarıyı hiç almamıştım. Bunun dışında, size gönderdiğim ekte son kata bir kaç saçak döşemesi ekleyip, analiz yapmadan kaydetmiştim. Bu yüzden analiz öncesi raporda daha çok hata görülebilir. Ama analiz sonrasında bu hataları vermediği için ve kirişlerle ilgili genel bir sorun da gözükmediği için sorunumun kaynağı bu olamaz diye düşünüyorum. Bu yaptığınız analiz sonucu çıkan hatalar, bir önceki analiz sonucuyla aynı mı peki?

unver":39fpdtls' Alıntı:
MerhabaHiç bir şey değiştirmeden;Geometri kontrolünde mesnetsiz kirişler hataları veriyor. Görüntüsü ekte. Hesap yaptırmadan bir kaç kez geometri kontrol yaptırdım aynı mesnetsiz kirişler hatalarını tekrarlıyor.
Hesap yaptırdıktan sonra kirişlerde mesnetsiz hatası vermiyor.

Bilgilerinize.Ünver ÖZCAN
ganymede":39fpdtls' Alıntı:
Merhaba Ünver Bey. Siz söyleyince kontrol ettim. Dediğiniz gibi bende de oldu. Bu modelde bu uyarıyı hiç almamıştım. Bunun dışında, size gönderdiğim ekte son kata bir kaç saçak döşemesi ekleyip, analiz yapmadan kaydetmiştim. Bu yüzden analiz öncesi raporda daha çok hata görülebilir. Ama analiz sonrasında bu hataları vermediği için ve kirişlerle ilgili genel bir sorun da gözükmediği için sorunumun kaynağı bu olamaz diye düşünüyorum. Bu yaptığınız analiz sonucu çıkan hatalar, bir önceki analiz sonucuyla aynı mı peki?

Tekrar merhaba,

1. Projenizde mesnetsiz kiriş bulunmamaktadır. Projeyi ilk açtığınızda geometri kontrolünde gördüğünüz mesnetsiz kiriş mesajı, 7, ve sadece 32 bit versiyonunda oluşmaktadır ve herhangi bir kirişin özelliklerine girip tamam tıklarsanız mesnetsiz kiriş mesajı ortadan kalkacaktır. 7, 64 bit versiyonunu kullanırsanız bu mesajı görmezsiniz. 8 versiyonu sadece 64 bit oldugundan 8 versiyonda boyle bir sorun olusmamaktadir.

Bu başlıkta belirtilen sorunun mesnetsiz kiris bulundu mesajiyla bir ilgisi yoktur.

2. Projenizdeki sorun, saçak döşemelerinde ağ oluşturmama sorunu ve betonarmesi ile ilgili. Saçak döşemelerini silerek inşaat aşamaları ile tekrar tekrar analiz yaparsanız, bahsettiğiniz sorunun oluşmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Hakan Bey ilginiz için teşekkür ederim. Sorunum düzeldi. Saçakları silip, kirişlere duvar yükü ekledim. İyi çalışmalar.

Geri