Kiriş Donatı Yetersizliği ve Mesnetlenme Sorunu

ganymede

Etkin Üye
Herkese merhaba. 8 versiyonu ile ilk kez proje çözüyorum. Projemde karşılaştığım bazı sorunlar var. Bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.

* 2-2 aksındaki kirişlerde donatı yetersizliği hatası alıyorum. Baktığımda uçlarda kolonlara, ortada ise perdelerle mesnetli olan bu kirişlerin betonarme konfigürasyonunda orta kısımlarda perdeleri göremiyorum. Sanki perdeyi görmüyor gibi. Farklı donatı çapları seçili olmasına rağmen düz ve montajı 12'lik atıyor. (41 ve 43 no'lu kirişler)

* Nmax hatası aldığım bazı kirişler var. Burada bana ilginç gelen, ilgili kirişin alt katlarda bu hatayı vermezken, son katta vermesi. (K5-K9-K28 no'lu kirişler. K5 ve K6'nın konsol olup olmadığı konusunda da fikirlerinizi almak isterim. Program otomatik olarak kabul konsol kabul etmedi.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Doğrudur, kirişlerde mesnetlenme hatası yapmışsınız. Bu sadece dediğiniz yerde değil diğer başka kirişlerde de var. Perdelere ekseni doğrultusunda bağladığınız kirişlerde hata yapıyorsunuz. Dolayısıyla buna dik doğrultudaki kirişler de bu kirişlere saplanmış görünüyor. Perdelere eksenine paralel kiriş bağlarken en yakın ucuna bağlamalısınız. Kiriş sürekli kirişse diğer kiriş de perdenin diğer ucundan başlamalı.

Sizin projenizde bahsettiğiniz yerde böyle hata olduğu gibi örneğin K46 ile K47 kirişlerinin bağlanmasında da hata var. Örneğin K47 kirişinde siz resimde gösterildiği şekilde siz kirişi kırmızı noktadan kırmızı noktaya bağlamışsınız. Oysa doğru olan pembe noktadan pembe noktaya bağlamaktır. Perdenin üzerinde kiriş kalmaz. Bu yöntem V7 de de böyleydi zaten, V8 ile ilgili bir durum değil.

Düzeltmeleri yapıp yeniden analiz yapın. Muhtemelen diğer hatalarda da değişikliler olacaktır.

Ekli dosyalar

• perde kiriş birleşim.png
    perde kiriş birleşim.png
    514.4 KB · Görüntüleme: 2,115
Cevabınız için teşekkür ederim Nedim Bey. Bir kaçını bu şekilde yaparak düzelttim. Sizin önerinizi diğer elemanlarda da dikkate alacağım. Yalnız bu durumda kiriş kesiti arka uca bağlanmayınca kiriş tam o noktada kesiliyor ve döşeme kenarları da düz oluşmuyor. Yine böyle yapınca, aynı perde ucuna birden fazla kiriş bağlandığında, kirişlerin çizgileri de içiçe giriyor. Bu yüzden böyle yapmıştım. V7'de bazı perde elemanlarını kolon komutu ile girip perde ölçüleri vererek bu sorunları hallediyordum.

Geri